bir tabdan başka bir taba veri transferi

Excel Vers. ve Dili
ver:2003 dil:ing
arkadaşlar merhaba ekte gönderdiğim sayfada A tabınki verilerin aynısını B tabında olan başlıklar altına yerleştirmek istiyorum yardımınız için şimdiden teşekkürler

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Bir modül içine aşağıdaki kodları ekleyip çalıştırın. Örneğinizde toplam metrekare olarak hangi sütundan bahsettiğinizi anlamadığım için

Worksheets("B").Cells(b, 7) kısmını boş bıraktım o kısmı siz ayarlarsınız.B sayfanızdaki B ve F sütunlarınızı A sütunuzdaki gibi biçimlerseniz tarih ve saat kısımları düzgün olarak aktarılacaktır.

Kod:
Sub aktar()
Dim b
b = 0
For Each aralik In Worksheets("A").Range("A3:A500")
If aralik <> 0 Then
    b = b + 1
    Worksheets("B").Cells(b, 1) = aralik
    Worksheets("B").Cells(b, 2) = aralik.Offset(0, 1)
    Worksheets("B").Cells(b, 3) = aralik.Offset(0, 2)
    Worksheets("B").Cells(b, 4) = aralik.Offset(0, 10)
    Worksheets("B").Cells(b, 5) = aralik.Offset(0, 9)
    Worksheets("B").Cells(b, 6) = aralik.Offset(0, 7)
    Worksheets("B").Cells(b, 8) = aralik.Offset(0, 11)
    Worksheets("B").Cells(b, 9) = aralik.Offset(0, 14)
    End If
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
özür dilerim ben makro yazma işinden pek anlamıyorum denedim ama yapamadım ben gerekli düzenlemeleri yaptım ekte gönderdiğim dosyaya toplam m2 dahil ilgili makroyu kaydedebilirseniz çok memnun olacam

saygılar

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Toplam metrekare dedi&#287;iniz k&#305;s&#305;m hangisi A sayfan&#305;zdaki I s&#252;tunumu ,N s&#252;tunumu Q s&#252;tunumu bunu belirtmemi&#351;siniz.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Örneğiniz ektedir.

Excel Vers. ve Dili
teşekkür

nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum çok saolun

Excel Vers. ve Dili
size çok minnettar olduğumu bilmenizi isterim ancak aynı uygulamayı başka sayfalarda da yapmayı planlıyorum ana nasıl yapılacağını anlatabilirseniz minnettarlığım artacaktır sizi tekrar tekrar yormak istemem.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
A sayfamızda veriler A5 hücresinden başlayıp aşağı doğru çoğalmakta

For Each aralik In Worksheets("A").Range("A5:A500") ile bu aralığı belirledik.

b değeri bize sayaç görevi görecek.

b=1 değeri verdik döngü A sütunumuzun dolu olup olmadığını

If aralik <> 0 Then kısmı ile kontrol etti.

b = b + 1 değeri b=1+1= 2 oldu.

Worksheets("B").Cells(b, 1) = aralik(A sayfasında A5:A500 aralığı demektir) değeride

Worksheets("B").Cells(2, 1)= aralik oldu yani ikinci satır birinci sütun olan

A2 hücresi =aralik.Offset(0, 1) değerine eşit oldu bu şu demek

yani A sayfasındaki 1 sütununun sağındaki hücreyi Offset(0, 1) ile bul

bu değeri Worksheets("B").Cells(2, 1) değerine ata sonra

Worksheets("B").Cells(b, 3) = aralik.Offset(0, 2) ile 2 sütun yanındakini

Worksheets("B").Cells(b, 4) = aralik.Offset(0, 10) ile 10 sütun yanındakini aktar
.......................................................... diye devam edecek

End If ile eğerli karşılaştırmayı bitireceğiz

Next Döngü bitireceğiz.

End Sub deyimi ile sonlandıracağız.

Excel Vers. ve Dili
sayın fuructose size ekte yapmaya çalşıştığım tablıyu gönderiyorum yapmaya çalıştığım şeyin olabilir olup olmadığını bilmek istiyorumö eğer olursa bana yardım edeceğinizi umarım ekte veri trabanı sekmesine ilgili verilerin tamamını manuel olarak gireceğim ve yanındaki sekmelerden ilgili olan stokların düşmesini istiyorum ancak bazı syoklar için kodu tanıyıp yanındaki miktarı düşmesi gerekecek çizgi stoğu içinse bir matris hazırladım bu şekilde bilgi transferi mümkünmü ilginiz için sonsuz teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
sayın fuructose size ekte yapmaya çalşıştığım tablıyu gönderiyorum yapmaya çalıştığım şeyin olabilir olup olmadığını bilmek istiyorumö eğer olursa bana yardım edeceğinizi umarım ekte veri trabanı sekmesine ilgili verilerin tamamını manuel olarak gireceğim ve yanındaki sekmelerden ilgili olan stokların düşmesini istiyorum ancak bazı syoklar için kodu tanıyıp yanındaki miktarı düşmesi gerekecek çizgi stoğu içinse bir matris hazırladım bu şekilde bilgi transferi mümkünmü ilginiz için sonsuz teşekkürler

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sorunuz ve örneğinizden birşey anlamadım. Ne nereye yazılacak stoklardan nereleri düşecek,veritabanı dediğiniz yerin neresine yazılacak,yanındaki sekmeler hangileri,çizgi stoğuna ne yazılacak.

Forum umuma açık bir paylaşım yeri olduğu için sadece şahsıma değil herkese yönelik sorarsanız daha iyi olacaktır.Şahsa sorulduğu için cevap verecek arkadaşlarda bu nedenle cevap vermeyebilirler.

Excel Vers. ve Dili
İsterseniz şöyle özetleyeyim veri tabanımız bize siparişimizle ilgili tüm verileri içeriyor bu verilerden bazılarını üretim raporuna aktaracam ki siz bunu yukarıdaki örneklerde açıkladınız. Şimdi benim yapmaya çalıştığım şey veri tabanında girilmiş olan iplik bez lateksin kullanılan miktarlarını iplik bez lateks sekmelerinde bulunan kullanılan miktar bölümüne aktarması ancak bunu veri tabanında bulunan kodlarıyla tanıyarak yapması gerekiyor satınalma tabına girilen malzemelerin ise ip bez lateks tablarında bulunan gelen miktar sutunun altına yine kodlarını tanıyarak girmesi gerekiyor verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür diler sonsuz saygılarımı sunarım

ilgili dosya ektedir

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Veritaban&#305;n&#305;zda de&#287;er yok bo&#351; bir sayfa hangi veri nereye at&#305;lacak hi&#231;bir a&#231;&#305;klama yazm&#305;yorsunuz.Veritaban&#305;n&#305;zda kullan&#305;m miktarlar&#305; k&#305;sm&#305; arad&#305;m oras&#305;da bo&#351;.
L&#252;tfen her&#351;eyi ayr&#305;nt&#305;l&#305; olarak detayl&#305;ca anlat&#305;n. Bu &#351;ekilde anlay&#305;p &#231;&#246;zmek zor.

Excel Vers. ve Dili
haklısınız pztesi günü size ayrıntılı bir şekilde ve içi dolu bir tablo gönderirim inceleme imkanı bulursanız çok sevinirim saygılar