Alt satıra metni sürüklerken metin arasındaki numaları sıralandırma

Excel Vers. ve Dili
son versiyon, ingilizce
Merhaba, excel'den çok çok az anlıyorum. Bir çalışmam var, saatlerdir araştırmama rağmen çözüm bulamadım.
"[sound:001 Too Old To Die Young.wav]" şu metni aşağı sürüklemek istiyorum ve sürüklerken 001 değişsin 002, 003, 004 .... olsun istiyorum. Ama diğer metin olduğu gibi kalmalı. Sadece sıra numaraları değişmeli. Bunu nasıl yapabilirim? Hiç bilmeyen birine tarif eder gibi tarif ederseniz çok memnun olurum. Mutlaka yapılabiliyordur. Ama bir şeyin cahili olmak çok zor gerçekten. Saatlerimi aldı. Şimdiden teşekkürler.

Excel'de ilk sıradaki metni tutup aşağı doğru çekince, nihayi görüntü şöyle olacak:
[sound:001 Too Old To Die Young.wav]
[sound:002 Too Old To Die Young.wav]
[sound:003 Too Old To Die Young.wav]
[sound:004 Too Old To Die Young.wav]
...
...
...

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
A1 hücresine ="[sound:"& YİNELE("0";3-UZUNLUK(SATIR(A1))) &SATIR(A1) &" Too Old To Die Young.wav]" formülünü kopyalayın ve aşağıya doğru çoğaltın.

Formülleri kaldırıp sadece metin kalmasını sağlamak için.
A sütununu seçip kopyalayın. Sağ tıklatıp özel yapıştır Değerler seçin.

Excel Vers. ve Dili
son versiyon, ingilizce
Merhaba.
A1 hücresine ="[sound:"& YİNELE("0";3-UZUNLUK(SATIR(A1))) &SATIR(A1) &" Too Old To Die Young.wav]" formülünü kopyalayın ve aşağıya doğru çoğaltın.

söylemeyi unutmuşum. excel ingilizce kullanıyorum. bu durumda formül nasıl olmalı?

bir de dört sütun var bende, a dolu numaralar var. bu sözünü ettiğim metin var, c ve d sütununda yine bakşa veri var. şu şekilde:

Excel Vers. ve Dili
son versiyon, ingilizce
Merhaba.

dilerseniz uzaktan pc me bağlanıp yardımcı olabilirsiniz. denedim biraz ama yapamadım.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
="[sound:"& rept("0";3-len(row(A1))) &row(A1) &" Too Old To Die Young.wav]"

Excel Vers. ve Dili
son versiyon, ingilizce
="[sound:"& rept("0";3-len(row(A1))) &row(A1) &" Too Old To Die Young.wav]"
Çok çok teşekkür ederim. Allah razı olsun kardeşim. Cahillik kötü, zor. Yaşadığım şehre yolun düşerse bir yemek ikram etmek isterim. Yine belki ileride bir iki takıldığım yer olur başka çalışmalarda. Umarım yine sorabilirim buradan. Çok teşekkür ederim.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Allah hepimizden razı olsun. Ramazan ayınız mübarek olsun.
Ben de teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
son versiyon, ingilizce
Evet, bu münasebetle Muzaffer Ali Bey'den sonra ben de Ramazan ayınızı tebrik ederim öncelikle. Bir sorum daha olacak. Dün yapmak istediğim şey dil çalışmasında dizilerden yararlanırken Anki ve Audiacity ya da yerine göre Subtitle Edit programlarını kullanarak flash cardlar oluşturmaktı. Kısaca, izlediğiniz her neyse, bu dizi olabilir, bundan öğrenmek ya da pekiştirmek, yeniden yazılı olarak görmek ya da sesli olarak işitmek istediğiniz yerleri kesiyorsunuz. Bu ses ise Audiacity ve Subtitle Edit iyi bir program bunun için. Görüntü ise bilmiyorum ne uygun olur. Sonra excel'de bir sayfa açarak işte bir sütuna, diyelim ingilizce öğreniyorsunuz, ingilizce altyazı cümlelerini ya da isteğe göre kelimeleri, diğer sütuna anadiliniz neyse karşılıklarını, diğer sütuna da ses dosyalarını yazıyorsunuz. İşte bu noktada excel üzerinde beni ilgilendiren konu da burası idi. Bunun formülünü bir kişi youtube üzerinde burada yaz 06:25'inci saniyeden itibaren yazıyor. Bunu çok denedim ama ben yapamadım. Çünkü excel'e dair bilgim çok kısıtlı. Bunun üzerine ben de kendimce bir çözüm buldum. Anki programının medya dosyalarını depoladığı yere ses dosyalarını belli bir isim ve düzen ile numaralandırıp (001 Too Old To Die Young... ) attım. Anki'yi açıp ses ilgili ses dosyasını nasıl tanıdığını tespit ettim (şu ifadeyle tanıyordu: [sound:001 Too Old To Die Young.wav] ) sonra, yukarıda sözünü ettiğim Excel üzerinde ses sütununa bu ismi kopyaladım. Daha sonra excel ile oluşturduğum CSV dosyasını ankiye yükledim. Böylece Anki ses dosyasını görebildi. Ancak bir sorun vardı. Bu ses dosyalarından [sound:001 Too Old To Die Young.wav] belki yüzlerce olacak ve ben pratik bir şekilde Excel dosyası ilgili sütunda bunu aşağı doğru çekince kolayca diğer kelimeler değişmeden sadece numaralandırma değişmeliydi. İşte bu noktada Muzaffer Ali Bey'in formülü imdada yetişti. Çok sağolsun. Ancak sonra düşününce, her ne kadar ben sorunumu çözmüş olsam da, yukarda paylaştığım Youtube videosunda ilgili saniyede aktarılan formülü de anlamak istedim, bu uzun girişten sonra. Bu kişi ses dosyalarını Excel'de gösteriyor bu kullandığı formülle. Ama nasıl? Onun yaptığı formülün bizim oluşturuduğumuz formülle ne farkı var. Mümkünse bunu öğrenmek istedim. Bir de bu dediğim işlemi yapmak için yani daha iyi bir yol var mı? Yoksa en iyisi dün paylaşılan formülle yola devam etmek mi? Son olarak, dilciyim alanım dil, İngilizce, Arapça. Sayılarla, muhasabe vs ile işim olmaz, anlamam da. Ama bu tür kullanımlarda Excel'den maksimum yararlanmak için nasıl bir öğrenme yolu takip etmeliyim, misal bir ders programı, youtube ya da başka mecralarda, ya da başka bir yol var mı, normal bir kullanıcının işlerinde Excel'i iyi kullanmabilmesi için?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
son versiyon, ingilizce
Evet, bu münasebetle Muzaffer Ali Bey'den sonra ben de Ramazan ayınızı tebrik ederim öncelikle. Bir sorum daha olacak. Dün yapmak istediğim şey dil çalışmasında dizilerden yararlanırken Anki ve Audiacity ya da yerine göre Subtitle Edit programlarını kullanarak flash cardlar oluşturmaktı. Kısaca, izlediğiniz her neyse, bu dizi olabilir, bundan öğrenmek ya da pekiştirmek, yeniden yazılı olarak görmek ya da sesli olarak işitmek istediğiniz yerleri kesiyorsunuz. Bu ses ise Audiacity ve Subtitle Edit iyi bir program bunun için. Görüntü ise bilmiyorum ne uygun olur. Sonra excel'de bir sayfa açarak işte bir sütuna, diyelim ingilizce öğreniyorsunuz, ingilizce altyazı cümlelerini ya da isteğe göre kelimeleri, diğer sütuna anadiliniz neyse karşılıklarını, diğer sütuna da ses dosyalarını yazıyorsunuz. İşte bu noktada excel üzerinde beni ilgilendiren konu da burası idi. Bunun formülünü bir kişi youtube üzerinde burada yaz 06:25'inci saniyeden itibaren yazıyor. Bunu çok denedim ama ben yapamadım. Çünkü excel'e dair bilgim çok kısıtlı. Bunun üzerine ben de kendimce bir çözüm buldum. Anki programının medya dosyalarını depoladığı yere ses dosyalarını belli bir isim ve düzen ile numaralandırıp (001 Too Old To Die Young... ) attım. Anki'yi açıp ses ilgili ses dosyasını nasıl tanıdığını tespit ettim (şu ifadeyle tanıyordu: [sound:001 Too Old To Die Young.wav] ) sonra, yukarıda sözünü ettiğim Excel üzerinde ses sütununa bu ismi kopyaladım. Daha sonra excel ile oluşturduğum CSV dosyasını ankiye yükledim. Böylece Anki ses dosyasını görebildi. Ancak bir sorun vardı. Bu ses dosyalarından [sound:001 Too Old To Die Young.wav] belki yüzlerce olacak ve ben pratik bir şekilde Excel dosyası ilgili sütunda bunu aşağı doğru çekince kolayca diğer kelimeler değişmeden sadece numaralandırma değişmeliydi. İşte bu noktada Muzaffer Ali Bey'in formülü imdada yetişti. Çok sağolsun. Ancak sonra düşününce, her ne kadar ben sorunumu çözmüş olsam da, yukarda paylaştığım Youtube videosunda ilgili saniyede aktarılan formülü de anlamak istedim, bu uzun girişten sonra. Bu kişi ses dosyalarını Excel'de gösteriyor bu kullandığı formülle. Ama nasıl? Onun yaptığı formülün bizim oluşturuduğumuz formülle ne farkı var. Mümkünse bunu öğrenmek istedim. Bir de bu dediğim işlemi yapmak için yani daha iyi bir yol var mı? Yoksa en iyisi dün paylaşılan formülle yola devam etmek mi? Son olarak, dilciyim alanım dil, İngilizce, Arapça. Sayılarla, muhasabe vs ile işim olmaz, anlamam da. Ama bu tür kullanımlarda Excel'den maksimum yararlanmak için nasıl bir öğrenme yolu takip etmeliyim, misal bir ders programı, youtube ya da başka mecralarda, ya da başka bir yol var mı, normal bir kullanıcının işlerinde Excel'i iyi kullanmabilmesi için?
Sanıyorum onun yazdığı formül şu hata yoksa:
=concatenate("[sound.dosya ismi",text(sütun satır no,"00",.dosya uzantısı]") ben kendi dosyam için ki, PC'de ilgili klasörde adı şu şekilde 001 Too Old To Die Young.wav (formülün çalışması için gerekliyose numaralandırmayı videoda olduğu gibi dosya adının sonuna da koyabilirim), bu formülü nasıl oluştururum, ya da siz oluşturur musunuz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

=CONCATENATE("[sound:",TEXT(ROW(A1),"000")," Too Old To Die Young.wav]")

Özünde önerilen 2 formülde aynı işlevi yapmaktadır. Sadece yazım tekniği farkı vardır.

Excel Vers. ve Dili
son versiyon, ingilizce
Deneyiniz.

=CONCATENATE("[sound:",TEXT(ROW(A1),"000")," Too Old To Die Young.wav]")

Özünde önerilen 2 formülde aynı işlevi yapmaktadır. Sadece yazım tekniği farkı vardır.
İlginiz için teşekkür ederim. Aynı ise gerek yok o halde. Ama yine de denedim. Bir şeyleri yanlış yapıyorum sanırım şu hatayı veriyor. Yanlış sütuna falan yapıştırıyor ya da yan sütuna belli bir sayı yazmam gerekiyor olabilir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Formül ayıracınız noktalı virgül olabilir. Onu kontrol ediniz.

Excel Vers. ve Dili
son versiyon, ingilizce
Şunu da sormak istiyorum. Burada görülen ekran alıntısındaki A B C ya da 4 sütunlarında bulunan yazı ya da rakamlara tıkladığımda PC de bir klasörde bulunan ilgili ses dosyasının oynatılmasını istiyorum. Yani PC de bulunan bir ses dosyasına ya da film dosyasına link koymak.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Forumda HYPERLINK ifadesi ile arama yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
son versiyon, ingilizce
link oluşturdum ancak link koyduğum yazıya her tıklamamda açılacak olan dosyanın virüslü olabileceğine dair genel bir uyarı veriyor. bunu nasıl engellerim? Bir de bu linkleri toplu verebilir miyim? Misal 50 adet Excel'de yazım var düzenli bir şekilde alt alta, yine PC de 50 adet ses dosyam var, yine düzenli, sıralı. Tek tıklama ile tüm hepsine birden farklı satırlarda geçen kelimeler üzerinden link verebilir miyim? Bu uyarı için nette baktım, bir iki öneriyi denedim olmadı.

Son düzenleme: