Bir daha ki ayda tarihlerin arttırılması ?

Excel Vers. ve Dili
2010
Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir çalışmam mevcut. Bu çalışma her ay yapılmakta ve veriler tarafımca değiştirilmek zorunda. İstediğim şey şu her ay aşağıdaki kodların bir sonraki aya pazar günleri hariç olacak şekilde adaptasyonu. Ayrıca belirtmem gerekir ki, örneğin; Personel kısmında "M" sütununu çağırıyor isem bir sonraki kalem olan dış yemek için "N" sütununu çağırıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
Çalışma sisteminizi tam olarak bilemiyorum. Belki öyle olmak zorundadır.
Ama bu yöntem yerine, aşağıda belirttiğim gibi bir yöntem uygularsanız, bir defa işlem yapıp daha sonra ufak bir değişiklikle yeni aya geçiş yapabilirsiniz.

-Bir ay için tek dosya olacak.
-1 den 31 e kadar günleri belirtilen sayfalar olacak. Ayrı ayrı dosya oluşturmak yerine verilerinizi bu sayfalarda tutacaksınız. (Pazar günlerine denk gelen günlere veri giriş yapmazsınız.)
-Aylık dosyada Özet sayfası olacak ve gider takibi listesinizi bu özet dosyaya ayarlayacaksınız. (Toplama işlemlerini)
-Gider dosyasına da aylık dosyasının özetteki verilerini bağlantılı ayarlayacaksınız.
-Ay geçişlerinde öncelikle şablonunuzdan kopya alıp ismini değiştirip, gider dosyasında sadece ay isimlerini değiştireceksiniz.

Bu şekilde belki bir kere uğraşırsınız. Ama sonraki aylar rahat edersiniz :)

Excel Vers. ve Dili
2010
Merhaba,

yorumunuz için teşekkürler. Fakat ben şuan zaten hali hazırda başka bir dosyadan verileri çekiyorum görmüşsünüzdür. Benim istediğim şey makroyla ilgili ya da farklı bir formülle. Şimdi ben bir sonraki ay için bu dosyayı açtığımda pc tarihinden bulunduğu ayı bulacak örneğin hangi aydayız "ocak". Bir önceki ay olan "aralık" tarihlerini ilgili formül kısmına adapte edecek. Örneğin; ben dosyayı "ocak" ayının başında açtığımda kendiliğinden ='C:\Users\Erkan\Desktop\KASA DEFTERLERİ\KASA DEFTERİ 2018\ARALIK\[01.12.2018.xlsx]Sayfa1'!M9 kodunu formül alanında göstermesi. Makro gerektiren bir işlem olduğunu düşünüyorum.

Ya da farklı bir seçenek şu şekilde de olabilir. Personel kısmını ben girerim sıkıntı değil. Diğer kalemlerde ='C:\Users\Erkan\Desktop\KASA DEFTERLERİ\KASA DEFTERİ 2018\ARALIK\[01.12.2018.xlsx]Sayfa1'!M9+'C:\Users\Erkan\Desktop\KASA DEFTERLERİ\KASA DEFTERİ 2018\ARALIK\[01.12.2018.xlsx]Sayfa1'!V12 kodundan sadece "V9" ve "V12" kısımlarındaki harflerin bir sonraki harfle değiştirilmesini istiyorum. Umarım anlatabilmişimdir :)

Excel Vers. ve Dili
2010
her seferinde tarihleri ve ilgili harfleri değiştirmek zorunda kalıyorum sıkıntım bu özet olarak.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
Sayın reallerking ne yapmak istediğinizi anladım. Sizin istekleriniz makro kodu ile yapılabilir. İşin içine pazar günleri gireceği için bu biraz karmaşık olabilir. Makro ile uğraşmak, benim size önerdiğim yöntemden çok daha zorlu ve zaman alıcı olabilir.

Diğer yerden aldığınız verileri düzenleme şansınız varsa öyle yapmanız daha sağlıklı olur diye önermiştim.. Ama o verilerin tek dosyada toplanma olasılığı yoksa, makro ile işlemler halledilebilir.

Hatta siz personel verilerini düzenlerim diyorsanız, makroya bile gerek kalmaz.
Düzenlenmiş personel hücresindeki formülleri, birebir diğer hücrelere de kopyalayın..
Daha sonra "Dış yemek" için E4 ve F4 hücrelerini seçin. CTRL+ H tuşlarına basın BUL kutucuğuna Sayfa1'!M, değiştir kutucuğuna Sayfa1'!N yazıp tümünü değiştir yapın. Tüm M referansları N olacaktır.
Diğer veriler için de bu işlemleri uygun harflerle tekrarlayın..

Yanlız işlemleri yaparken iki hücre (bitişiktekiyle beraber olabilir) seçmeniz önemli. Tek hücre seçerseniz sınırlandırma yapmamış olursunuz ve yaptığınız bul değiştir tüm sayfaya uygulanır.

Hatta personel hücresindeki verilerinizi de bul değiştir ile hızlıca düzeltebilirsiniz.

Örneğin. 2018\ARALIK\ => 2019\OCAK\ , .12.2018 => .01.2019

Ay isimlerini vb. diğerlerini bul değiştirle düzelttikten sonra; pazar günü için ilgili ekleme çıkartmaları yaparsınız.
Personel verileriniz de daha hızlı düzenlenmiş olur.

Personel verileriniz için olmaz belki ama. Diğer verileri bul değiştirle düzeltirken, sabit işlemler yapacağınız için :

Geliştirici sekmesinden makro kaydete basıp, sayfanız sabitse her ay başka sayfada işlem yapmıyorsanız, bulunduğunuz sayfaya, değilse personel dosyasını seçip makro kaydını başlatıp tüm işlemleri yapıp kaydı sonlandırdıktan sonra, bu makroya düğme atayıp, hızlı erişim araç çubuğuna eklerseniz; sonraki aylarda ek işlemler için bu makroyu çalıştırıp, biraz daha zaman kazanabilirsiniz..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010
Çok teşekkürler yorumunuz için. İstediğim büyük oranda buydu aslında. Bul değiştir komutu işimi görür. Fakat bunu çoklu yapmak mümkün mü? Örneğin M9 ve M12 'yi bulup N9 ve N12'ye değiştirmek ?

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
Rica ederim..
Tüm N leri M yapabilmeniz için gerekli işlemi yukarıda açıklamıştım... :)

Bir daha hatırlatayım. Bul değiştir yaparken ilgili hücre ve bitişiğindeki hücreyi seçip seçimi sınırlamanız iyi olur.
Tek bir hücreyi seçerseniz excel tüm sayfada arama yapıp değişiklikleri yapacaktır.

" Daha sonra "Dış yemek" için E4 ve F4 hücrelerini seçin. CTRL+ H tuşlarına basın BUL kutucuğuna Sayfa1'!M, değiştir kutucuğuna Sayfa1'!N yazıp tümünü değiştir yapın. Tüm M referansları N olacaktır.
Diğer veriler için de bu işlemleri uygun harflerle tekrarlayın.. "

Sayfa1'!M yerine '!M de yazabilirsiniz. İşlem biraz daha kısalmış olur.

Çok teşekkürler yorumunuz için. İstediğim büyük oranda buydu aslında. Bul değiştir komutu işimi görür. Fakat bunu çoklu yapmak mümkün mü? Örneğin M9 ve M12 'yi bulup N9 ve N12'ye değiştirmek ?

Excel Vers. ve Dili
2010
Demek istediğim o değil :) yani aynı anda M9 ve M12 yi N9 ve N12'ye çevirmek. yan yana yazma şansımız yok mu ? yada belki ilerde aynı anda 10 tane değişkeni değiştirmek istediğimde tek tek yapmam mı gerekiyor bul ve değiştir i ? ne bileyim ";" "," gibi işaretlerle sayıyı artıramıyormuyuz ?

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
Bul değiştir ile sizin söylediğiniz türde işlem yapılamıyor.

Yukarıda paylaştığınız resimdeki formüle göre, size önerdiğim yöntem de bir çeşit çoklu değişiklik yapıyor.
Bul değiştiri çalışırdığınız anda;
Excel formülü tarıyor ve formülün içerisindeki tüm !M ler !N oluyor.

Demek istediğim o değil :) yani aynı anda M9 ve M12 yi N9 ve N12'ye çevirmek. yan yana yazma şansımız yok mu ? yada belki ilerde aynı anda 10 tane değişkeni değiştirmek istediğimde tek tek yapmam mı gerekiyor bul ve değiştir i ? ne bileyim ";" "," gibi işaretlerle sayıyı artıramıyormuyuz ?

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
Rica ederim :)