Argox barkod yazıcıdan çıktı almak

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Ecxel de herhangi bir hücreye yazdığım veriyi Argox marka barkod yazıcıdan nasıl çıktı alabilirim.

Barkod la bir işim yok yazıcıyı başka amaçla kullanıcam.

E

ExcelF1

Misafir
Herhangi bir hücre dediğinize göre, yazdırma alanı belirleyerek yapabilirsiniz. Yazdırma alanı için aşağıdaki şekilde deneyebilirsiniz.

Sub Yazdir()
ActiveSheet.PageSetup.PrintArea = ActiveCell.Address
End Sub

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
verdiğiniz kod ile sadece yazdırılacak alan belirtiliyor.

Ayrıca ben normal yazıcılarda nasıl yazdıracağımı biliyorum.

Argox barkod yazıcılar normal bir yazıcı değil LPT Port bağlantılı ve direk yazdır deyince yazdırmıyor. Farklı bir yöntem var ama ben bir türlü çözemedim.

E

ExcelF1

Misafir
Hmm biraz geriden alalım. Excel'de yazdırmak için uygun yazıcıyı tanımlamanız gerekir. Şöyleki, boş bir excel açın, Dosya - Yazdır seçeneklerinden Yazıcı Adı yazan kısımda Argox yazıcınızı seçmeniz gerekir ki, YAZDIR dediğinizde ilgili yazıcıdan yazdırsın. Argox barkod yazıcılarda diğer yazıcılar gibi (her ne kadar LPT portu kullansada) yazdır deyince yazdırır. Bunu yapabilmek için de Argox yazıcınızı bilgisayarınıza tanıtmanız (kurmanız) gereklidir.

Bu tanıtım (kurulum) işleminden sonra, yukarıdaki kodu bir butona atarsanız, o an hangi hücre aktif ise orası yazdırma alanı olarak seçilecek ve yazıcınızdan sadece o alan yazdırılacaktır. Ayrıyeten, excelde yazıcı adı bölümünde argox'u seçtikten sonra, özellikler butonuna tıklayarak kağıt boyutlarını verilen değerlerden veya manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
aynen dediğiniz gibi yaptım fakat yazdırmıyor.

argox yazıcım ile başka bir programdan barkod etiketi yazdırabiliyorum yani sürücüsü yüklü durumda.

bildiğim kadarıyla barkod yazıcılar normal yazıcı gibi çalışmıyor. API yordamları ile yazdırılabiliyorlar.

E

ExcelF1

Misafir
Yani excel dosyanız argox yazıcınızı görüyor ve yazdır dediğinizde yazdırmıyor mu ?

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Sayın ExcelF1 Argox barkod yazıcılar normal yazıcı gibi çalışmaz. Herhangi bir dosyayı manuel olarak argox ile yazdıramayız. Bunun için farklı bir yöntem kullanılıyor.

Excel Vers. ve Dili
2003 - 2007
argox yazıcıda yazdırma

Argobar Pro - Excel ve ODBC bağlantı ve baskı yapabilirsin. Ekteki dökümanda resimlerle anlatmış çince ama anlaşılır. Umarım faydası olur:)

Ekli dosyalar

E

ExcelF1

Misafir
Sizinki nasıl bir yazıcıdır bilemiyorum ama, bizim bir arkadaşta bulunan Argox marka barkod yazıcı rahatlıkla excel üzerinden yazdırmada kullanılabiliyor. Nerden biliyorum ? Çünkü, kendisine küçük bir program yazmış ve barkod yazıcısı olan Argox'u kullanmıştık ve kendisi halen kullanıyor.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL-2016 TÜRKÇE
Herkese Merhaba
Ekli dosya da bulunan barkodu argox yazıcıda nasıl yazdırabilirim.

Ekli dosyalar