Açıklamanın arkaplan rengini değiştirmek

Bir de daha onlarca kod var demişsiniz.
Ne zaman öğreneceğiz biz bu işi , nasıl öğreneceğiz?
Bir gün ben de sizlerin seviyesine gelebilir miyim acaba?
Tavsiyeleriniz nedir?
(Tümünü Þahsım adına söylüyorum)

Estağfirullah, bizleri utandırıyorsunuz! Seviyemiz de ne demek. Benim tavsiyem, VBA kodlarını bir sıra içerisinde takip etmenizdir. Yani her anlamadığını soran kişi kodlamayı öğrenmiş olmaz. Sadece bir çözüm bulur, bulduğu çözümden de öğrendikleri bir denizdeki damla misalidir. Bu iltifatlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Allah (C.C.) çalışmlarınızda muvafakiyetler versin İnşaallah

Bu arada sayın Trablus renkler: 1 ile 80 arasında, dilerseni bir döngü ile bir çalışma sayfasına bu renkleri sıralayıp bakabilirsiniz.

T

TRABLUS

Misafir
Bu arada sayın Trablus renkler: 1 ile 80 arasında, dilerseni bir döngü ile bir çalışma sayfasına bu renkleri sıralayıp bakabilirsiniz.
Eğer bu cevap bana ise sayın VisualBasic, soruyu soran ben değilim. Cemil1, arkadaşımız sordu o soruyu.

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.08.2026
mesela 50 tane açıklama var diyelim hepsine bu kodu teker teker yazıp rakamı mı değiştireceğim.
Sayın VisualBasic, öneriside
1 ile 80 arasında, dilerseni bir döngü ile bir çalışma sayfasına bu renkleri sıralayıp
güzel isterseniz Sayın
VisualBasic, 'in kodlarına ufak bir ilave ile istediğiniz renk kodlarını girerek yapabilirsiniz..

Kod:
Sub AciklamaRenkleri()
renk = InputBox("Ren Kodu girin")
  Dim cmnt As Comment
  For Each cmnt In ActiveSheet.Comments
      With cmnt.Shape.Fill
        .ForeColor.SchemeColor = renk
        .Transparency = 0.2
        .TwoColorGradient msoGradientHorizontal, 2
           End With
  Next cmnt
End Sub

Eminim kodlarda ki rakamlarda iş bitiyordur. Mesela 60 yazanı 55 yapın deneyin olmadı, 45 yapın gene olmadı, o zaman foruma dönün sorun ve ordaki mantığı anlamaya çalışın.
Sayın Trablus
Bu yazınızdan bir tavsiye vermeye çalıştığınızı görüp, size bir fikir vermek açısından söyledim. Verilen cevabı kabül etmiyorsanız silebilirim, bu fikir sizin içindi.

Makroya gerek yok.

Çok eski bir konu ama forumda gezinirken gördüm:
Açıklama düzenleye gelip açıklama penceresinin duvarına çift tıklayarak bu resim ekleme yada arka plan isteğinizi makroya ihtiyaç olmadan rahatça yapabilirsiniz.