Birden fazla sütunları koşullu ve benzersiz sıralama, toplamlarını alma

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Selam Arkadaşlar,
İsteğimi ekte gönderdiğim dosyada örnek ile anlattım. Bana yardımcı olabilir misiniz?
Kısaca isteğim şu;
A sütununda ürün adları var. B,C,D,E sütunlarında ise özellikler, F sütununda ise miktarlar var.
Sonuç sayfasında ürünler özellikleri ile beraber benzersiz sıralanacak ve toplamları yazılacak.
Ancak yazı ile anlatamadım. Örnek daha iyi açıklıyor.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Selam MUYGUN hocam,
Çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık. Tam istediğim gibi ancak, ben dosyadaki verileri daha çok kapsamlı bir dosyadan alıyorum ve bu dosyada da çok fazla yardımcı hücre var. Daha farklı metotlar ile yapılabilir mi?
Kolay gelsin.
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Aslında dosyanız Özet Tablo veya Alt Toplam işlevleriyle düzenlenebilir, bunları denediniz mi?

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Selam,
Özet tablo ile denedim. Ancak ben veri girdikçe otomatik oluşmasını istiyorum ve miktarlarının toplanmasını istiyorum. Ayrıca özet tablo ile başka sayfaya aktaramadım. Eki incerseniz sorum daha iyi anlaşılacaktır.
MUYGUN hocam istediğim gibi yapmış. Ancak yardımcı hücreler azaltılarak başka metotlar ile olabilir mi?
Çünkü bu verileri kullandığım esas dosyada haddinden fazla yardımcı hücreler var. Aynı zamanda başka dosyalarımda aynı mantığı kullanmak istiyorum.
İyi çalışmalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekteki örnek dosyayı incelermisiniz. Özet tablo ile hazırlanmıştır. Verileri güncellemek istediğinizde özet tablo üzerinde sağ klik yapın ve açılan menüden "Verileri yenile" seçeneğini seçin.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Korhan Bey elinize sağlık, sizin hazırladığınız dosyaya bir ekte ben yapayım. Özet tablonun olduğu sayfanın kod bölümüne aşağıdaki kodları ekleyip otomatik olarak özet tabloyu göncelleyebiliriz.
Kod:
Private Sub Worksheet_Activate()
    On Error Resume Next
    ActiveSheet.PivotTables("Özet Tablo 1").PivotCache.Refresh
    'ActiveSheet.PivotTables(1).PivotCache.Refresh
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Çok teşekkürler Sayın Korhan Ayhan ve Janveljan. Özet tablo oluşturma ile ilgili bu sitede önerebileceğiniz link, konu v.s. var mı?

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Merhaba
Eki inceleyin
İyi çalışmalar.
Sayın muygun. Gönderdiğiniz ek üzerinde çalışıyorum. Size birkaç sorum olacak.
1-) Benim asıl dosyamda birkaç sütun daha fazla veri var. (soru olarak gönderdiğim dosyaya koymamıştım.) Bunların kimi başka sayfalardan, Kimi başka dosyalardan kimi de el ile girilen veriler.
Ben sizin ekte gönderdiğiniz çözümü asıl dosyamda başka bir sayfa açarak mı yapsam iyi olur? Yoksa aynı klasör içinde başka yeni bir dosya açıp asıl dosyamdan verileri alıp mı yapsam iyi olur? yani daha hızlı olur?

2-) Benim asıl dosyamda A sütununda 1,2,3,4,5,6.... diye giden sıra rakamları var. soru olarak gönderdiğim dosyaya koymamıştım. Acaba diyorum, sizin gönderdiğiniz çözüme katkısı olabilir mi?

3-) Sizin gönderdiğiniz dosyadaki F sütununda "miktar" verileri var bunun yerine "hız" koyduğumuzu düşünün (40.000, 50.000, 60.000 hız gibi). F sütunundan miktarların toplamlarını alıyorduk. Peki, aynı tarza Hızların ortalaması nasıl alabiliriz?

4-) Sizin gönderdiğiniz çözümde J sütunundaki formülü ve 29984 gibi rakamların ne anlama geldiğini pek anlayamadım. Mantığı nedir, ne işe yarıyor biraz bahseder misiniz?

5-)Biliyorum çok soru soran ve çok zahmet veren biri oldum ama, diğer formüllerinizi de genel olarak anlatırsanız çok sevinirim.

Amacım her sorunla karşılaştığımda ve her yeni birşeyler yapmak istediğimde
hemen soru sormamak, kendi çabalarımla birşeyler yapmak.

Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Sayın muygun ve diğer arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
1-başka sütunların ne olduğu ne işlev yaptığını bilmediğimden yorum yapamam ama dışardan veri alıyorsanız ve mümkünse bu verileri bu excel dosyasında bir sayfa oluşturarark burdan aldırın.
2-sayısal sıra nosu bu çözümde kullanılmadı (yani sıralı sayının benim önerdiğim çözüme bir katkısı yok)
3-aynı tarz hız? veri aynı ise ortalamasıda aynı olur. ama söylemek istediğiniz iki aralık arasındaki verilerin ortalaması ise bunun için kod yazmak gerekir.
4-J sütunundaki sayılar bire indirgenmiş verilerin alfabetik sırasını bulmak için kullanıldı.
5-Geri dönüşü engellemek için verilerinizi istediğiniz gibi değiştirerek ama kullanacağınız tablo yapısına uygun olarak sorunuzu yöneltirseniz ve sorunuzda birebir isteklerinizi belirlerseniz ilk çözümde sonuç alma ihtimaliniz oldukça yüksek olur.
Mantık kapılarını kullanan her çözümlerde mutlaka birden fazla işlev yada kod kullanılır. Tablonuzda formüllü hücrelerde gördüğünüz işlevleri en yakınınızda olan excel yardımında ararsanız örnek uygulaması ve yazılım formatıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.
Yada aynı işlevi sitenin arama motorundan arattırarak değişik çözümlerdeki uygulama örneklerine ulaşırsınız. Buda size yazacaklarımdan çok daha detaylı bilgi almanızı sağlayacaktır.
İyi çalışmalar.