Benzersiz değerleri bulmak

Excel Vers. ve Dili
365
Herkese merhaba,

Umarim ustalar bu konuda bana yardimci olabilir. Elimde asagidakine benzer bir data var.

PO numarasi

PO satir no

Toplam Tutar

Finans Maliyet merkezi

1xxx

1

250

Evet

1xxx

2

350

Hayir

3xxx

1

150

Evet

Bu dosyayi haftalik olarak yeniliyorum. Sistemden datayi direkmen cekmem mumkun olmadigi icin, haftalik olarak degerleri kopyalayip hazirlayacagim bu temel excel dosyasina yapistirarak hesaplamalarin otomatik olarak hazirlanmasini istiyorum. Dosyada yapilmasi gereken islemler sunlar;
1. PO numarasi sutunu 1000'den fazla deger icermekte ve icerisinde tekrarlayan degerler bulunuyor.
2. Herhangi bir PO numarasi birden fazla satira sahip olabilir ve satirlar farkli birimlerin maliyet merkezine ait olabilir.

Bu durumda, bu temel tablo icinde veya bu tablonun bilgilerinden faydalanarak yeni bir tablo olusturuldugunda,

PO numarasi birden fazla satira yada farkli maliyet merkezlerine sahip olsa da, excelde cikaracagimiz sonuc icinde tek bir PO numarasi, bu PO numarasina ait satirlarin toplam tutarlari ve PO'ya ait satirlarin tek bir satir altinda toplananmasi gerekiyor. Bununla birlikte tek bir PO numarasi birden fazla satira sahipse ve satirlardan sadece bir tanesi Maliyet merkezi "Evet" iceriyorsa, elde edilecek sonucta da Maliyet merkezinin evet olmasi gerekiyor. Ozetlmeke gerekirse sonucun asagidaki gibi olmasi gerekiyor;

PO numarasi

PO satir no

Toplam Tutar

F. Maliyet merkezi

1xxx

Gerekli degil

600

Evet

3xxx

Gerekli degil

150

Evet

Umarim yardimci olabilirsiniz. Simdiden tesekkurler

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Örnek dosyanız olmadığından şöyle yardımcı olayım.

Varsayımlar
İlk tablonuz Excel dosyanızın Sayfa1 sayfasında A-B-C-D aralığında ve 1.satırın başlık satırı olmak üzere, satır sayısının önemi yok
Yeni tabloyu da hangi sayfada hangi aralıkta oluşturacağınızın önemi yok. (ilk tabloyla aynı sayfada olmasını tavsiye etmem)
Ben Sayfa2 A-B-C-D aralığına birinci satır başlık satırı olacak şekilde düzenledim.

Haftalık olarak kopyaladığınız değerleri her daim Sayfa1 in A-B-C_D aralığına kopyaladığınızı varsayarak
Formüller / Ad Yöneticisi / Yeni diyerek
Adı Liste olan aşağıdaki resimdeki gibi bir ad tanımlayın. Başvuru kısmında kullandığım formül
=KAYDIR(Sayfa1!$A$1;1;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$A:$A)-1;4)

233791

Artık Liste isimli AD formüllerimizde yer alacak

Sayfa2 nin 1. satırını sizin başlıkları yerleştirdim.
A2 hücresine
=EĞERHATA(İNDİS(Liste;KAÇINCI(0;EĞER(KAYDIR(Liste;0;0;SATIRSAY(Liste);1)<>"";EĞERSAY($A$1:A1;KAYDIR(Liste;0;0;SATIRSAY(Liste);1)));0);1);"")

B2 hücresine bir şey yazmadım. Siz boş kalsın dediniz diye. Arzu ederseniz bu sütunu komple silebilirsiniz.

C2 hücresine

=EĞER(A2="";"";ETOPLA(KAYDIR(Liste;0;0;SATIRSAY(Liste);1);$A2;KAYDIR(Liste;0;2;SATIRSAY(Liste);1)))

D2 hücresine
=EĞER(A2="";"";EĞER(TOPLA.ÇARPIM((KAYDIR(Liste;0;0;SATIRSAY(Liste);1)=$A2)*(KAYDIR(Liste;0;3;SATIRSAY(Liste);1)="EVET"))>0;"Evet";"Hayır"))

Bu üç formülü de arzu ettiğiniz kadar aşağı doğru sürükleyerek çoğaltabilirsiniz.
D sütunundaki sonucu, mesela 1xxx için herhangi bir satırda Evet varsa Evet olarak, hepsi Hayır ise Hayır olarak düzenledim

Not:
Bu formülleri uyguladığınızda HATA değeri döndürüyorsa formüller dizi formülüdür ve imleç formül çubuğundayken Ctrl+Shift + Enter tuşlarına beraber basarak Dizi Formülüne çevirin.

Bendeki yeni tablonuzu ekran görüntüsü aşağıdadır
233792