access'te stok(depo) takip

Arkadaşlar ben çok basit bir stok takip programı istiyorum. Ve aradığımı buldum. Ama bir sorun var bu programda tüm stoklar gruplar halinde gelsin istiyorum.Çok uğraştım bir türlü beceremedim. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Paylaşmak esastır.

Sayın mehmetosm

Ben de sizinle aynı dertteyim.Ben de tüm ürünleri gruplandırmak istiyorum.Ama bir türlü yapamadım.İnşallah bir yardımcı olan çıkar da bizi bu dertten kurtarır.Tek hedefim budur.

Tüm herkese iyi çalışmalar dilerim.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mehmetosm,

Denizi geçip derede boğuldunuz.

Bir formun içinde bir alt form varsa ve o alt forma ait verileri tekrar sorgulamanız gerekiyorsa yazacağınız kod şu şekilde olmalı (Sizin uygulamada değiştirdim oldu):

Me.altformun ana formdaki adı.Form.Requery

Araya mutlaka Form kelimesinin eklenmesi gerekiyor.
Sizin Uygulamada
Me.alt_çıkış.Form.Requery olmalı.

iyi çalışmalar :hey:

Excel Vers. ve Dili
Bir de dikkatimi çekti.

Tüm ilaç adlarını giriş tablosunda tutuyorsunuz. Ve arada da giriş oldukça diğer alanlar doluyor. Bence ayrı bir ilaçlar tablosu olmalı. Bu tabloya ayrı bir formdan ilaç adlarının girilmesi gerekiyor. Giriş ve çıkıştaki açılan kutular değerlerini bu tablodan almalılar. Ayrıca bilemiyorum tabi bir de ilaçlar da guruplanmalı. Şu anda 68 ilaç kayıtlı ancak bu binlerce olunca çalışma zorlaşacak.

Kolay gelsin :D

Sayın modalı

yardımınızdan dolayı çok teşekkür ederim ama ekte sunulan formda uygulayıp gönderirseniz çok sevineceğim.
başka türlü yapamıyorum.

Excel Vers. ve Dili
Sayın kaanozk,

Düşünceme göre bu forumun amaçlarından birisi de Access i (Genel olarak da Excelli) geliştirmek. Bu yüzden herkes kendini geliştirme peşinde olmalı. Ben yapamıyorum sen yap işin kolay tarafı.

Öncelikle nasıl yapıldığını anlatayım. Çıkış ve giriş formlarını ayrı ayrı tasarım modunda açıp kod sayfalarını etkinleştirmek ve Me.altçıkış.Requery yazılan yere Me.altçıkış.Form.Requery yazmak.

Bunu yapamamak zor bir şey olmasa gerek.

Yine de yapamazsanız yapılmışını göndermeye hazırım

iyi çalışmalar :(

Sayın Modalı

gönderirseniz çok sevinirim. Çünkü fazla zamanım yok.Sizden çok rica ediyorum.Biliyorum siz çok haklısınız ama ne yapayım bu işlemi bir türlü yapamadım.Çok uğraştım inanın.

Excel Vers. ve Dili
Sayın mehmetosm,

İyi çalışmalar :D

Sayın Modalı

çok teşekkür ederim ellerinize sağlık, ama ilaçlar grup halinde gelmiyor. Hiçbir değişiklik göremedim.Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Sayın Modalı

Evet bende dosyayı inceledim stoklar gruplar halinde gelmiyor. Bende bir değişiklik göremedim.Çünkü bana da gerek bu dosya onun için söylüyorum.Rica ediyorum size bizi bu dertten kurtarın lütfen.

Excel Vers. ve Dili
Giriş ve çıkış alt formlarında açılan kutuya göre guruplandırıyor başka ne istiyosunuz ki?

Sayın MODALI stok (depo) takip

Sayın modalı

sanırım biz size olayı tam anlamıyla izah edememişiz.
şimdi ben ekte gönderdiğim dosyada hiç bir stok ismi yok.Yanın da da excel dosyası gönderiyorum.O dosyada tüm stoklar gruplandırılmış olarak var. Ordaki stokları accese excelde gözüktüğü gibi atmanızı rica ediyorum.
Yani depo girişlerinde ürün seçerken önce grup ismini seçeceğim sonrada o gruba ait ürünü sececeğim ve diğer ayrıntılarını da yazıp depo giriş kayıt yapacağım. Aynı şekilde depo çıkışlarında da olacak. Ve giriş durumu çıkış durumu kısmında da aynısı olacak.Tümünü seçtiğim zaman tüm stokları gösterecek. Herhangi bir grup ismini seçtiğim zaman o gruba ait stok isimlerini verecek tüm istediğim bundan ibaret.
Kusura bakmayım inanın sizi çok yordum biliyorum ama çok önremli olmasa bu kadar ısrarcı olmam.

Size çok teşekkür ederim.

arkadaşlar bu dosya benimde çok işime yarayacağa benziyor. özellikle gruplandırma işi yapıldığında. ancak benim sorunum şu; menülerdeki "ilaç" kelimesi yerine "Malzeme" kelimesi olması gerekiyor. Bu değişikliği nasıl yapabilirim. teşekkürler.

Sayın Masya

elimizi kolumuzu açtık sayın modalı arkadaşımızdan yardım bekliyoruz.İnşallah sizin de istekleriniz yerine gelir de tam hepimizin işine yarar. Modalı arkadaşımız da sağolsun bu konuda çok yardımcı oldu elinden geleni yaptı ama olayı tam anlamıyla biz anlatamamışız ondan kaynaklanan bir uzama sözkonusu oldu. Ben inanıyorum ki bu dosyadan çok kişi faydalanacak ve forum sitemizde amacına ulaşacaktır.

"PAYLAŞMAK ESASTIR"

masya' Alıntı:
arkadaşlar bu dosya benimde çok işime yarayacağa benziyor. özellikle gruplandırma işi yapıldığında. ancak benim sorunum şu; menülerdeki "ilaç" kelimesi yerine "Malzeme" kelimesi olması gerekiyor. Bu değişikliği nasıl yapabilirim. teşekkürler.
İlaç kelimesi yerine Malzeme kelimesi koymak biraz zor şöyleki:form ekranlarında sadece isimleri malzeme yapabilirsin ancak visual basic kodlarında hata verir.Yani malzeme diye değiştirersen isimleri kayıtta ve sorgulamada sorunlar çıkar.Olmaz diye birşey yok ama biraz uğraşı lazım.

Excel Vers. ve Dili
Sayın mehmetosm,

Anladığım kadarıyla excell dosyasında analizler var. Access ise ilaca göre yapılmış. Siz şimdi analizlerle ilgili veri tabanını ilaçlarla ilgili uygulamaya uydurmaya çalışıyorsunuz. Öyle ise diğer tefferuatlar ne olacak? Örneğin ilaç miadı var. Birimi var vs.

Size analizlerle ilgili uygulamayı daha önce yapmıştım ama olmadığını söylediniz. Şimdiden yapacağımı söyleyeyimde sonradan karışıklık olmasın. İki tane açılır kutu ekleyeceğim birinden gruplar şıkacak bir grup seçince ikinci açılır kutuda o guruba ait analizler çıkacak. İkisi de seçildikten sonra ve diğer alanlar doldurulduktan sonra kayıt edilecekler. Sonradan excell gibi görünmüyordu dememeniz için söylüyorum bütün bunları. Excel gibi görünmesine gerek yok. Ama eğer excell gibi açılan kutudaki ilk on, hepsi, boş olanlar gibi seçenekleri de lazımsa onlarda eklenebilir.

Lütfen bu konuyla ilgili başka topic açmayın. Çünkü iş çok karışıyor. Mümkün olduğu kadar çabuk cevap verin lütfen.

sayın modalı, bu bahsettiğiniz şekilde benim çok işime yarayaçak. (umarım mehmetosm'nin de işine yarar) mümkünse yukarıda bahsettiğim gibi, "ilaç" kelimesi yerine "malzeme" kullanarak ve proğramin hiç bir fonksiyonu eksilmeden bir değişiklik yapılabilirmi. hem böyle olunça daha genel kullanım imkanı doğacaktır. sabırsızlıkla bekliyorum. tekrar tekrar teşekkürler. :eek:k::

Excel Vers. ve Dili
Sayın masya,

Tablolardaki sütun adlarını ve metin kutularının adlarını değiştirmedikçe etiketlerde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Ancak access şablonlarından stok kontrolü neden denemek istemiyorsunuz acaba?