Araç Çubukları ile ilgili

Excel Vers. ve Dili
office 2003
Selam Yeni üye oldum uzun zamandır Geziyordum Sitede...

Benim sorum şu olacak,excelde çalışmakta oldugum bir program var bu çalışma sayfası için özel araç çubukları oluşturdum..Özelleştir/Komutlar yardımı ile...

Benim istedigim oluşturmuş oldugum bu özel araç çubukları sadece üzerinde çalışmakta oldugum program içerisinde geçerli olsun(Diger hiç bir excel dosyası içerisinde uygulanmasın) ve çalışmakta oldugum program içerisinde diger araç çubuklarını kilitsin (başka araç çubugu eklemesine ve oluşturmuş oldugum özel araç çubuklarının kapatılmasına engel olsun)Bütün bilgisayarlarda (başka pc ye yükledgimdede)söylemiş oldugum bu özellikler devam etsin

ve birde ben hücreleri renklerdim ama yazıcıya döktürdügüm zaman renkli olarak degilde siyah olarak yani renk yokmuş yazmasını nasıl saglarım(yazıcı ayarlarına dokunmadan)

Teşekkürler....

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Ekli dosyayı inceleyiniz. Sayfalar arası geçiş yaparak neticeyi gözlemleyin.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
office 2003
Hücre renkledirme olayını hallettin ilk mesajı degiştiremiyorum

sayın tekin,öncelikle ilginiz için teşekkürler yeni pc nin başına geçebildim biraz geç oldu mesaj yazmam
göndermiş oldugunuz linki inceledim benim isatemiş oldugum özelliklerin bir çoguna sahip ama aç kapatta başka bir excel dosyası acarken aynı ayarlar açılıyor olması yani bütgün excel doysalaında ayarların aynı ayaraların gözükmesi

benim istedigim şu şekilde özetlenebilir,sadece bir excel çalışma dosyası (münü bar oluşturmasamda olur araç çubukları aynı kalsın farketmez )üzerinde etkili olsun Diger hiç bir excel dosyası içerisinde uygulanmasın ve sürekli aynı ayalarda kilitli kalsın başka bir excel sayfası açılsıgında veya başka bir excel sayfasının arac cubaklarını degiştirsem dahi belirmiş oldugum o excel sayfasının ayaraları hiç bir zaman degişmesin.bunu bir makro yada başka bir yolla yapmak mümkünmüdür...

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Aşağıda ekli dosyayı inceleyiniz. Standart Menü dizilişi baz alınarak yapılmıştır. Örnek için, Yardım Menüsü kullanılmış. Aşağıda kodlarınıda vereceğim. Prantez içindeki sayılar, Standart Menü sıra no.sudur. Yeni ekleyeceğiniz makro menüsünü göre değiştiriniz. Sekmeleri tıklayarak, "Yardım" menüsünü gözlemleyin.

Private Sub Worksheet_Activate()
On Error Resume Next
Application.CommandBars("Worksheet Menu Bar").Controls(11).Enabled = 1
End Sub
-----------------------------------
Private Sub Worksheet_Deactivate()
On Error Resume Next
Application.CommandBars("Worksheet Menu Bar").Controls(11).Enabled = 0
End Sub

Excel Vers. ve Dili
office 2003
tekrar selam seyit Kardeşim

Vermiş oldugunuz kodları bende mevcup olup siz vermeden önce denemiştim.Bu kodları uyguluyorum 'x' doayası çalışma esnasında diger excel dosyalarını etkilemiyor ama 'x' dosyasını kapatıp tekrar açtıgım zaman bütün excel dosyalrını etkiliyor.benim yapmak istedigim mümkün degil galiba ben şunu yapmak istiyordum...

bir araç menüsü oluşturdum veya var olan menüde bir degişiklik yaptım mesala 'x adlı excel dosyası için'....X dosyası açık kalırken diger yeni açaçagım excel kitabının araç çubuguna etki etmiyor ama 'x' dosyasının kapattım zaman x dosyasında yapmış oldugum degişiklik tüm ecxel dosyasına oluyor..işte bu noktada benim istemiş oldugum özellik devreye giriyor..
ben x dosyası için bir araç menüsü oluşturmak istiyorum ve x dosyasını ne kadar açıp kapatsamda araç menüsü her zaman aynı kalması ve hiçbir süretle diger excel dosyaların araç menüsüsünü düzenini bozmamasını istiyorum

Varsa buna benzer bir çalışamznız paylaşmanızı istiyorum
teşekkürler

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Verilen kodları, OPEN veya CLOSE olaylarına uygulayınız.