A sütununa sıraladığım plaka bilgilerinin B sütununda karşılığının çıkmasını nasıl kodlayabilirim?

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Merhabalar A sütununa sıraladığım plaka bilgilerinin B sütununda karşılığının çıkmasını nasıl kodlayabilirim?

örn; A sütunu 2. satırına yazdığım plakanın 34 DDD 876 karşılığı olan araç türü örneğin "mikser" B sütunun 2. satırında çıkmalı.

Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
Bunun için başka bir sayfada yada farklı bir sütunlarda bu verilerin karşılıklı bir veritabanının olması gerekir... Sonrasında da Düşeyara - İndis-KAÇINCI - ARA vs arama işlevlerini araştırınız. Yapamazsanız örnek dosya paylaşınız.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Eğer bahsettiğiniz plaka sayısı az ise formül içine yazılabilir. Ama sayı fazla ise Mehmet beyin önerisini uygulamanız daha akıllıca olacaktır.

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR
MS Office 2019 TR - 32bit

VBA, Selenium ve VBS
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-04-2026
Örnek olarak yararlanabilirsin
veri sayfasına bilgileri girdikten sonra, BUL sayfasında istediğin gibi arama yapabilirsin

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Örnek olarak yararlanabilirsin
veri sayfasına bilgileri girdikten sonra, BUL sayfasında istediğin gibi arama yapabilirsin
Sayın mozdem, neden sadece DÜŞEYARA kullanmak yerine KAÇINCI ve DÜŞEYARA formüllerini birlikte kullandınız?

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR
MS Office 2019 TR - 32bit

VBA, Selenium ve VBS
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-04-2026
Sayın mozdem, neden sadece DÜŞEYARA kullanmak yerine KAÇINCI ve DÜŞEYARA formüllerini birlikte kullandınız?
İlk öğrenimim sırasında nasıl bir sorun ile karşılaştım da mı kullandım, yoksa bu şekilde öğrendimde alışkanlık mı oldu bilmiyorum. Şu an bakıyorum da gerek olmadığını görüyorum. Teşekkür ederim. Dosyayı değiştirdim.