Soru Alt Menülü Kategori

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-02-2026
Bir hücreye veri doğrulama ile bir menü ekledim ve bu hücreyi 10 satıra yaydım.

A sütununda olan bu hücrelerde seçenekler;

Reading
Listening
Speaking
Writing

Bu A sütununda A1 hücresinde bu 4 lüden 1 tanesini seçtiğimde yanında B sütunundaki hücreye kendi alt menüsünü getirmesini istiyorum.

Mesela A1 hücresinde Reading seçtiğimde B1 hücresine KMF, National Geographic, Delta, Khaty seçeneklerinden birisini seçebilmeyi
Aynı A1 hücresinde Listening seçtiğimde B1 hücresinde KMF, VOA seçeneklerinden birisini seçebilmeyi
Aynı A1 hücresinde Writing seçtiğimde B1 hücresine İntegrated essay, İndependent essay seçeneklerinden birisini seçebilmeyi

B1 hücresine gelen bu seçeneklerinde veri doğrulama ile yaptığım menü gibi olmasını,

ve bunu aşağı yönlü istediğim satıra kadar yayabilmeyi istiyorum.

Her sütuna ayrı ayrı veri doğrulama ile menü eklesem bu sefer sütun fazla oluyor. 2nci sütuna hepsini bir sefer eklesem menü uzun ve bağlantısız oluyor.

Bi yerde görmüştüm var bu ama adını bilmediğim için arayarak bulamadım. Bir hücredeki değere göre yanındaki hücreye farklı seçenekler gelmesi.

Bunu nasıl yapabilirim?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Örnek dosya ekleyerek açıklar mısınız.

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
Merhaba,

Örnek dosya ekleyerek açıklar mısınız.
Ömer bey,

A sütununda seçmeli olarak dersleri, B sütunun da 1nci ve 2nci satırda farklı 2 ders için konuları görebilirsiniz.
Amacım A1 hücresinde Writingi de seçince B1 hücresindeki açılır menünün değişmesi.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
A sütunundaki doğrulamadan seçime göre G2:G6 arasındaki ilgili değerin B sütununa gelmesini mi istiyorsunuz. Eğer öyleyse B sütununa doğulama yerine düşeyara fonksiyonu kullanmanız yeterli. Çünkü bir alt liste yok tek değer var.

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
A sütunundaki doğrulamadan seçime göre G2:G6 arasındaki ilgili değerin B sütununa gelmesini mi istiyorsunuz. Eğer öyleyse B sütununa doğulama yerine düşeyara fonksiyonu kullanmanız yeterli. Çünkü bir alt liste yok tek değer var.
Şöyle Ömer bey,

A sütununda her bir hücrede 4 seçim şansı var.
Ben size dosyada örnek olarak bunlardan ikisi olan Reading ve Writing için B sütununa gelmesini istediğim seçenekleri ekledim. Reading için 4 seçenek. Writing için 2 seçenek.

A1 hücresinde reading yerine writing seçseydim, B1 hücresine KMF,National Geographic ,Delta ,Khaty 4lüsü yerine integrated essay ve independent essay 2lisinin gelmesi amacım. Ve bunu altındaki satırlara uygulamak.

Düşeyara ile yapılıyorsa nasıl acaba belirtebilir misiniz?

Makro ile yapmak yerine bende formül ile yapmak istiyorum çünkü.

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Bir örnek hazırladım.
Data olan verilerini ekteki F:H aralığındaki gibi hazırlamalısınız.

Ekli dosyalar

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
Bir örnek hazırladım.
Data olan verilerini ekteki F:H aralığındaki gibi hazırlamalısınız.
Peki sonra nasıl yapacağım verileri bu şekilde hazırlamak kolay sonra nasıl o 2 sütun bu hale gelecek? o kısmı nasıl aştınız. Evet tam olarak istediğim bu hale ulaşım yolu.

Birde bunu istediğim satıra kadar uzatabilmek.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
İstediğiniz satıra kadar uzatmaktan kastınız doğrulama uygulanan hücrelerden bahsediyorsanız, doğrulama uygulanan hücreleri alt hücrelere kopyalamanız yeterli.

A2 de uygulanan doğrulama alanı =$F$1:$H$1 aralığıdır.

B2 de uygulanan listedeki formülse;

=KAYDIR($F$2;;KAÇINCI(A2;$F$1:$H$1;0)-1;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(KAYDIR($F$2;;KAÇINCI(A2;$F$1:$H$1;0)-1;500)))

Buradaki aralıkları kendi dosyanıza göre değiştirerek sonuç alabilir siniz. Sadece 500 rakamı kafanızı karıştırabilir, diğer aralıklar $F$1:$H$1 ile bağlantılı olduğunu görebilirsiniz. 500 ise en fazla oluşacak liste aralığı 500 olur diye düşünerek yazdım bunu da siz değiştirebilirsiniz.

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
İstediğiniz satıra kadar uzatmaktan kastınız doğrulama uygulanan hücrelerden bahsediyorsanız, doğrulama uygulanan hücreleri alt hücrelere kopyalamanız yeterli.

A2 de uygulanan doğrulama alanı =$F$1:$H$1 aralığıdır.

B2 de uygulanan listedeki formülse;

=KAYDIR($F$2;;KAÇINCI(A2;$F$1:$H$1;0)-1;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(KAYDIR($F$2;;KAÇINCI(A2;$F$1:$H$1;0)-1;500)))

Buradaki aralıkları kendi dosyanıza göre değiştirerek sonuç alabilir siniz. Sadece 500 karlığı kafanızı karıştırabilir, diğer aralıklar $F$1:$H$1 ile bağlantılı olduğunu görebilirsiniz. 500 ise en fazla oluşacak liste aralığı 500 olur diye düşünerek yazdım bunu da siz değiştirebilirsiniz.
Tamamdır deneyeceğim, takılırsam yazarım Ömer bey, çok teşekkürler yardımınız için.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim. Her zaman yazabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

NIGRA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel2010
13-02-2026
Rica ederim. Her zaman yazabilirsiniz.
İyi çalışmalar.
Ömer bey,
Şu şekilde farklı bir yol daha buldum.
Gönderdiğiniz excel de sayfa 2 açtım. Ad tanımlama ile çağırttırarak yaptım.
Buda dursun burada, araştıran birine yardımı olur.

Ekli dosyalar