Arama yapmak

Merhaba,

Arama fonksiyonu ile ilgili bir sorum var. Dosya ekledim, bakarsaniz sevinirim.

Tesekkurler.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Dosyanıza bazı fonksiyonlar yazdım.

etobus' Alıntı:
mehmett' Alıntı:
Dosyanıza bazı fonksiyonlar yazdım.
tek kelimeyle superotesi olmus ellerine saglik. cok guzel olmus. cok cok cok cok tesekkur ederim.
basta calisiyordu, simdi #BASV hatasi veriyor hucrenin ustunde. Ben diger sayfaarin yanina koydum. tabi bazi makroyla calisan yerlerde var ama neden boyle oldu bilmiyorum.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
=KAÇINCI(A2;DOLAYLI(A1&"!A:A");0)

Bu fonksiyonu kopyalarken A1 ve A2 ifadeleri değişirse #BASV! hatası verir.

Şu şekilde yazın;

=KAÇINCI($A$2;DOLAYLI($A$1&"!A:A");0)

Veya "Mehmet", "1996" gibi değerleri hangi hücrelere giriyorsanız o hücreleri fonksiyona yerleştirin.

Yukarıdaki fonksiyon yazılırken "Mehmet" ifadesi Sayfa1'in A1, "1996" da A2 hücresindeydi. Örneğin eğer onları C1 ve C2 hücrelerine taşımışsanız fonksiyon şu şekilde olacak;

=KAÇINCI(C2;DOLAYLI(C1&"!A:A");0)

Bu tür püf noktalarına dikkat ederseniz fonksiyonlarınız doğru çalışır.

mehmett' Alıntı:
=KAÇINCI(A2;DOLAYLI(A1&"!A:A");0)

Bu fonksiyonu kopyalarken A1 ve A2 ifadeleri değişirse #BASV! hatası verir.

Şu şekilde yazın;

=KAÇINCI($A$2;DOLAYLI($A$1&"!A:A");0)

Veya "Mehmet", "1996" gibi değerleri hangi hücrelere giriyorsanız o hücreleri fonksiyona yerleştirin.

Yukarıdaki fonksiyon yazılırken "Mehmet" ifadesi Sayfa1'in A1, "1996" da A2 hücresindeydi. Örneğin eğer onları C1 ve C2 hücrelerine taşımışsanız fonksiyon şu şekilde olacak;

=KAÇINCI(C2;DOLAYLI(C1&"!A:A");0)

Bu tür püf noktalarına dikkat ederseniz fonksiyonlarınız doğru çalışır.
hocam ikinci dedigin gibi yazdim $ isaretiyle ama gene #BASV hatasi verdi. Esi versiyon excel ile yazmistim nda calisiyor ama yenide calismiyor.

Ben olayi daha ayrintili anlatayim. Aynen senin yazdigin gibi A1 ve A2 hucrelerinden okuyorum degerleri. Fakat soyle bir durum var A1 ve A2 hucresindeki degerler mecburen makro ile yazdiriliyor sanirim sorun burdan kaynaklaniyor.

Acaba bu durumda ne yapabilirim? Yani sanirim bu $ isaretler onun degismeyecegini mi soyuyor bilmiyorum ama onun o an icin degismeyecegini nasil fonksiyona bildirebiliriz, onun o an icin sabit eger oldugunu.

olayin komik kismi ise şu;

A1ve A2 hucrelerini makro ile degil elimle yaziyorum daha sonra Kacincifonskiyonunu kullaniyorum ama gene #BASV hatasini yapiyor. Ama sizin yolladiginiz ornekte öyle bir hata yapmiyor acaba nedenoluyor boyle

Hatayi buldum..

Mesela sayfalarin isimleri Mehmet ve Ahmet ya sayfalarin birinin ismide Mehmet-2 olsun mesela o zaman Kacinci fonksiyonu calismiyor.
Yani kacnci fonksiyonuna Mehmet-2 isimli sayfada arama yapacagin bildirince #BASV hatasini veriyor.

Acaba bu hatayi nasıl giderebilirim? Yani ben sayfa ismini Mehmet-2 olarak kullanmak zorundayim, hem bunu degistirmede fonksiyonda nasıl bir degisiklik yapayim ki calissin,

tesekkurler.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Ben de denedim Mehmet-2'de hata veriyor.

Mehmet2 veya Mehmet_2 olunca çalışıyor.

mehmett' Alıntı:
Ben de denedim Mehmet-2'de hata veriyor.

Mehmet2 veya Mehmet_2 olunca çalışıyor.
Merhaba,

soyle ir durum var ve bu cok ilginc.

Ornegin R2000K olmuyor veya R2000-K
Ama M2000K oluyor. yani acaba burada problem nedir? Yani bunu kokten nasil duzeltebilirim. Ben R2200_K yaptigimda yne olmuyor.

Acaba nasil bir cozum bulmaliyim?

Kimsenin biri fikri yok mu bu fonksiyon hakkinda?

Ne yaparimdas R2200-K sayfasini okuyabilir?