Arka da çalışan UserForm da Buton Çalıştırma kodu hk.

HACI46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
windows 10 Pro TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-04-2025
Arkadaşlar herkese merhabalar,
Yine bir konuda yardım ve deneyimlerinize ihtiyacım var, ilgilenen kardeşlerimize şimdiden teşekkürler
Çalışmakta olduğum 3 ad User Form var,

UserForm1 [FrmCariListesi] , UserForm2 [FrmCariEkstre] , UserForm3 [FrmTahsilat]

• Örnek Çalışma Kitabına tıklayınca veya AnaSayfa Üzerinden “Programı Aç” butonuna tıklayınca ilk açılan UserForm1 [FrmCariListesi] dir,
  • Bu form üzerinde “EKSTRE” Butonuna tıklayınca UserForm2 [FrmCariEkstre] Form u Açılıyor ve UserForm1 [FrmCariListesi] arkada açık bekliyor.
  • UserForm2 [FrmCariEkstre] Form üzerinde ki “İŞLEM YAP” Butonuna tıklayınca UserForm3 [FrmTahsilat] Form u açılıyor, arkada UserForm2 [FrmCariEkstre] Form u ve UserForm1 [FrmCariListesi] Form u Açık bekliyorlar.
  • UserForm3 [Tahsilat] Form u üzerinde işlemlerimi yaptıktan sonra “Kaydet” butonuma tıklayınca işlem kaydını yapıyor ve (unload FrmCariEkstre) UserForm2 [FrmCariEkstre] ) Form unu kapatıyorum. Buraya kadar sıkıntım yok.
  • ________________________________________________________________
  • Bura da olmasını istediğim ? = 4. Adımda “Kaydet” Butonuna tıkladığımda
  • ( Unload FrmCariEkstre ) UserForm2 [FrmCariEkstre] burayı kapatıyorum ya hemen tekrar
  • UserForm1 [FrmCariListesi] ndeki “EKSTRE” Butonuna Click Yapmak.

• Şöyle denedim olmadı, FrmCariListesi.BtnEkstre_Click ; 'BtnEkstre_Click olmadı'
  • Bu kodun doğrusu nedir, yardımcı olur musunuz.

• Herkese sağlıklı günler dileği ile Selamlar.

Ekli dosyalar

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Yanlış anlamadıysam Cari Ekstre formunu yeniden açmak istiyorsunuz. Kaydet düğmesinin makro bölümüne
FrmCariEkstre.Show
kodunu eklemeniz yeterli olur :)

HACI46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
windows 10 Pro TR
18-04-2025
Yanlış anlamadıysam Cari Ekstre formunu yeniden açmak istiyorsunuz. Kaydet düğmesinin makro bölümüne
FrmCariEkstre.Show
kodunu eklemeniz yeterli olur :)
Teşekkür ederim Cengiz bey ama onu denedim olmuyor hata veriyor
"FrmCariEkstre .show" yerine 'FrmCariListesi' ndeki BtnEkstre den Çalışıyor Listeleme Yapıyor onun için " FrmCariListei.BtnEktre_Click" yapmam gerekiyor da bu kodun önüne ne yazmam gerekir ki arka planda açık olan FrmCariLisresi ndeki Ekstre Butonunu çalıştırsın.
Bu şekilde bir çözüm üretebilir misiniz.
zaten bu formu "Kaydet" le birlikte ben kapatıyorum ki tekrar açtığımda listeyi yenilesin diye. Kapatıp açmazsam "Kaydet" le yaptığım işlemi güncellemiyor.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Bence soruyu çok ayrıntılandırmışsınız, anlaşılmıyor, programın kararlı ve sıralı bir şekilde işleyişiyle ilgili bir sıkıntıdan dolayı olabilir diye düşünüyorum. Örnek kod satırını test edin.
Kod:
UserForm1.Hide

HACI46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
windows 10 Pro TR
18-04-2025
Bence soruyu çok ayrıntılandırmışsınız, anlaşılmıyor, programın kararlı ve sıralı bir şekilde işleyişiyle ilgili bir sıkıntıdan dolayı olabilir diye düşünüyorum. Örnek kod satırını test edin.
Kod:
UserForm1.Hide
Teşekkür ederim Allah razı olsun
Bunu da Bi deneyeyim.
Haklısınız biraz dolanmaçlı anlattım sanırım.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Rica ederim.
Benmi hala yanlış anlıyorum. Ama size söylediğim şekilde test ettim.
Kodu kaydet butonunun kodlarının en altına ekledim ve hata vermeden,
kaydet düğmesine basınca cari extre formunu yeniden açtı.
Gerçi veri olmadığı için hata vermiyor olabilir mi bilemiyorum.
Yapmak istediğiniz buysa; veri doldurup test edin isterseniz. :)

Haa mutlaka FrmCariListesi.BtnCariEkstre_Click kodu ile çağırayım istiyorsanız;

BtnCariEkstre_Click() kodundaki makro başlığındaki privateyi public olarak değiştirin.
Private olunca makro sadece o forma özel oluyor ve başka yerden çağrılamıyor.

Public Sub BtnCariEkstre_Click()

228189

Teşekkür ederim Cengiz bey ama onu denedim olmuyor hata veriyor
"FrmCariEkstre .show" yerine 'FrmCariListesi' ndeki BtnEkstre den Çalışıyor Listeleme Yapıyor onun için " FrmCariListei.BtnEktre_Click" yapmam gerekiyor da bu kodun önüne ne yazmam gerekir ki arka planda açık olan FrmCariLisresi ndeki Ekstre Butonunu çalıştırsın.
Bu şekilde bir çözüm üretebilir misiniz.
zaten bu formu "Kaydet" le birlikte ben kapatıyorum ki tekrar açtığımda listeyi yenilesin diye. Kapatıp açmazsam "Kaydet" le yaptığım işlemi güncellemiyor.

HACI46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
windows 10 Pro TR
18-04-2025
Rica ederim.
Benmi hala yanlış anlıyorum. Ama size söylediğim şekilde test ettim.
Kodu kaydet butonunun kodlarının en altına ekledim ve hata vermeden,
kaydet düğmesine basınca cari extre formunu yeniden açtı.
Gerçi veri olmadığı için hata vermiyor olabilir mi bilemiyorum.
Yapmak istediğiniz buysa; veri doldurup test edin isterseniz. :)

Haa mutlaka FrmCariListesi.BtnCariEkstre_Click kodu ile çağırayım istiyorsanız;

BtnCariEkstre_Click() kodundaki makro başlığındaki privateyi public olarak değiştirin.
Private olunca makro sadece o forma özel oluyor ve başka yerden çağrılamıyor.

Public Sub BtnCariEkstre_Click()

Ekli dosyayı görüntüle 228189
Cengiz bey kardeşim
Alakanız için çok çok teşekkür ediyorum sağ olun Allah razı olsun. Bende internet ten araştırırken bir yerde Public Sub durumunu buldum biraz farklı yoldan o butonun işlevini bir prosödür içine alarak sonuca ulaşmıştım, lakin sizin verdiğiniz bilgide Public in sub da da kullanıla bileceğini örenmiş oldum sayenizde. Ben Public i En üstte golobal tanımlamada kullanıyoruz sanıyordum.
Sorunu çözdük (öyle şipşak değilde) 5-6 saniye gibi bir gecikmeyle istediğim formu kapatıp açıyor ve FrmCariEkstre deki listeyi güncelleyebiliyorum.
Haa bunu manuel de Click leye bilirdim ama maksat bir şeyler öğrenip onu başarmaktı.
Tekrar dan teşekkür ediyor.
Size ve tüm arkadaşlara Sağlıklı günler diliyorum. Allah a emanet olunuz. Selamlar.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Rica ederim. Allah cümlemizden razı olsun. Sizde Allah'a emanet olun. İyi forumlar :)
Cengiz bey kardeşim
Alakanız için çok çok teşekkür ediyorum sağ olun Allah razı olsun. Bende internet ten araştırırken bir yerde Public Sub durumunu buldum biraz farklı yoldan o butonun işlevini bir prosödür içine alarak sonuca ulaşmıştım, lakin sizin verdiğiniz bilgide Public in sub da da kullanıla bileceğini örenmiş oldum sayenizde. Ben Public i En üstte golobal tanımlamada kullanıyoruz sanıyordum.
Sorunu çözdük (öyle şipşak değilde) 5-6 saniye gibi bir gecikmeyle istediğim formu kapatıp açıyor ve FrmCariEkstre deki listeyi güncelleyebiliyorum.
Haa bunu manuel de Click leye bilirdim ama maksat bir şeyler öğrenip onu başarmaktı.
Tekrar dan teşekkür ediyor.
Size ve tüm arkadaşlara Sağlıklı günler diliyorum. Allah a emanet olunuz. Selamlar.