Soru Alt Kademelere Göre Toplam Sayı Çıkartma

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

Sorunuz ile sorununuz örtüşmüyor.
Önceki gönderdiğiniz örnek dosyada NPU 140 profil toplamlarına ihtiyacınız olduğu anlaşılıyor.
Sayın ÖmerFaruk'un dosyasında ise farklı malzemelerden kaçar adet olduğunu bulmak istemişsiniz.
Bunu aşağıdaki formül ile de bulabilirsiniz.
K2 hücreye Bulmak istediğiniz öge no yazıldığında istediğiniz sonuçlara ulaşırsınız.
=EĞER(A3=$K$2;B3;EĞER(SOLDAN(A3;UZUNLUK($K$2))=$K$2;DÜŞEYARA($K$2;$A$3:$K$9;2;0)*B3))

ÖmerFaruk'un makro kodu ve yukarda verdiğim formül aynı işi görür ama sizin işinizi tam olarak görmez.
Bu sonuçlar yine ham halinde olacaktır. Tekrar üzerinde çalışmanız gerekir.

Esasen şu şekilde bir çalışma dosyanızın olmasıdır.
Ana sayfada gönderdiğiniz tarzda tablo olmalıdır.
Başka bir sayfada Parça numarası veya öge no yazdığınızda o ürünle ilgili tüm malzeme listesinin gelmesi, kaç adet üretilecekse miktar yazarak ihtiyaç malzeme listesi veya üretim emrinin verilmesi şeklinde olmalıdır.

Excel Vers. ve Dili
Solidworks Office 2019
Merhaba

Sorunuz ile sorununuz örtüşmüyor.
Önceki gönderdiğiniz örnek dosyada NPU 140 profil toplamlarına ihtiyacınız olduğu anlaşılıyor.
Sayın ÖmerFaruk'un dosyasında ise farklı malzemelerden kaçar adet olduğunu bulmak istemişsiniz.
Bunu aşağıdaki formül ile de bulabilirsiniz.
K2 hücreye Bulmak istediğiniz öge no yazıldığında istediğiniz sonuçlara ulaşırsınız.
=EĞER(A3=$K$2;B3;EĞER(SOLDAN(A3;UZUNLUK($K$2))=$K$2;DÜŞEYARA($K$2;$A$3:$K$9;2;0)*B3))

ÖmerFaruk'un makro kodu ve yukarda verdiğim formül aynı işi görür ama sizin işinizi tam olarak görmez.
Bu sonuçlar yine ham halinde olacaktır. Tekrar üzerinde çalışmanız gerekir.

Esasen şu şekilde bir çalışma dosyanızın olmasıdır.
Ana sayfada gönderdiğiniz tarzda tablo olmalıdır.
Başka bir sayfada Parça numarası veya öge no yazdığınızda o ürünle ilgili tüm malzeme listesinin gelmesi, kaç adet üretilecekse miktar yazarak ihtiyaç malzeme listesi veya üretim emrinin verilmesi şeklinde olmalıdır.
Merhaba,

Benim burada ki amacım bir parçanın içerisinde olan malzemey ihtiyaçlarını bulmak. Yani örnek bir ağacı ile anlatacak olursam,

1 Numara Ana montaj 1 adet
1.1. Alt montaj 4 adet
1.1.1. Parça 3 adet
1.1.1.1. Parçanın içerisinde ki gövde 2 adet (NPU 140)

Benim amacım,

2 x 3 x 4 x 1 = 24 Adet olduğunu çıkartmak istiyorum

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
#37 numaralı mesajımdan sonra sorununuz çözülmedi mi?