autocadden excele tablo alma

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
merhaba sayın hocalarım
bugün karşıma çıkan bir durum için autocadde herhangi bir tabloyu excele aktarma yapılabilir mi

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
bunun faydası olmadı sayın turist
excelin son güncel haliyle ilgili bir makro ile aotucad açılıp ordan istenen tablo seçilip enterlanıp excele alınsa
çok zamandır aklımızda olan ama yapamadığımız birşey bu

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Merhaba @modoste,

Office 2016, AutoCAD 2018 ile talep etmiş olduğunuz durumu test ettim.

Yaptığım işlemler:
1- Excelde Mevctut bulunan tablomu seçip Kopyaladım.
2- AutoCAD ile projemi açtım ve Yapıştır kutusunun yanındaki ok işaretine basıp Özel Yapıştır'ı seçtim.
3- Açılan pencerede (soldaki radyo butonlarından altta olanı) Bağlantı Yapıştır'ı işaretledim.
4- Açılan pencerede (sağdaki kutuda: Tür) Excel Çalışma Sayfası'nı seçerek penceremi kapattım.
5- Tablomun yerleştirilmesi için ekranda daha önceden belirlediğim yere tıkladım ve tablomu yerleştirdim.

Sonuç:
Excel çalışmamda değişiklik yaptıktan sonra Projemi kontrol ettiğimde (iki dosyayı da açık olarak test ettim) Excelde yapmış olduğum değişikliklerin yansıdığını gözlemledim.

* Tablo zemini beyaz olarak geldi. (Olumsuz olarak görülebilir fakat çıktı alındığında bir sorun teşkil etmeyecektir. ** Vektörel olarak gelmektedir.)

Autocad de Seçim yaparak farklı tabloları getirmek ile ilgili biraz araştırma yapacağım, eğer olumlu bir gelişme kat edersem tarafınızı bilgilendiririm.

İyi çalışmalar.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ilginiz için teşekkür ederim sayın netzone
exceli autocade atmak ile ilgili çözümler var fakat autocadde çizilmiş tablo gibi şeyleri excele aktarabilmek için çözümler yok gibi yada var biz bilmiyoruz bu konuda yardımcı olursanız seviniriz.

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Merhaba @modoste,

Sorunuzu ters algılamışım kusura bakmayın. Autocad den Excel e aktarım da elbette mümkün. AutoCAD den Excel'e almak istediğiniz tabloyu yeni (boş) bir AutoCAD projesinde kaydedip paylaşırsanız tablonuzun yapısını incelemek ve yardımcı olmak isterim.

iyi çalışmalar.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
herhangi bir dosya içine çizilmiş tablo görünümlü kısmı excelde tamamını dönüştürebilmek ana sorun
bu birçok baktığım yerde imkansız deniyor çünkü çizim programında satırlar eşit aralıklı olmayabiliyor galiba bunu için mi diyorlar bilmiyorum.

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Eğer tablonuzu standart tablo olarak eklediyseniz bunu dışarıya Export ederek alabilirsiniz. Eğer tablonuzu çizim araçları ile çizerek oluşturmuşsanız buradaki verilerin alınması dediğiniz gibi pek de kolay görünmemekte. Bu nedenle; sadece tablonun yer aldığı bir proje paylaşırsanız farklı çözüm yolları üretilebilir, görmeden/tablo yapısını bilmeden farklı testlere sizi yönlendirmeden direk çözüm olabilmek isterim.

Son düzenleme:

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
Merhaba,

Göndermiş olduğunuz dosyayı inceledim. Malesef sizinde belirttiğiniz gibi Tablo olarak değil, çizim araçları kullanılarak tablolar oluşturulmuş ve metin alanları birbirinden bağımsız objeler halinde görünmektedir.

Söz konusu tablolarınızı Excel tablosuna çevirmek için dolaylı bir yol izlemeniz gerekiyor.
Bu yola başlamadan önce sisteminizde yardımcı program kurulu olması gerekli. (Abby Fine Reader yada benzer işleve sahip OCR programı)
Yapılacak işlemleri sıralamak gerekirse:
- Projede yer alan tabloları PDF olarak dışarıya çıkartın [Microsoft PDF yazıcı ile seçimi sayfaya sığdırıp yazdırarak çıkarabilirsiniz.]
- OCR programı ile PDF dosyanızı açın. (tablo görünümlü olduğu için tarama işlemi yapmanıza gerek duyulmayacaktır)
- Farklı kaydet diyerek Excel'i seçin.
- Kaayıt sonrası excel açılacaktır biçimlendirmede kaymalar oluşmuş olabilir. varsa düzeltilmesi gereken yerler düzeltin.

Daha sonraki çalışmalarınızda artık bu tabloyu kullanırken Tablo>Veri Bağlantısını kur diyerek Excel dosyanızdan verileri çekebilirsiniz.

*Ekte örnek olarak bir kaç sayfa autocad den dışarı pdf olarak çıkarttım ve excel e çevirdim. Son_tablo isimli dosyada görünebileceği gibi 2 tablo arasında boşluk olmasından dolayı ikisini faklı tablo olarak algılayıp sütunlarda taşma oldu bu tarz durum olmasın diye tabloları tek tek seçip dışarıya çıkartabilir yada daha sonradan alt alta gelmesi gerekiyorsa hücreleri birleştirip istediğiniz tasarıma sahip olabilirsiniz.

iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar