Soru Açılışta çalışan makroyu durdurmak için buton eklemek

Excel Vers. ve Dili
2019
Merhabalar hocalarım,

Açılışta çalışan alttaki gibi bir makrom mevcut.Hangi kodlar ile bir butona basınca durdurabilirim?

Private Sub Workbook_Open()
Application.DisplayFullScreen = True

Sheets("VERİ").Select
Range("A6").Select
ActiveWorkbook.RefreshAll

DoEvents
timer1 = Timer
Do While Timer - timer1 < 10
DoEvents
Loop
DoEvents

Call Dikdörtgen7_Tıkla

End Sub

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Şöyle bir uygulama yapılabilir. Dosyada belirli bir hücreye bir ifade yazılır ve dosya açıldığında makro o hücreyi kontrol eder, eğer belirtilen ifade varsa işlem yapmaz ya da yapar. Örneğin aşağıdaki kodla eğer VERİ sayfasının A1 hücresinde OK yazıyorsa kodlar çalışmaz, OK yazmıyorsa işlem yapar:

PHP:
Private Sub Workbook_Open()
If Sheets("VERİ").[A1] = "OK" Then Exit sub
Application.DisplayFullScreen = True
Sheets("VERİ").Select
Range("A6").Select
ActiveWorkbook.RefreshAll
DoEvents
    timer1 = Timer
    Do While Timer - timer1 < 10
        DoEvents
    Loop
DoEvents
Call Dikdörtgen7_Tıkla
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2019
Şöyle bir uygulama yapılabilir. Dosyada belirli bir hücreye bir ifade yazılır ve dosya açıldığında makro o hücreyi kontrol eder, eğer belirtilen ifade varsa işlem yapmaz ya da yapar. Örneğin aşağıdaki kodla eğer VERİ sayfasının A1 hücresinde OK yazıyorsa kodlar çalışmaz, OK yazmıyorsa işlem yapar:
Merhabalar,
Cevap için çok teşekkür ederim.Ama dosyayı zamanlayıcı ile çalıştırıyorum.Dosyanın orjinal halinde açıldığında çalışır durumda olması,ben düzenlemek için girdiğimde manuel mudahale ile durması gerekiyor.Bu şekilde dosyayı açıp o hücreye değer girdiğimde makro durmuyor.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Bu kodda işe yarar mı bilmiyorum ama aşağıdaki makrolardan pasif olanı sayfa olaylarını (Workbook open da sayfa olayı diye biliyorum) iptal eder, aktif olanı da aktifleştirir. Yalnız bunları dikkatli kullanmak gerekir, çünkü başka veya aynı dosyada sayfa olaylarına bağlı makrolar varsa onları da etkiler:

PHP:
Sub aktif()
    Application.EnableEvents = True
End Sub

Sub pasif()
    Application.EnableEvents = False
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2019
Bu kodda işe yarar mı bilmiyorum ama aşağıdaki makrolardan pasif olanı sayfa olaylarını (Workbook open da sayfa olayı diye biliyorum) iptal eder, aktif olanı da aktifleştirir. Yalnız bunları dikkatli kullanmak gerekir, çünkü başka veya aynı dosyada sayfa olaylarına bağlı makrolar varsa onları da etkiler:

PHP:
Sub aktif()
    Application.EnableEvents = True
End Sub

Sub pasif()
    Application.EnableEvents = False
End Sub

Teşekkürler ancak durdurmuyor,makroları düğmelere atadım ama açtığımda makrolar çalışmaya devam ediyor.Manuel olarak durdurmaya devam,şimdilik:)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Açılışta çalışan makroyu ne amaçla düzenlemek istiyorsunuz? Buradaki amaç tam olarak nedir?