Ayin İŞ GÜnlerİ

Emeği geçen herkese merhaba,
sitede aradım ama bulamadım bir konuda yardımcı olabilir misiniz?
Bir ödeme planı var ve her ayın ilk iş günü veya bir başlangıç tarihinden itibaren sonraki ayın aynı gün veya aynı günden sonraki ilk iş gününü gösterecek şekilde liste yapabilir miyiz? Süre 1 veya daha fazla yıl olabilir.
Excel fonksiyonlarından "workday" ile yapmaya çalıştım ancak tam olarak başaramadım.
Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Merhaba gaziss. Mutlaka üstatların bulabilecekleri bir çözüm vardır ama bu konuda bence en güvenilir yol kendinin bir yıl tablosu yapman. Excel formülleri ne kadar doğru çalışır bilmiyorum. Her ülkenin kendine göre dini ve resmi bayramları var. Sonuçta 12 adet tarih yazacaksın. Bunları bir tablo haline getirip VLOOKUP ile çağırabilirsin.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
İşgünü

Sayın gaziss, bir örnek hazırladım, inceleyiniz, umarım fikir verir

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Emeği geçen herkese merhaba,
sitede aradım ama bulamadım bir konuda yardımcı olabilir misiniz?
Bir ödeme planı var ve her ayın ilk iş günü veya bir başlangıç tarihinden itibaren sonraki ayın aynı gün veya aynı günden sonraki ilk iş gününü gösterecek şekilde liste yapabilir miyiz? Süre 1 veya daha fazla yıl olabilir.
Excel fonksiyonlarından "workday" ile yapmaya çalıştım ancak tam olarak başaramadım.
Şimdiden teşekkür ederim.
A1 hücresine ayın ilk gününü yaz 01.05.2007 gibi

A2 hücresine ise

=A1-GÜN(A1)+8-HAFTANINGÜNÜ(A1-GÜN(A1)+6)

A3 hücresinede =A2+7 yazarak aşağı doğru çekiniz.

Not:İlk iş günü olan Pazartesiler listelenecektir olarak anladım.

Her üç arkadaşa da çok teşekkür ederim.Necdet Bey, sanırım excel programına bağlı olarak kimi bilgisayarda çaılşmıyor. Evdeki bilgisayarda denedim, tablo gerçekten güzel olmuş elinize sağlık ancak "workday" nedeni ile çalışmadı.
Bu fonksiyon dışında başa bir çzöümü var mıdır?

Amacım şu: örneğin 13 nisan 2007 de başlayan bir ödeme takvimi için bir ay sonraki iş günü gerekiyor. 13 mayıs pazara denk geldiğinden tablo 14 mayıs 2007 verebilmeli. Resmi tatil günleri konusunda uyarıda bulunan arkadaşa da katılıyorum ancak burada bunun gözardı edildiğin varsayıyoruz. (Necdet Bey in tablosunda tatil günleri de var sanırım fonksiyoun çalışınca bunları dikkate alacaktır.)

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın gaziss, hemen pes mi edeceksiniz? :) workday fonksiyonu ofisi normal kurduğunuzda kullanıma hazır değildir. Bunun için Analysis ToolPak ı install (kurmak) gerekir.

Sayın gaziss Tarih ve saat fonksiyonlarının detaylı analizini inceleyebilirsiniz

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=8405

Son düzenleme:
mehaba Necdet Bey,
detaylı bilgi için çok teşekkür ederim, gerçekten güzel bir çalışma yapmışsınız ve faydalı bilgiler içeriyor. Verdiğiniz bilgileri inceleyeceğim.
teşekkürler ve iyi çalışmalar