access yedekleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Modalı'nın yardım etmediği adam kalmadı zaten Türkiye Cumhuriyeti'nde.. :))) O olmasa ne yaparız bilmiyorum. Bir ara Emrah vardı emrah.com diye bir sitesi vardı. O da çok yardımcı olmuştu bir zamanlar bize. Şimdi de modalı, beab05, taruz, yeni54, Zeki Gürsoy ve adlarını yazamadığım diğer uzman arkadaşlar.. Bize çok şey öğrettiler.. Sağolsunlar..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
peki sayın modalı bide şu şekilde yapabilirmiyiz. ayrı ayrı klasörlerde tutmak gibi. data_yedek klasörü ve program_yedek klasörü. bunu yapma imkanımız varmı
Herşey mümkün de bu gibi istekleri en baştan belirtseniz daha iyi olur. Şimdi tekrar baştan uygulamayı gözden geçirmek gerekiyor.

Bir satır yazı bazen saatlere mal oluyor.

Bu şekilde düşünen birisinin de oturup biraz kodlarla boğuşması gerekir diye düşünüyorum.

Şimdi

1. Klasör oluşturma yordamını fonksiyona çevirip a değişkenini (1 veya 2) yollayıp ona göre klasör oluşturmayı yapabilirsiniz.

2. İyi ki yedek alma işlemlerini ayırdım. Bu fonksiyonları bulup, ilgili (Yedekler) klasör adını oluşturduğunuz klasör adlarıyla değiştirin.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
türkçe
birde diyelim datayı yedekle dedik ozaman programın bulunduğu klasörün içine eğer yoksa data diye bir klasör açacak ve içine kaydetme tarihiyle isim yazarak kaydedecek.(örnek:27.06.2008_data.mdb) aynı şekilde programın yedeğini al dediğimdede programın bulunduğu klasörün içine eğer yoksa program diye bir klasör açacak ve içine kaydetme tarihiyle isim yazarak kaydedecek.(örnek:27.06.2008_program.mdb). bunun haricinde yedekleme sayfasınada program yada data klasörlerinin içinde uzantısı sadece mdb olan dosyaların listbox içinde ayrı ayrı (program yedeği için ayrı listbox, data yedeği için ayrı listbox) görülmelerini istiyorum. yardımcı olabilirseniz çok sewinirim. cevabınızı bekliyorum. iyi çalışmalar..
sayın modalı ben bunu zaten en başta söyledim..dediğim olayı yaptım sadece yedekle formundaki listboxlarda ayrı klasörlere kaydettiğim için artık görünmüyor. bir tek buna bakabilirseniz sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
teşekkür ederim mehmetdemiral.. güzel bir proje yapmak için herşeyi düşünmek gerekiyor. sağolsun sayın modalı çok yardım etti. en zorlandığım yerlerde hep yardım etti çok sağolsun.... ayrıca sayın modalı kayıt olayını hallettim. datayı data_yedek klasörüne, program yedeğide program_yedek klasörüne atıyo. yanlız yedeklerimizi göremiyorum yedek forumunda.onada bi bakarmısınız.
FindFilesInFolder alt yordamınıda Fonksiyona çevirin Yani Sub Yazan yerleri FUnction yapın ve boş parantezin içine (a As Integer) yazın. Fonksiyonu çağırırken de Call FindFilesInFolder(a) olarak çağırın

Sonra

Kod:
dblocation = CurrentProject.Path & "\Yedekler"
Satırının yerine

If a=1 Then
dblocation = CurrentProject.Path & "\Datalar"
Else
dblocation = CurrentProject.Path & "\Programlar"
End If

ile değiştirin çalışiması gerekir.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
türkçe
FindFilesInFolder bunu function yapınca modülemi taşıyacağım yoksa yine yedekle formunun kodundamı olacak.

Excel Vers. ve Dili
FindFilesInFolder bunu function yapınca modülemi taşıyacağım yoksa yine yedekle formunun kodundamı olacak.
Onu da modüle taşırsan iyi olur. Daha düzenli durur. Aynı fonksiyonu başka bir formdan da kullanmak isteyebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Kod:
Function FindFilesInFolder(a As Integer)
'Perform simple search using filesearch object
Dim varItem             As Variant
Dim Folder              As String
Dim objDB               As Database
Dim i                   As Integer
Dim bFlag               As Boolean
Dim StrListItems        As String
Dim FolderLength        As Integer
Dim fName               As String

DoCmd.SetWarnings False
DoCmd.RunSQL "Delete * from tblFoundFiles"
DoCmd.SetWarnings True
Set objDB = CurrentDb

If a = 1 Then
dblocation = CurrentProject.Path & "\Data_Yedek"
Else
dblocation = CurrentProject.Path & "\Program_Yedek"
End If

Folder = dblocation
StrListItems = "'"
With Application.FileSearch
    .NewSearch
    .fileName = "*.*"
    .LookIn = Folder
    .Execute
    DoCmd.SetWarnings False

For Each varItem In .FoundFiles
        FolderLength = Len(Folder) + 1
        fName = Mid(varItem, FolderLength + 1)

StrListItems = StrListItems & fName & "','" & Folder & "','"
        DoCmd.RunSQL "INSERT INTO tblFoundFiles ( FilePath   , FileName ) SELECT '" & Folder & "\" & "' AS A, '" & fName & "' AS B;"

bFlag = True
    Next varItem
    DoCmd.SetWarnings True
End With
objDB.Close
Set objDB = Nothing
If bFlag = True Then
     'Drop the last seperators
     'pass the results back to the list box on the screen

If Me.lstData.ListCount > 0 Then
        Me.lstData.Enabled = True
        Me.lstData.Locked = False
    Else
        Me.lstData.Enabled = False
        Me.lstData.Locked = True
    End If

If Me.lstProgram.ListCount > 0 Then
        Me.lstProgram.Enabled = True
        Me.lstProgram.Locked = False
    Else
        Me.lstProgram.Enabled = False
        Me.lstProgram.Locked = True
    End If

End If
End Function
bu şekilde komple modülün içine taşıyacağım fakat bu kısımı ne yapacağım...

Kod:
    If Me.lstData.ListCount > 0 Then
        Me.lstData.Enabled = True
        Me.lstData.Locked = False
    Else
        Me.lstData.Enabled = False
        Me.lstData.Locked = True
    End If

If Me.lstProgram.ListCount > 0 Then
        Me.lstProgram.Enabled = True
        Me.lstProgram.Locked = False
    Else
        Me.lstProgram.Enabled = False
        Me.lstProgram.Locked = True
    End If

End If
yada nereye kadar modüle koyayım...

Excel Vers. ve Dili
Sayın ahmetahmet,

Aslında o kodlar çift klik olayında kullanılıyor. Yani liste üstünde bir kayda çift tıklarsanız o dosya açılıyor. Siz eğer bu özelliği istemiyorsanız bu kodları iptal edebilirsiniz. Yok bu özelliği de kullanacağım derseniz o zaman form üzerine yeni bir alt yordam (sub) ekleyin ve onları onun içine taşıyın ve fonksiyonu çağırdığınız her noktanın altında bu alt yordamı da çağırın.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
türkçe
sayın modalı ben bu işi beceremedim. hata verip duruyor.. bi yardım edebilirsen sewinirim.. ben dosyayı gönderiyorum. lütfen yardım et.. bu hata veren dosya deil yanlız.. düzeltebilirsen sewinirim... çift tıklayınca dosyayı açma olayı olmasın lütfen

Excel Vers. ve Dili
Benden buraya kadar.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
türkçe
sayın modalı kusura bakmayın anca cevap yazabiliyorum. çok çok teşekkür ediyorum. ilgi ve alakanız için. projemi teslim ettim. tekrar tekrar teşekkür ediyorum. siz olmasaydınız bu kadar güzel bir proje yapamazdım. çok sağolun. iyi çalışmalar dilerim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...