ANKET Dosya uzantilari

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Sayın Modlar

Bu başlık kapandımı?

Durumu hakkında bilgi rica ediyorum. :?

"Dosyalarımızı zipleyip gönderelim" kampanyası, bir haftalık deneme sürecine şu andan itibaren girmiştir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 Ing.
oh bee,
sn@ALPEN,
inanın ben bugün bu ankete mesaj atıp tekrar gündeme getireyim diyordum.

siz ağzımdan aldınız mesajı...

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
13490 ÜYESİ BULUNAN FORUMUMUZUN 27 OYLA ZİP UZANTISININ KABUL EDİLMESİ PEK ADİLCE DEÐİL ZİP&RAR TÜM DÜNYACA KABUL EDİLMİÞ İKİ SIKIÞTIRMA PROGRAMIDIR FORMDA İKİSİDE KULLANILMALI DİYE ÞAHSİ DÜÞÜNCEMİ BELİRTMEK İHTİYACI DUYUYORUM SAYGILAR.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 Ing.
nziya,
peki şöyle düşünün,
benim gibi birçok arkadaş işyerinden internete bağlanıyor ve
bizim sistemde güvenlik gerekçesiyle haklar kısıtlanmış ve program
yükleme yetlileri kaldırılmış durumda.
bu şartlarda ben forumdan nasıl faydalanacağım veya bildiğim bir konuda
yardım etmek istediğimde her defasında soru soran kişiden dosyanın bir de
zipli halini göndermesini mi rica edeceğim,,

benim durumunda olan başka arkadaşlar da var

bunun yanında rar kullanabilen bir kişi için zip dosyası oluşturmak
hiç de sorun değil.

sizce çözüm nedir?

şimdi söyleyin bu adil bir çözüm değil mi?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
İnsan kendi evindeki bilgisayarına istediği programı yükleyebiliyor.Bu büyük bir şans.Ama özel şirketlerde çalışanlar ise güvenlikten dolayı istedikleri her programı PC lerine yükleyemiyorlar.Þu anda bende bu durumdayım.

Hepinizinde bildiği gibi rar programı zaten zip uzantılı dosyayı açabiliyor, ama zip rar uzantılıyı açamıyor.

Þimdi hepinize soruyorum, sizde aynı kısıtlama ile karşı karşıya kalsaydınız ne yapardınız.?Dün foruma neler eklenmiş diye baktığımda dosyaların büyük bir çoğunluğunu açamadım.

Karar sizlere kalmış.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Benim açımdan iki program da farketmiyor. Ancak bunun problem olabileceği hiç aklıma gelmedi. Çünkü her iki programın en azından demoları var. Bunlar kullanılabilir.

Ã?te taraftan, forumun bir köşesine Winrar ve Winzip programlarının dosyaları konulamaz mı? Eğer konulamazsa en azından demolarını indirilecek sitelerin linkleri verilebilir. Böylece sıkıştırma-açma programı olmayan arkadaşların şikayetleri sona erer diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

Edit:
Kurumları güvenlik açısından özel olarak program yükletmeyenler ise, Admin'lerinden talep etmeleri halinde yüklememezlik etmeyeceklerini düşünüyorum.

Sn. yurttas,

benim gibi birçok arkadaş işyerinden internete bağlanıyor ve
bizim sistemde güvenlik gerekçesiyle haklar kısıtlanmış ve program
yükleme yetlileri kaldırılmış durumda.
özel şirketlerde çalışanlar ise güvenlikten dolayı istedikleri her programı PC lerine yükleyemiyorlar.Þu anda bende bu durumdayım.

Hepinizinde bildiği gibi rar programı zaten zip uzantılı dosyayı açabiliyor, ama zip rar uzantılıyı açamıyor.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
13490 ÜYESİ BULUNAN FORUMUMUZUN 27 OYLA ZİP UZANTISININ KABUL EDİLMESİ PEK ADİLCE DEÐİL
Forumun yöneticisi olarak bu ithama yanıt vermem gerekir diye düşündüm.

Sayın nziya,
Forumda yaptığımız anket kesinlikle adildir!
Ankete katılım herkese açıktı ve isteyen herkes hem oy kullandı hemde görüş belirtti.
Katılım için bir zorlama yapmamız da mümkün değil, dolayısıyla katılanlar konuya sahip çıkmış ve karar bu şekilde alınmıştır.
Bence çok adil bir durum.

Saygılar

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Edit:
Kurumları güvenlik açısından özel olarak program yükletmeyenler ise, Admin'lerinden talep etmeleri halinde yüklememezlik etmeyeceklerini düşünüyorum.
Bu tür kısıtlama içinde olan arakadaşlarımızın Adminlerinden talepleri olmuş mu?
Olmuşlarsa neden herhangi bir sıkıştırma programının yüklenmediğinin gerekçesini doğrusu merak ediyorum

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Merakanızı hemen gidereyim sayın yurttaş "lisans" ve standart.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Jale,
Bana doyurucu gelmedi.
Windows'un lisansı?
MS Office'in lisansı?

Bunların standardları? 95,97, 2000, 2002,2003, XP vs? :hihoho: hak getire...

Bir kurumda sıkıştırma programına gerek var mı, yok mu?
Eğer varsa ki; bana göre var. O zaman bir sıkıştırma programının olması gerekir.
Lisans tabiki olacak, kurum içinde elbette program standartı olacak.
Dosya, program yüklemesi kısıtlaması benim kurumda da var. Admin yetkisi olmayanların dışında program yüklemesi yapılamıyor.

Ama gelin görün ki benim kurumda yukarıda saydığım tüm versiyonlar var. Standart....:hihoho:

Saygılarımla...

Bu tür kısıtlama içinde olan arakadaşlarımızın Adminlerinden talepleri olmuş mu?
Olmuşlarsa neden herhangi bir sıkıştırma programının yüklenmediğinin gerekçesini doğrusu merak ediyorum
Bin türlü sebebi olabilir.

Kendimden örnek vereyim.

* Sonraki gelecek tırı vırı program kurma isteklerini daha başından kesebilmek için.

* "Ama x bey'in bilgisayarına winrar programını kurmaya izin vermişiniz ben niye bu karanfilli screensaver'ı kuramıyorum buda zararsız" gibi sebepsiz zamanımı harcayacak telefonlardan kurtulmak için.

* Diğer şehirlerdeki son kullanıcılara bağlanmak, neden programı kurmak istediğini sormak, neden kurulmaması gerektiğini anlatmaktan bıktığım için.

Her administrator'un kendine göre tecrübe ile kazanılmış kuralları vardır. Ve inanın bir şirkette admin winrar'ın bile kurulmasına izin vermiyorsa geçmişte "notepad bile fazla bunlara" dedirtecek olaylar başına gelmiştir.

Sonuçta, sitenin hızı ve ömrü açısından iki etken ortada.

1. dosyaların sıkıştırılarak gönderilmesi
2. herkeste olabilecek bir sıkıştırma programı

şu an için her ikisini de winzip karşılıyor.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Arkadaşlar,
burada hangi kurumun ne standartları olduğunu araştırmayalım.
Biz olabildiğince fazla insana hizmet sunmaya çalışıyoruz.
Dosya ZIPli olursa forum üyelerinin %98i açabiliyor.
Dosya RARlı olursa forum üyelerinin %75i açabiliyor. (Sebebi ne olursa olsun)

RAR kullanan da ZİPi açabiliyorsa, neden bu tartışma?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
@ yurttas, sonuna kadar haklısınız + benim içinde hiç farketmiyor. ama bu konularda özelliklede bazı yabancı şirketlerin kuralları gerçekten "kıl". sadece mail'e müsaade eden olduğu gibi, sadece belirledikleri web sitelerine girişi serbest bırakan şirketler dahi var. şirketin yaptığı doğru yada yanlış konumuz değil ama arkadaşlar şirket politikasını o kadar kolay değiştirebilselerdi bunu talep etmezlerdi sanırım.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Bayanlar, Baylar,

Yanlış anlaşılmasın diye bir kez daha aşağıdaki açıklamayı yapma zorunluluğunu hissettim.

Burada doğal olarak sıkıştırılmadan dosya göndermenin band üzerindeki olumsuz etkisi yadsınamaz. Ve doğal olarak forumun kuralları vardır. Dosya şu şekilde gönderilecektir dendi mi konu biter. Ben burada bunları tartışmıyorum. tartışma konusu da yapmam.

Benim burada herhangi bir kurumda herhangi bir sıkıştırma programının olmamasını yadırgıyorum. Ivır zıvır programdan söz etmiyorum. Admin yetkisine sahip kişilerin herhalde neyin ıvır-zıvır olduğunu, neyin ıvır-zıvır program olmadığını karar verebilecek bilgiye sahip olmaları gerekir.

Üzülürek söyleyebilirim bir çok kurumdan da bilirim. Bu yetkiyi alan kişilerden bazıları diyelim kaprislerini tatmin amacıyla bunu kullandıklarını görmüşümdür.

Herneyse...

Değerli zamanınızı aldığım için özür diler, saygılarımı sunarım.

Ã?nceki mesajımı okudum da açılışı yanlış yapmışım.

Atı geri alıp piyonu 2 çıkıyorum.

* Winrar'ı olan birizi zip'li dosyayı açabiliyor. (winzip'i olan rar'ı açamıyor)

* Bazı kullanıcılarımız çeşitli nedenlerle ("admin kaprisi", lisans vs) winrar kuramıyor.

Çözüm çok basit görünüyor bana.

Rar'ı yasaklayıp kullanıcıları zip'li dosya göndermeye "zorlamak" ve herkesin açabileceği, bandwith'i yormayan dosya transferi imkanı sağlamak.

Hayret... Katılım çok az bende .zip'den yanayım. Esasen her iki sıkıştırılmış dosyayı açan IZArc.exe programı var. Winrar,winzip hepsini açabiliyor. Bende bunu kullanıyorum.