Belirli bir bölümü online görebilmek

Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2000 Türkçe
Ev:Excel xp Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11.06.2022
Merhabalar;
Arkadaşlar ben sayfada herhangi bir yeri örnegin G5:J10 arasını sayfada aşağı-yukarı ve sağa-sola gittiğim halde sürekli sayfanın görünen kısmında görebilimiyim.(Bölmeleri dondurma yolu ile değil).Bu form aracılığıyla olabilirmi veya başka bir yöntemle.
Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2007
Bence Basit Bir Text Box işini fazlasıyla görür.

ilgili sayfanın SelectionChange'ine aşağıdaki kodu yaz

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)

ActiveSheet.Shapes("Text Box 1").Top = ActiveCell.Top + 10
ActiveSheet.Shapes("Text Box 1").Left = ActiveCell.Left + 10

End Sub

Not. Tabi ilgili sayfada Text Box 1 adında bir text box olmalı :)

X

xlsx

Misafir
Excel'in Kamera özelliği

Merhabalar;
Arkadaşlar ben sayfada herhangi bir yeri örnegin G5:J10 arasını sayfada aşağı-yukarı ve sağa-sola gittiğim halde sürekli sayfanın görünen kısmında görebilimiyim.(Bölmeleri dondurma yolu ile değil).Bu form aracılığıyla olabilirmi veya başka bir yöntemle.
Teşekkürler
Slm
Excel'in zaten kendisinde Kamera özelliği bulunuyor.Dolayısıyla bu özellik ile exceldeki sayfanın istediğiniz bölümünü online olarak sayfanın istediğiniz tarafında görüntülemeniz mümkün.ekte örnek mevcut

Nasıl Yapılacagını da aktarayım:
Özelleştir bölümünde Komutlar içersinde Araçlar'a tıkladığınızda burada benim örnek dosyadaki gibi Kamera ikonunu göreceksiniz.Onu kırılımlara sürükleyip bıraktıktan sonra>> dosyada online takibini yapmak istediğiniz alanı seçip kameraya basmanız yeterli.yeni acılan pencereyi istediğiniz yere sürükleyip taşıyabilir,boyutunu küçültüp büyültebilirsiniz.:)
Iyı calısmalar.

Excel Vers. ve Dili
11.06.2022
Teşekkürler arkadaşlar;
Soruyu sorarken tam olarak aktarmaya çalıştım ama tabi birazda eksik anlattım galiba
Kısacası bu kamera özelliğinin harekeli olmasını istiyorum desem daha doğru bir soru olucaktı.
Ben sayfaların alt bölümlerinde çalışırken aynı zamanda online değişen değerleri takip ederek işlem yapmak istiyorum.
Teşekkürler

X

xlsx

Misafir
online değişen değerler

Teşekkürler arkadaşlar;
Soruyu sorarken tam olarak aktarmaya çalıştım ama tabi birazda eksik anlattım galiba
Kısacası bu kamera özelliğinin harekeli olmasını istiyorum desem daha doğru bir soru olucaktı.
Ben sayfaların alt bölümlerinde çalışırken aynı zamanda online değişen değerleri takip ederek işlem yapmak istiyorum.
Teşekkürler
slm unur
benim gönderdiğim dosyadaki işlevi kullandığınızda siz dosyanın 30bininci satırındayken 10.satırda online olarak değişen verileri 30.bininci satıra taşıdğınız bu kamera penceresinde zaten görebileceksiniz.
sanırım bunu denemediniz.

Excel Vers. ve Dili
11.06.2022
Teşekkürler falcona;
Dediğiniz olayı biliyorum ancak benim istediğim,xxcell arkadaşımızın yaptığı olayı kamera özelliğinde istiyorum.
Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2007
aslen verdiğim örnek dosyada ufak bir değişiklik ile istediğini yapabilmen lazım.
Zira biz (sen ve ben) excel'i ve VBA 'yı kurcalayarak öğrenen tipleriz. (en azından ben öyleyim)

ben sana şöyle bir tavsiye vermiştim;

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)

ActiveSheet.Shapes("Text Box 1").Top = ActiveCell.Top + 10
ActiveSheet.Shapes("Text Box 1").Left = ActiveCell.Left + 10

End Sub

burda Text box 1 isimli bir nesnenin üst ve sol köşeleri, aktif hücrenin üst ve soluna göre konumlandırılıyor. Yani aktif hücreyi nereye taşırsan onunla beraber hareket ediyor.

Bunu bir kamera nesnesine uyarlamak için yapman gereken çok basit. Text Box 1 yerine Kamera Nesnesinin ismini yazman yeterli olacaktı. Biraz Uğraşırsan bence çok rahat yapabilirsin.

ActiveSheet.Shapes("Picture 3").Top = ActiveCell.Top + 10
ActiveSheet.Shapes("Picture 3").Left = ActiveCell.Left + 10

Excel Vers. ve Dili
11.06.2022
Bunu bir kamera nesnesine uyarlamak için yapman gereken çok basit. Text Box 1 yerine Kamera Nesnesinin ismini yazman yeterli olacaktı. Biraz Uğraşırsan bence çok rahat yapabilirsin.

ActiveSheet.Shapes("Picture 3").Top = ActiveCell.Top + 10
ActiveSheet.Shapes("Picture 3").Left = ActiveCell.Left + 10
Çok Teşekkürler xxcell,
Herhalde en fazla kaybım Türkçe versiyon kullanmam ve vba kodlarından fazla anlamamamdan kaynaklanıyor.Geçen gün kullandığım bir formulü ingilizceye çevirinceye kadar göbeğimiz çatladı.
Çok Teşekkürler tam olarak istediğim bu idi.Bilginize sağlık.