Bir kritere göre sütun içerisindeki farklı verilerin sayısı?

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-02-2026
Sayın ustalar, forumda epey aradım bir kaç örnek buldum fakat örnekler işimi tam olarak görmüyor. olay şu;
bir sütun içerisinde farklı veriler var. bu farklı verilerin çeşitli mahalle adlarına göre sayısını bulmak gerekiyor.
yani x mahallesinde kaç tene farklı veri olduğu
forumdan bulduğum formüller
sayın haluk usta ve leventm ustanın beraber tartıştıkları ve açıklığa kavuşturdukları
=TOPLA.ÇARPIM(1/EĞERSAY(S2:S402;S2:S402) ve
=TOPLA.ÇARPIM(1/EĞERSAY(S2:S402;S2:S402)*(T2:T30000=T2))
bu formüller işimi yapıyor fakat veri sayısı değiştiğinde hata veriyor.
yani s sütununa kayıtlı veri sayısı 402 ise ben tüm sütunu seçemiyorum. yani önce sütundaki veri sayısına bakmak gerekiyor.
=TOPLA.ÇARPIM(1/EĞERSAY(S:S;S:S)*(T:T=T2))
formülü hata veriyor. bu hatayı karşılayacak başka bir çözüm yolu var mı acaba?

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
S:S, T:T yaparken arada boş satırlar var. Bu nedenle kullandığınız formül hata verir. Aşağıdaki linkte yer alan dosyayı inceleyin, arada boş satır olduğu zaman ne tür formüllerin kullanılacağı orada belirtilmiş.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=18415

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
23-02-2026
usta bu soruyu sormadan önce bahsettiğin linki inceledim fakat orada belirtileni yaptığım halde sonuç alamadım nedenini ben de analamdım. enter ile çıkmak yerine ctrl+shift+enter denemiştim.
saygılarımla....

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Örnek dosya olsaydı belki bir şey söyleyebilirim.

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
23-02-2026
örnek ilişikte. yardımcı olursanız sevinirim.
veya başka bir işlem tavsiye edermisiniz. amacım form sayfasına verileri aldırmak. özet tablo ile elde ettiklerimi de aktarma yolu varsa o da olabilir.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2021 Türkçe
Sayın yurttas,
güzel çalışma eline emeğine gönlüne sağlık
güzel olmuş

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın mesudiye_052,

Sağolun. Bakalım soru sahibi ne diyecek?

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
23-02-2026
sayın, yurttaş ustam emeğiniz için teşekkürler ama benim istediğim bu değil. formülü form sayfasına yazmam gerekiyor.
Etf kart sıra numarası (sayfa1 P sütunu) aile sıra numarasıdır. yani toplamda kaç olduğu son etf kart numarasına bakılarak hesaplanabilir. fakat bu gönderdiğim tablo çok kısıtlı, benim kullanmak zorunda olduğum tablo 30.000 üzerinde veriye sahip ve burada mahalle sayısı oldukça fazla. yani ben hangi mahallede kaç aile oturduğunu bulmak zorundayım. bununla örnekteki form sayfasında İÇİLEN SUYUN ÇEŞİDİ, KULLANILAN HELA TİPİ ve KULLANILAN ISINMA ARACI değerlerini hesaplatmam gerekiyor. ( buradaki kriter kişi bazında değilde hane sayısı baza alınarak hesaplanmalı) yani öncelikle hangi mahallede kaç aile oturduğunu hesaplamam gerekir, daha sonra bulduğum bu aileler arasında yukarıda büyük harflerle belirttiğim kriter leride katarak düşüncem topla.carpım formülü kullanarak sonucu bulmak. sizin yaptığınız bana hangi aile de kaç kişi olduğunun hesabını buluyor. saygılar sunarım....

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sn sbayyigit1,

Tablonuzdaki Topla.Çarpım formülleriniz için örnek dosyada gösterdiğim şekilde dinamik alanlar yaratarak yaparsanız hatayla karşılaşmadan problemi çözerseniz.

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
23-02-2026
usta teşekkür eder saygılar sunarım....