Başka sayfada aynı değeri bulmak

Excel Vers. ve Dili
Office 2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-05-2021
Merhaba arkadaşlar..
Sayfa1 de seçili hücrede yazılı olan değeri (veya sayfa1.a1 deki değeri) sayfa2 de a sütununda bulsun ve verinin bulunduğu satırı seçsin istiyorum..Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden..

Son düzenleme:

Ayhan Ercan

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365- Türkçe
Merhaba Sn acolkesen1

Sayfa1 üstündeki bir düğmeye aşağıdaki kodu atayıp deneyiniz...

Sayfa1 de seçili hücrede bulunan bilgiyi Sayfa2de bulup, bulduğu satırı sarı olarak renklendirecektir...

Kod:
Sub ara()
On Error Resume Next
Dim k As Range, x As Range
Set k = ActiveCell
Set x = Sayfa2.Cells.Find(k, lookat:=xlWhole)
Sayfa2.Rows("" & x.Row & ":" & x.Row).Interior.ColorIndex = 6
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Office 2007
08-05-2021
Sayın Ayhan Ercan , merhaba.
Önce ilginiz için teşekkür ederim.Yazdığınız kodları boş bir çalışma kitabında denedim, çalışıyor, ancak sayfa isimlerini değiştirerek kendi çalışmamda bir türlü çalıştıramadım.Ekte dosyayı gönderiyorum bakabilirseniz sevinirim.Ayrıca benim yapmak istediğim satırı seçtirip daha sonra ekleyeceğim kodlarla sildirmekti. "Interior.ColorIndex = 6" yerine "Select" yazdım ama olmadı.:)
Acaba renklendirme yerine satırı nasıl seçtirebiliriz.. Yardımlarınız için teşekkür ederim..

Ayhan Ercan

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365- Türkçe
Tekrar Merhaba

Aşağıdaki gibi denermisiniz...

Kod:
On Error Resume Next
Dim k As Range, x As Range
Set k = ActiveCell
Sayfa48.Select
Set x = Sayfa48.Cells.Find(k, lookat:=xlWhole)
Sayfa48.Rows("" & x.Row & ":" & x.Row).Select

aydgur

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
04-03-2028
Sn.Ercan peki şöyle birşey olabilirmi:sayfa1 L2:Q500 arasındaki satırın aynısını safya2 de bulursa ,sayfa2 deki K sütununa kullanıldı yazsın

Excel Vers. ve Dili
Office 2007
08-05-2021
Merhaba Sevgili Ayhan Ercan, Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Benim gibi ileri bir yaşta bu şe başlayanlar için biraz zor oluyor..:) Yazdığınız kodlardaki sayfa isimlerini çalışmamdakilerle değiştirdiğimde makro çalışmadı. Sayfa48 i "arşiv" ismiyle değiştirdiğimde sonuç alamadım ancak Sayfa48" yerine Sheets("arşiv") yazınca çalıştı .Nedenini tam olarak anlayamadım ama aynı sorunla karşılaşacak diğer (benim gibi acemi) arkadaşlara yol gösterir diye yazmak ihtiyacı duydum.Tekrar teşekkür eder iyi günler dilerim. Sağlıcakla kalın..