Aynı hücrelerin satırlarında seçim yapmak

Excel Vers. ve Dili
2013 Tr
B sutununda aynı olan hücrelerin , C sutununda enbüyük olanının , D sutunundaki değerini alıp , E sutununa 1 yıl ekleyerek yazacak.:)

Dosyada daha net anlaşılabilir sanırım.

Bu bahsettiğim düşeyara ile yapılabilir mi?

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Sorunuzu anlayamadım,

Kod:
=TARİH(YIL(DOLAYLI("D"&MAK(C3:C15)+2))+1;AY(DOLAYLI("D"&MAK(C3:C15)+2));GÜN(DOLAYLI("D"&MAK(C3:C15)+2)))
İstediğiniz bu mu?

Eğer tam olarak 1 yıl değil 365 gün eklenecekse,

=DOLAYLI("D"&MAK(C3:C15)+2)+365

bu şekilde kullanınız..

.

Excel Vers. ve Dili
2013 Tr
Cevap için teşekkür ederim. Ama istediğim tam olarak bu değil.

Bu fonksiyonu B sutunundaki aynı değerli hücrelerin satırlarına uygulayacak ve sadece C deki en büyük değerin yanındaki hücreye (E sutununa) tarihi yazacak.E sutununda sadece C sutunundaki en büyük değerlerin karşılıklarında tarih yazılmış olacak.

Şimdiden teşekkür ederim..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Ben soruyu anlayamadığımı söylemiştim fakat siz yine aynı açıklamayı yapmışsınız. Tablo üzerinde 3-4 örnek vererek sonuçları manuel yazarak daha detaylı açıklayınız..

.

Excel Vers. ve Dili
2013 Tr
Dosyaya açıklamayı ekledim, umarım anlatabilmişimdir. Belki de makro yazmak gerekiyordur.
İlginiz için teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Dosyaya açıklamayı ekledim, umarım anlatabilmişimdir. Belki de makro yazmak gerekiyordur.
İlginiz için teşekkür ederim
Merhaba,

E3 hücresine yazarak alt satırlara kopyalayınız..

Kod:
=EĞER(MAK(EĞER($B$3:$B$15=B3;SATIR($C$3:$C$15)))=SATIR();D3+365;"")
Dizi formülüdür, formülü hücreye yazdıktan sonra entera basmadan ctrl sihft enter tuş kombinasyonuna basarak formülün girişini tamamlayınız. Bu işlemden sonra formülün başına ve sonuna { } ayıraçları otomatik eklenecektir..

Formülü uyguladığınız sütunun biçimini tarih olarak biçimlendiriniz..

.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Sayın espiyonajl'ın formülünü gerçek tarih olarak algılanmasını istersek eğer aşağıdaki şekilde değiştirmek gerek

Kod:
=EĞER(MAK(EĞER($B$3:$B$15=B3;SATIR($C$3:$C$15)))=SATIR();TARİH(YIL(D3)+1;AY(D3);GÜN(D3));"")
Anımsatalım formül yine dizi formüldür, yani formül yazıldıktan sonra Ctrl+Shift+Enter tuşu ile bitirilmelidir.

Excel Vers. ve Dili
2013 Tr
espiyonajl ve Necdet Yeşertener ,

Arkadaşlarım yardımınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Sorunum çözüldü ama verdiğiniz formüller benim kastetdiğim işi yapmıyor. Bu formuller son eklenen hasan ın değerlerini alıyor. 7-8 arasına bir satır ekleyin ve hasan yazın , tarih alta kayacak.

Veya C deki değerlerin sırasını değiştirin gene en son hasanın D değerini alacak. Burada C sutununu dikkate almıyor. Benim istediğim Hasan ların arasında C si en büyük olanın D sini(tarihini) almaktı.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
espiyonajl ve Necdet Yeşertener ,

Arkadaşlarım yardımınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Sorunum çözüldü ama verdiğiniz formüller benim kastetdiğim işi yapmıyor. Bu formuller son eklenen hasan ın değerlerini alıyor. 7-8 arasına bir satır ekleyin ve hasan yazın , tarih alta kayacak.

Veya C deki değerlerin sırasını değiştirin gene en son hasanın D değerini alacak. Burada C sutununu dikkate almıyor. Benim istediğim Hasan ların arasında C si en büyük olanın D sini(tarihini) almaktı.
Haklısınız o kısma dikkat etmemişim.

+ 365 için,

Kod:
=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(KAÇINCI(MAK(($B$3:$B$15=B3)*($C$3:$C$15));($B$3:$B$15=B3)*($C$3:$C$15);0))+2=SATIR();D3+365;"")
+ 1 yıl için,

Kod:
=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(KAÇINCI(MAK(($B$3:$B$15=B3)*($C$3:$C$15));($B$3:$B$15=B3)*($C$3:$C$15);0))+2=SATIR();TARİH(YIL(D3)+1;AY(D3);GÜN(D3));"")
.

Excel Vers. ve Dili
2013 Tr
:eek:k:: İşte bu. Şimdi harika oldu. Ellerine sağlık.