Ağda Access veritabanını çalıştırma

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-03-2022
Access'e Ağda ulaşım sorunu

Selam arkadaşlar,
sorunum bu konuyla aynı olduğu için konuyu tekrar gündeme getireyim dedim.

Halkoc arkadaşın dediği gibi, excell ya da TXT dosyasına bağlı tabloların olduğu Access programını ağda bir kullanıcı açtığı zaman diğer kullanıcılar programa giriş bile yapamıyor.bunun için özel bir ayar mı yapmak gerekiyor?

neden bağlı dosyalar diye sorabilirsiniz,sebebi;
hergün başka bir paket programdan veri aktarımı yapılıyor ve bu aktarılan verilere göre access dosyasında raporlamalar oluşturuluyor.

yardımlarınızı bekliyorum,

selamlar,

Excel Vers. ve Dili
2003
paylasım problemi

HOÃ�GELDİN maykus öncelikle yazdığın programları ilk ben isteyim
adresim: 1577000@mynet.com
soruna gelince veritabanında Araçlar-Seçenekler-Gelişmiş-varsayılan açma modunu Paylaşılan Yap. Yineleme sıklığı güncelleme sayısına istediğin değerleri ver.
Daha sonra Araçlar-Veritabanı hizmet programları-Veritabanı Bölücü ile veritabanının Database'sini al ,alırken direkt olarak atıyorum: D:\Veritabanı.mdb olarak kaydet. Ana makina yani bölme işlemini yaptığın makina programı görecektir. Programı diğer makinalara kopyala, ve bu programlara Araçlar-Veritabanı hizmet programları-Bağlı Tablo Yöneticisi ile ağ üzerinden Veritabanı.mdb dosyasını kaynak olarak göster. Bu kadar :icelim:
PROGRAMLARINI BEKLİYORUM. :mutlu:

yukarıda soylediklerinizi yatım. ana makinada sorun yok fakat bağlı diğer makinada kodu calıstırdığımda "işlem, güncelleştirilebilir sorgu kullanmalıdır" hatası verdi. acaba yanlıs bir işlem mi yaptım. programda veritabanına insert islemi yaptım. simdiden tesekkurler

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Arkadaşlar .. Veri tabanı bölme işlemini hazır bir programı ikiye ayırmak için kullanabilirsiniz. Oysa ben farklı bir iş yapıyorum. Bence bu daha mantıklı ve daha programcıya yaraşır bir yöntem. Önce verilerin olduğu bir mdb dosyası hazırlıyorum. Onun içine sadece tablolarımı atıyorum. Daha sonra da form-sorgu-rapor-makro ve modüllerin olduğu mdb'yi hazırlıyorum. Bu ikinci mdb'yi hazırlamada ilk aşama tablo bağlama işlemi. Yani önce "tablo bağla" komutuyla (Tablolar bölümünde sağ tuş yaparsanız bağla- al gibi seçenekleri göreceksiniz) ilk dosyadaki verileri ikinci mdbye bağlıyorum. Artık normal şekilde çalışabilirim. Bundan sonrası bildiğiniz gibi. Tek fark şu: Tablo yapılarında değişiklik yapmak veya yeni tablo ilave etmek istediğinizde doğal olarak ikinci mdb'yi kapatıp ilk mdb'yi açacak ve oradaki tablo yapısını değiştireceksiniz. Sonra da yeni tablonuzu da bağlayacaksınız. Bu yöntemin birçok avantajı var:

1-Yedeklemede sadece verileri yedekleyeceksiniz. Boşuna form - makro- sorgu vb . yedeklenmeyecek.

2-Program güncellemede veriler olduğu gibi kalacak. Formlarınızı değiştirdiğinizde verilere dokunmamış olacaksınız.

3- Yetkilendirme işi daha kolay olacak. Böylece a kişisine ayrı, b kişisine ayrı bir arayüzle aynı veri tabanında işinize gelen verilere erişim vermiş olacaksınız.

4- Yapı daha profesyonel olacak, datalar için ayrı bir klasör oluşturduğunuz için Vb ve Delphi benzeri bir yapı oluşacak.

5- Birden çok veri dosyası kullanarak tabloların hepsini tek mdb'de toplamayarak veri yapısını daha stabil hale getirebilir, şişmesini ve göçmesini önleyebilirsiniz. Benim genelde 3-4 veri tablosuyla çalıştığımı söyleyeyim. Meslea bir alacaktakip programım var, verilerim "sabitler"- "satış"- "ödeme" ve "kasaveri" adında 4 ayrı mdb dosyasında duruyor.

Bunun gibi birçok yararı sayılabilir. Ama benim için şahsen en önemlisi programların versiyon güncellemelerini yapmak çok kolaylaşıyor. Aksi taktirde kullanıcıdan tüm programı size göndermesini isteyeceksiniz. Hele bir de veriler girilmişse siz düşünün boyutu..Oysa hiç bir şey istemeyerek -çünkü zaten sizde program var- güncellemeyi yapıp sadece arayüz dosyasını winrar ile exeye dönüştürüp açılacağı yeri de winrar içinde belirleyip işleri çok kolaylaştırabilirsiniz.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Takıldığınız yer olursa yardıma hazırım..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Çoklu Ortamda veri girişinde hata

Sn.Arkadaşlar ben çalışmamı 2 ye böldüm ve tabloların olduğubölümü ana bilgisayara koydum.Diğer araçların olduğu bölümüde 5 farklı kullanıcı bilgisayarına kopyaladım.Herkes bilgiler ulaşabiliyor ve gerekli işlemi yapabiliyor.
Ancak bir formdan aynı anda birden fazla kullanıcı yeni kayıt girdiğinde hata ile karşılaşıluyor ve dolayısı ile ilk yeni kayda giriş yapmaya başlayan kullanıcı dışındaki kullanıcıların verileri kaydedilmiyor.
Bu sorunu nasıl aşabiliriz.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Hay.günler dilerim.

Excel Vers. ve Dili
2003
Arkadaşlar tablo bağlayı bir access ile yapıyorsanız dosya paylaşımını kullana bilirsiniz, excel txt gibi verilerle tablo bağlanacaksa ve program network te çalışacaksa odbc ile bağlamanız gerekir tabloları aynı odbc diğer pc lerede yapmanız gerekir.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sn.Arkadaşlar ben çalışmamı 2 ye böldüm ve tabloların olduğubölümü ana bilgisayara koydum.Diğer araçların olduğu bölümüde 5 farklı kullanıcı bilgisayarına kopyaladım.Herkes bilgiler ulaşabiliyor ve gerekli işlemi yapabiliyor.
Ancak bir formdan aynı anda birden fazla kullanıcı yeni kayıt girdiğinde hata ile karşılaşıluyor ve dolayısı ile ilk yeni kayda giriş yapmaya başlayan kullanıcı dışındaki kullanıcıların verileri kaydedilmiyor.
Bu sorunu nasıl aşabiliriz.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Hay.günler dilerim.
Sayın i.mete,

Bu konu o kadar çok tartışıldı ve yazıldı ki. Her neyse baştan anlatayım (Bazı kısımlar alıntı)

Sayın yeni54 ten alıntı:

1.Bilgisayarları ağda birleştirme:

öncelikle bizim çalıştığımız her 2 bilgisayarın da winxp pro sp2 tr
olduğunu belirteyim. herhangi bir ağa bağlı değiller.

bağlanılacak bilgisayarda dosya ve yazıcı paylaşımı açılıyor.
(dosya ve yazıcı paylaşımının sağlanabilmesi için
windows güvenlik merkezi --> windows güvenlik duvarı --> özel durumlar sekmesindeki listede Dosya ve Yazıcı Paylaşımı olmalı ve check li olmalı.
bu satırın üzerine gelip Düzenle butonuna basılırsa açılan pencerede
2 tane tcp (139,445), 2 tane udp (137,138) portu checkli görünmeli.
güvenlik duvarı kapalıysa zaten sorun yok)

ortak kullanılacak klasöre paylaşım veriliyor.
(klasör üzerinde sağ click-->paylaşım ve güvenlik-->Ağ paylaşımı ve Güvenlik çerçevesi içerisinde "Bu klasörü ağda paylaşıma aç" satırına check atılacak ve
bir paylaşım adı verilecek.

yukarıdaki 2 adet tcp ve 2 adet udp portları bu sefer de adsl modem üzerinde
açılacak. (Genelde torrent programları için port açılan kısım)
(her modem de farklılık gösterdiği için buraya başka birşey yazamıyorum
bendeki modem loopcomm. 10.0.0.2 ile bağlanıyorum. kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra
soldaki menüden virtual server dan girerek portları açıyorum yapıyorum.)

bağlanılacak bilgisayardaki işlemler bukadar.

bağlanacak bilgisayar, masaüstünden ağ komşularını sağ click yapıp "ağ sürücülerine bağlan" ı tıklayacak
açılan pencerede sürücü kısmına map için bir harf seçilecek (hiç map yoksa default Z geliyor)
Klasör kısmına da \\<ip adresi>\<klasör adı> yazılacak.

buradaki <ip adresi> bağlanılacak bilgisayarın ip numarası.
(bu www.ipadresimne.com dan öğrenilebilir)
<Klasör adı> da bağlanılacak bilgisayarda paylaşım için verilen isim.

son butonuna basınca bağlantının gerçekleşmesi lazım.

2. Paylaştırılmış mdb üstünde yapılması gerekenler:

a.Veritabanı Özel Kullanımda Açılmalıdır:

Kullanıcıların biri veritabanını özel kullanımda açarsa diğer kullanıcılar o veritabanına ulaşamazlar.
Bunun için: Araçlar-Seçenekler menusundan Gelişmiş sekmesini açın Varsayılan açma modu seçeneğini Paylaşılan yapın.

b.Veritabanında Kayıt Kilitlenmesi Uygulanmalıdır

Paylaşılan bir veri tabanında aynı kayıtı iki değişik kullanıcı değiştiriyor olabilir.
Bunun için: Araçlar-Seçenekler menusundan Gelişmiş sekmesini açın Varsayılan Kayıt Kilitleme Kutusuunda üç seçenek var.
Kilit Yok: Bu seçenek kayıtları herzaman düzenlenebilmesini sağlar, ancak kullanıcılar arasında düzenleme anlaşmazlıkları oluşturur.
Tüm kayıtlar: Bu seçenekte ulaştığınız formdaki tablo kilitlenir ve o tabloya kimse ulaşamaz. Bu seçenek çok kısıtlayıcıdır ve çoğu durumlarda kullanışsızdır.
Düzenlenmiş kayıt: Access sadece o an kullanılan kaydı kilitler. Veri paylaşımı için en uygun seçenek budur.

c. Güncelleme süreleri ayarlanmalıdır

Ekranda gördüğünüz kaydı bir başka kullanıcı değiştirmiş olabilir. En son kaydı görebilmeniz için kaydın güncelleştirilmesi gerekir.
Bunun için Bunun için: Araçlar-Seçenekler menusundan Gelişmiş sekmesini açın

Yenileme sıklığı: Tablo veya form görünümünükaç saniyede biryenileyeceğini belirtir. Varsayılan değer 60 sn dir. Bu değer 0 ile 32766 arası bir değer alabilir. Ağ performansınız iyi ve kullanıcı sayınız az ise 60 sn altını kullanabilirsiniz.
Buradaki süre dolmadan en sn verleri görmek için Kayıt menüsünden Yenile komutunu seçebilirsiniz.

Güncelleştirme Deneme Sıklığı: Başka bir kullanıcı tarafından kilitlenmiş ve değiştirilmiş bir kaydın kaç milisaniyede kaydedeceğini ayarlar. 0 ile 1000 arası kullanılabilir.

Güncelleştirme deneme sayısı: Başka bir kullanıcı tarafından kilitlenmiş bir kaydın kaç defa kaydetmeye çalışacağını belirtir. 0 ile 10 arası değer kullanılabilir.

c. Verileri Güncelleştirmek için Komut düğümesi Yerleştirin:

Kullanıcılar en son verileri görebilmesi için bir komut düğümesi ekleyebilirsiniz.

Form üzerinde Düğüme ekleme sihirbazı açıldığında: Form işlemleri - Form verilerini yenile seçeneği ile otomatik olarak düğüme ekleyebilirsiniz.

d. Veritabanınızda Düzenlemele Yapmak istediğinizde Özel kullanımda açın

e. Veritabanı hızını artırabilmek için veritabanını bölün

Veritabanının tamamını ağ altına kopyalamak yerine sadece tabloları ağ altına kopyalayabilirsiniz.

Bunun için:

• Mutlaka veritabanınızın bir kopyasını alın
  • Bölmek istediğiniz veritabanını açın tüm form ve tabloları kapalı olmalı.
  • Araçlar - Veritabanı Hizmet programları menüleri ile açılan menüden Veritabanı Bölücü komutunu seçin.
  • Yönergeleri izleyip veritabanını bölün.
  • Tabloların bulunduğu veritabanını ağda paylaştırın, diğer kısmı kopyalayıp tüm kullanıcıların bilgisayarlarına dağıtın.
f. Bağlı Tablo Yöneticisi ile tabloları yönetin
Tablolar bölündükten sonra ayrı girilen bilgilerin güncelleştirilmesi için Araçlar-Veritabanı Hizmet programları - Bağlı Tablo Yöneticisi ni seçin ve yönergeleri izleyin.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
sonuç değişmedi

Sn.Modalı ilginize teşekkürler ederim.
Ancak ben buna benzer bir metin yardımı ile çalışmamı şimdiki haline getirmiştim.Fakat var olan aksaklıkları gidermenin farklı bir yolu olabilir düşüncesi ile bu mevzuyu tekrar gündeme getireyim dedim.
Ama sizin bu mesajınıza göre çalışmamın ayarlarını tekrar gözden geçirdim ama değişen bir şey olamdı.
Bunun sebebi ne oalbilir ?
Ve varsa bun dan farklı bir ççözümü varmıdır?

Hayırlı günler dilerim.

Excel Vers. ve Dili
office 2000
Merhaba arkadaşlar benim bi sorum olacak bu konuyla ilgili tabloları anlattığınız gibi böldükten sonra bağlı tablo haline getirdim fakat bu tablolar bağlı tablo olduktan sonra alanlarda herhangi bi değişikliğe izin vermiyor örneğin bir alanın 10 karakter olan özelliğini artırmak istiyorum 15 olmuyor bunun gibi.Bu konuda ne yapabilirim birde şunu merak ediyorum tabloyu böldükten sonra eski haline nasıl getirebilirim yani diyelimki bölmekden vazgeçtim eski haline getirmek istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Sayın youngman,

Tabloların bulunduğu uygulamadan istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bölme işlemi sırasında bir uyarı dikkatinizi çekmiştir: Bölmeden önce veri tabanınızın kopyasını alın diye.

Tek harakette birleştirme olmaz sanırım. Ancak uygulamalrın birinden dış veri al ile olmayan diğer elemanları çağırabilirsiniz. Ancak tekrar üzerinde gerekli değişiklikleri yapmanız gerekebilir sanırım. En iyisi formların bulunduğu uygulamadan dış veri al ile tabloların çekin.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
office 2000
Sayın modalı;
Dış veri al dediğimiz zaman tablonun bi kopyasını almış oluyoruz değilmi ama ben ana makinedeki bir veritabanından ağ bağlantısıyla kendi makineme bir tablo yada form almak istiyorum ve kendi makinemden bir kayıt girişi yaptığım zaman o kayıt ana makinedeki asıl veritabaına eklenmeli yada sildiğimde silinmeli ,sonuç olarak bunları yapabilmem için dış veri tablo al yerine tabloları bağla demek gerekir değil mi sayın hocam.

Excel Vers. ve Dili
Merhaba arkadaşlar benim bi sorum olacak bu konuyla ilgili tabloları anlattığınız gibi böldükten sonra bağlı tablo haline getirdim fakat bu tablolar bağlı tablo olduktan sonra alanlarda herhangi bi değişikliğe izin vermiyor örneğin bir alanın 10 karakter olan özelliğini artırmak istiyorum 15 olmuyor bunun gibi.Bu konuda ne yapabilirim birde şunu merak ediyorum tabloyu böldükten sonra eski haline nasıl getirebilirim yani diyelimki bölmekden vazgeçtim eski haline getirmek istiyorum.
Sayın modalı;
Dış veri al dediğimiz zaman tablonun bi kopyasını almış oluyoruz değilmi ama ben ana makinedeki bir veritabanından ağ bağlantısıyla kendi makineme bir tablo yada form almak istiyorum ve kendi makinemden bir kayıt girişi yaptığım zaman o kayıt ana makinedeki asıl veritabaına eklenmeli yada sildiğimde silinmeli ,sonuç olarak bunları yapabilmem için dış veri tablo al yerine tabloları bağla demek gerekir değil mi sayın hocam.
İki sorunuzu alt alta yazdım ki siz de görebilesiniz diye. Benim aklım karıştı tam olarak ne yapmak istediğinizi anlayamadım

Excel Vers. ve Dili
office 2000
Hocam karıştırdıysam kusura bakmayın şöyle sorıyım o zaman 4-5 makineden oluşan bir ofisde bir makine ana makine olacak ve diğer makineler ağ bağlantısıyla bu ana makineye bağlanacak.Asıl veritabanı bu ana makinede olacak ve diğer makinelere birer acces dosyası açıcam ve bu açtığım dosyalara da ana makinedeki asıl veritabanın yerini gösterip oradaki tabloları bağlı tablo yöneticisinden bağla diyeceğim.Bu şekilde yaptığımda her kullanıcı kendi masaüstündeki access dosyasından bir kayıt girdiğinde veya sildiğinde ana veritabanında bu ekleme çıkarmalar gerçekleşecek mi?Birde aynı şey oluşturacağım form içinde geçerlimidir yani ana makinedeki oluşturacağım bir formu diğer kullanıcılar aynı anda nasıl kullanabilir çünkü orada tabloları bağla gibi formu bağla yönetimi oluşturulan formun kısayolu alınsa olur mu?

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003 SP3 TÜRKÇE
Admıns

veritabanı bölücüyü kullanmaya çalıştığımda 'ADMINS',geçerli bir hesap adı değil
yazarak izin vermiyor. Yardımcı olabilirmisiniz... Nerde hata yapıyorum ?