Belgeye Tarih ve Sayı verilmesi

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bende biraz değişik bir örnek hazırlamıştım boşa gitmesin belki kullanmak isteyen olabilir.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Merhaba,

Sayın abdi ve COST CONTROL, her ikinize de teşekkür ediyorum. Fakat kodlarınızı kendi dosyama kopyaladığımda çalışmadı.

Dosyamı ekledim. Bakabilirseniz sevinirim.

Saygılar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sn. SeSi,

Dosyanızı inceledim benim verdiğim örnekteki "BELGE NO" sayfası parametrik bir sayfadır. Sayfa ekleme işlemini oradaki buton ile yaparsanız hiçbir problem yaşamadan kullanabilirsiniz. Sizin dosyanıza uyarladım incelermisiniz eksik yönü varsa giderilebilir.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Sayın COST_CONTROL,

Sizin örneğiniz alternatif bir çözüm olabilir. Fakat ben dosyada görüldüğü gibi butonla değil sayfayı aktive ettiğimde otomatik olarak yazsın istiyorum. Sayın abdi'nin örneğinde bu oluyor, fakat ben aynı kodları kendi çalışmama kopyaladığımda çalışmadı.

Butonla değil, sayfa aktif olduğunda yapabilir miyiz?
Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
sanırım bu sefer dosyanız tamam

saygılar sunar
çalışmalarınız da başarılar dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Sayın abdi,

Teşekkür ederim. Elinize sağlık. Refarans olarak H1 hücresini değilde, F5 hücresindeki tarihin sadece yılını gösterebilir miyiz?

Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
tabiki gösterebilirizde şimdi ikilemde kaldım doğrusu

SeSi' Alıntı:
BURADAKİ TARİH BİR SONRAKİ SAYFADA 2006 / 0002 OLACAK. AMA BU İLLAKİ 2006 / 0000 ŞEKLİNDE OLMAYABİLİR. ANK / 0001 GİBİ DE OLABİLİR. VEYA BAŞKA BİR İFADE KULLANILABİLİR. SAYININ ….. / 0000 (..) BÖLÜMÜNÜ İSTEDİĞİMİZ BİRŞEYİ YAZABİLECEĞİZ.

İLK SAYFADA (..) BÖLÜMÜNE NE YAZARSAK, DİĞER SAYFALARDA ..... / BÖLÜMÜ SABİT KALACAK, 0000 SAYI BÖLÜMÜ ARTACAK.

Teşekkürler.
şimdi
SeSi' Alıntı:
Sayın abdi,

Teşekkür ederim. Elinize sağlık. Refarans olarak H1 hücresini değilde, F5 hücresindeki tarihin sadece yılını gösterebilir miyiz?

Saygılar.
Sayın SESİ istediğiniz yapılamayacak bir olay değil de hangisini yapalım hem 2006/ank/sayı biçimi mi olacak yoksa sadece f5 hücresini alarak mı yani 2006 / 001 şeklinde mi yapacağız netleştirin sorunu tümden çözelim .
bence ikisi arasında küçük bir satır bile değil kodlama ile çözülebilecek bi problem
boşu boşuna foruma dosya gönderip forumun dosya boyutunu şişirmeyelim söylediklerim yanlış anlaşılmasın.

saygılar sunar
çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
abdi' Alıntı:
tabiki gösterebilirizde şimdi ikilemde kaldım doğrusu
Haklısınız. Biraz karıştırdım işleri galiba. Bunun için affınıza sığınıyorum.
Son kararım; F5 hücresindeki tarihin sadece yılını alarak 2006 / 0000 şeklinde olması.

Saygı ve teşekkürlerimi sunarım.

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
peki Sayın Sesi
işte çözüm baştan belirteyim dediğim gibi çözümü 2006 / ank / 0001
şekline de getirebilirim eğer isterseniz ama istemediğiniz için
ekli dosyaya bakınız

veya numaraya ay kıstasıda eklenebilir
örnek 2006 / 04 / ank /0001 gibi
ben exceli seviyorum gerçekten arkadaşlar bir şeyleri yapabilmek (başarabilmek ) için sevmek gerekiyor

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Sayın abdi,

Teşekkür ederim. Biraz karıştı ama sonunda oldu. Excel'i bende çok seviyorum. Bir de öğrenebilirsem daha çok seveceğim.

Ama kodlarda küçük bir değişiklik yaptım.

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)

bölümündeki
Kod:
ActiveSheet.Range("f6").Value = ActiveSheet.Range("h1").Value & " / 000" & a + 1
satırını
Kod:
ActiveSheet.Range("f6").Value = Year(ActiveSheet.Range("f5").Value) & " / 000" & a + 1
satırı ile değiştirdim.

Aksi takdirde sayfa değişiminde sonuç doğru veriyor fakat herhangi bir hücreye tıklayınca / 0005 şeklini alıyordu. Bu da sanırım H1 hücresini adres gösterdiğimizden kaynaklanıyordu.

Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
Rica ederim.
kusura bakmayın başka yere tıklamak aklıma gelmemişti.
ilk etapta
Kod:
Private Sub Worksheet_Activate()
düzelttiğim için selection change kısmını düzeltmeyi unutmuşum
neyse önemli olan sonuca ulaşmak değilmi;

Saygılar sevgiler
Çalışmalarınızda Başarılar dilerim.