Bilgileri üst üste depolama

Excel Vers. ve Dili
anlamam etmem
(ATLAYABİLİRSİNİZ - Ön bilgi: Proje firmasıyız proje üzerinden iş yapıyoruz herhangi bir ürün yok ortada süreli revize gelebiliyor ve yapılan bir iş durdurulup farklı bir işe geçiliyor. İş böyle olunca proje için en başta verilen teklif kurtarmıyor ( bir faaliyet için birden fazla kez revize talep ediyorlar.) iş böyle olunca bizimde belirlediğimiz süre harcayacağımız kaynak değişken oluyor ve maliyetimiz artıyor işin kötüsü ne kadar hangi nedenle artıyor tam bilemiyoruz ve bu nedenle ek süre talebi ve ek ödeme talebi gibi hususlarda sıkıntı yaşıyoruz. Bu amaçladığım durumla bunları bir nebze aşabileceğimiz kanısındayım. Not: Projeler hayli dinamik olduğu için yeteri kadar esnek bir planlama süreci henüz geliştiremedik (sabah yaptığınız plan öğleden sonra patlayabiliyor)

Arkadaşlar Selamlar öncelikle herkese günaydın. 20 kişilik bir ekibiz her kişi için excel' de şu sütunları içeren birer sayfam olduğunu varsayın.
Tarih / Proje / Aşama / Faaliyet / Çalışma Süresi / Bekleme Süresi / Açıklama
Aynı tarihi alt alta yazarak farklı projelere veya aşamalara ait işler yapmışsam bunları da ekleyebilmek istiyorum.

Bunları İlgili çalışana ait sayfaya her gün gireceğim ve istediğim çalışanlara ait 20 farklı sayfaya ek (20 çalışan) olarak:
21. sayfa proje sayfam.
22. sayfam aşama sayfam.
23. sayfam faaliyet sayfam olsun.

Ben kişilere ait sayfadan tarihi kendim gireyim diğerlerini veri doğrulama ile kendilerine ait sayfalardan seçeyim istiyorum umarım ne dediğimi anlatabilmişimdir :) (veri bağlantısı ile girilebiliyor diye biliyorum ama aradaki bağlantı nasıl yapılabilir.)

ben kişiye ait bilgileri girdikçe çalışma sürem sürekli artsın istiyorum. mesela; 10/10/2018 tarihinde 3 saat x projesinin y aşamasının 32 nolu faaliyetinde 6 saat harcamışsa biri ben kişinin excel sayfasından x - y - 32' yi açılır listeden seçeyim ve çalışma süresini 6 saat bekleme süresini 2,5 saat girdikten sonra faaliyetlere ait 23. sayfada ilgili faaliyete 6 saat eklensin ve aynı şekilde o faaliyeti içeren aşamaya ait kısımda da aşamaya 6 saat eklensin ve aynı şekilde projeye de eklensin istiyorum. Aynı şekilde her kullanıcının da belki aynı belki farklı faaliyette çalışabileceğinden onlarında eklenmesi gerekiyor haliyle.

21. Proje Sayfası:
Proje Adı / Proje Başlangıç Tarihi / Çalışma Süresi
22. Aşama Sayfası:
Aşama Adı / Aşama Başlangıç Tarihi / Çalışma Süresi
23. Faaliyet Sayfası:
Faaliyet Adı / Faaliyet Başlangıç Tarihi / Çalışma Süresi

Not: Arkadaşlar aklımda bunun çok kapsamlı halini tasarladım aslında ama o devasa boyutta bir proje takip enformasyon aracı kurmanızı isteyemem ama bu yazdığım konu hakkında tartışabilir.
Not2: Arkadaşlar pek bilgimin olmamasına karşı böyle bir aracın Access ile oluşturulması daha mı mantıklıdır sizce. Firmanın serverı var ama access hakkında hiç bilgim yok neye ihtiyacım olduğunu ve ihtiyaçlarımı karşılayabilmem için nasıl bir yol izlemem gerektiğini de ayrıca kestiremiyorum.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Merhaba. Ayrıntılı anlatmışsınız ancak elde örnek bir dosya olmayınca konuya çok uzak bizler için çözüm üretmek biraz zor oluyor.

Öncelikle belirteyim ki bu forumda "yapılamaz" dediğim bir çok işlemin yapılabildiğini, "çözülemez" dediğim bir çok sorunun da çözüldüğüne şahit oldum. Dolayısıyla muhtemelen sizin de sorununuz çözülecektir. ancak bunun için öncelikle örnek bir dosya paylaşmanız yararlı olacaktır.

Dosya için önerime gelirsek aynı yapıda birden fazla sayfa oluşturarak her kişi için bilgilerin ayrı sayfalara girilmesindense bir sayfada tüm bilgilerinizin bulunmasını ve bu sayfadan istediğiniz raporlamaların yapılmasını sağlamak excel mantığı açısından daha olumlu olacaktır. Kişi sayfanızdaki verileri tek bir sayfaya toplayıp, bir sütunda da o satırdaki verilerin hangi çalışana ait olduğunu belirtebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
anlamam etmem
Merhaba. Ayrıntılı anlatmışsınız ancak elde örnek bir dosya olmayınca konuya çok uzak bizler için çözüm üretmek biraz zor oluyor.

Öncelikle belirteyim ki bu forumda "yapılamaz" dediğim bir çok işlemin yapılabildiğini, "çözülemez" dediğim bir çok sorunun da çözüldüğüne şahit oldum. Dolayısıyla muhtemelen sizin de sorununuz çözülecektir. ancak bunun için öncelikle örnek bir dosya paylaşmanız yararlı olacaktır.

Dosya için önerime gelirsek aynı yapıda birden fazla sayfa oluşturarak her kişi için bilgilerin ayrı sayfalara girilmesindense bir sayfada tüm bilgilerinizin bulunmasını ve bu sayfadan istediğiniz raporlamaların yapılmasını sağlamak excel mantığı açısından daha olumlu olacaktır. Kişi sayfanızdaki verileri tek bir sayfaya toplayıp, bir sütunda da o satırdaki verilerin hangi çalışana ait olduğunu belirtebilirsiniz.
Evet haklısınız filtre yaparım görüntelemek istediğim zaman. sayfa adına çalışanının ismini girmek yerine ayrı bir sütuna çalışan yazarım. Bu proje aşama ve faaliyet sayfalarındaki toplama olayı daha kolay olabilir diye düşünerek ayrı sayfalarda olması daha mantıklı olabilir diye düşündüm. Ayrıca dediğiniz gibi excel çalışma mantığından ziyade işini bilen kişinin yapacağı en az veri girişi ile en iyi takibi yapabilmek en iyi çözümü üretebilmek ancak benim için elimde en azından daha sonra bu bahsettiğiniz şekilde sağlam bir araç yapabileceğim zamana kadar yardımcı olabilmesi için kabataslak basit çalışma mantıklı bir araç gerekiyor.

Teşekkürler

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Tablonuzda ayırt edici veri bulunduktan sonra istediğiniz raporlar tek sayfadan çıkarılabilir. Ali sayfasındaki B sütununu topla yerine Veri sayfasında A sütunu ali olanların B sütununu topla gibi. Bu ayrıca farklı projeler için kimler ne iş yapmış sonucunu görmek için de daha uygun olur. Dediğim gibi örnek bir dosya paylaşın ve bu dosyada ne gibi düzenlemeler istediğinizi belirtin, yardımcı olan bulunacaktır.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Access konusunda bilgim yok, çözüme ulaşıp yardım bulmak açısından excel daha avantajlı. Eğer verileriniz yüzbinlerce satır gibi çok büyük boyutlu olmayacaksa excel uygun olur diye düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
anlamam etmem
Access konusunda bilgim yok, çözüme ulaşıp yardım bulmak açısından excel daha avantajlı. Eğer verileriniz yüzbinlerce satır gibi çok büyük boyutlu olmayacaksa excel uygun olur diye düşünüyorum.
Anladım Excel devam o halde teşekkürler yorumlarınız için.