AMD ve Pentium Arasındaki Farklar

Merhaba arkadaşlar. Sitedeki konulara baktım ve böyle bir konu olmadığını gördüm. Bunun hakkında başka bir konu içerisinde de yazı yazdım ancak başlı başına bir konu olduğu ve ilgili konuyu fazla dağıtmamak için yeni bir başlık açma gereksinimi duydum.

Amd işlemcileri ilk başlarda internet cafe makinalarında kullanılan performansı düşük oyun makinası işlemcileri olarak görülüyordu. Nitekim Sempron işlemcileri öyle idi. Ancak AMD nin son zamanlarda çıkardığı Athlon 64 bitlik işlemcileri gerçekten de p4 de her alanca rakip oldu diyebilirim. (Tabi fiyat hariç :D )

p4 işlemcileri de bildiğiniz gibi. Kutulu / kutusuz, önbellekleri farklı birçok p4 işlemci çeşitleri var. Alırkan dikkat edilmesi gerekir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi var. Ancak öncelikle bu başlığa olan ilgi ve gereksinimlere göre anlatmama devam etmek istiyorum. Çünkü bu konu hakkında yazılacak çok şey var.

Eğer yanlışlarım varsa lütfen beni düzelttin.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bana gelen bir e-maili sizlerle paylaşıyorum. Sanırım bir fikir verecektir.

AMD'nin Çift Çekirdekli Athlon 64 X2'si Intel Pentium’u Sert Vurdu

AMD, çift çekirdekli Opteron x64/x70/x75 Modellerini çıkararak, Intel'i kazançlı iş istasyonu/sunucu (Server) alanında yenmiş durumda. Intel'in tersine, AMD'nin, iki işlemciyi tek bir çekirdekte çalıştırabilmek için, intelin karşılaştığı ısı sorunlarından dolayı (SOI) teknolojisini kullanarak ortalama saat hızını düşürmek zorunda kalmaması AMD’yi açık ara öne geçirdi. Bunun anlamı şu; AMD'nin çift çekirdekli işlemcilerine, karşılık gelen tek çekirdekli işlemci modelleri ile aynı hızda çalışacaklar. Bunun tam tersi olarak, en hızlı tek çekirdekli Intel işlemci tek başına 3.8 GHz hızında çalışırken, aynı işlemci en hızlı çift çekirdeğe geçtiğinde 3.2 GHz hızında kalıyor. Yani intelin o çok övündüğü Hyper Threading Extreme Edition modeli 600 mhz gibi çok büyük bir kayıba uğruyor. AMD 31 Mayıs'ta toplu isimleri Athlon 64 X2 olan tam dört tane çift çekirdekli işlemcisiyle kullanıcılarla buluşacak. AMD için bu kadarı yetermi ? tabiî ki yetmez AMD (TDP 104 Watt) Soket 939 çift çekirdek destekli Athlon 64 FX 55'in çalışmalarına da başladığını duyurdu. Her ne kadar otoriteler Intel’in bunun altından kalkacağını iddia etsede çoğu kişi aynı görüşü paylaşmıyor.