Açılışta sistem tarihinin kontrolü

Merhabalar,

Excel dosyasının açılırken sistem tarihini kontrol etmesi ve belirlenen bir tarihten sonra açılmasını engellemek mümkün müdür?

Örneğin, ortalama 2 ayda bir değişen fiyatlar sebebiyle o tarihe gelene kadar aynı dosyanın kullanılmasına izin veriyorum. Fiyatların ne zaman değişeceğinin bir takvimi var. Yani önceden biliyoruz. Ama yeni fiyatların geçerli olacağı tarih geldiğinde eski fiyatlarla çalışan dosyanın açılmasını ve ekranda "Yeni fiyatlar geçerli olduğundan, güncel dosya sürümünü talep ediniz" şaklinde bir mesaj vermek istiyorum. Mesaj kısmını belki yaparım, ama tarih kontrolü yapılabilir mi hiç bir fikrim yok. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Örnek:

Kod:
if date >= Cdate("11.06.2008") Then
    Application.Quit
End if

Örnek:

Kod:
    Application.Quit
End if
Teşekkürler Zeki Bey,
Bu kod 11.05.2008 tarihine gelene kadar açar, o tarihten sonra açmaz mı? Yoksa kodda yazan tarih doğruysa açar, yanlışsa kapatır mı?

Benim yapmak istediğim koda yazılan tarihe gelene kadar dosyanın açılması, eğer o gün ve sonrasında açılmak istenirse dosyanın uyarı mesajı ile kapatılması şeklinde olacak.?

Yardım lütfen.
Saygılar.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Teşekkürler Zeki Bey,
Bu kod 11.05.2008 tarihine gelene kadar açar, o tarihten sonra açmaz mı? Yoksa kodda yazan tarih doğruysa açar, yanlışsa kapatır mı?

Benim yapmak istediğim koda yazılan tarihe gelene kadar dosyanın açılması, eğer o gün ve sonrasında açılmak istenirse dosyanın uyarı mesajı ile kapatılması şeklinde olacak.?

Yardım lütfen.
Saygılar.
Zeki beyin yazdığı kod 11.06.2008 ve yukarısı tarihlerde excelikapatıyor.
tarihin üstündeki satıra aşağıdaki kodu yazarsanız mesajda çıkacaktır.
Ancak kodları Standart bir modülde Sub Auto_Open prosedürüne yazmanız gerekiyor.Yada çalışma kitabının workbook_Open prosedürüne.
Kod:
MsgBox "DİKKAT Bu günkü tarih 11.06.2008 Tarihi veya üstü bir tarih olduğu için Excel kapatılacaktır..!!", vbCritical, "DİKKAT"

Burayı anlamadım?

Ancak kodları Standart bir modülde Sub Auto_Open prosedürüne yazmanız gerekiyor.Yada çalışma kitabının workbook_Open prosedürüne.

Örnek:

Kod:
    Application.Quit
End if
Zeki Bey,

Dosya tarih kontrolünü yaptığında çıkmadan (Application.Quit) ; sayfa içindeki tüm checkboxların kullanılmasını engellemek için nasıl bir kod yazabilirim.
Çünkü dosya karih kontrolünden sonra kendini kapatıyor. Bu nedenle eski tarihli dosyaları açamıyorum. Dosya açılsın ama chcekbox'lara tıklayamasın. Böylece eski dosyalara da dönüp bakabilelim.
Saygılar.

Sorun çözüldü. Kendim yaptım. Teşekkürler.