Boş hücreler içeren veri serilerinin grafikte "sıfır" olarak görünmesini engelleme

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000, Türkçe
Boş hücreler içeren veri serilerinin grafikte "sıfır" olarak görünmesini engelleme

Merhaba,

Boş hücreler içeren veri serilerinin grafikte (örneğin xy çizgi grafiği) "sıfır" olarak görünmesini engelleyemiyorum. Benim istediğim şey, söz konusu boş hücrelerin grafikte çizilmemesi.

Yardımcı olan arkadaşlar şimdiden gönülden teşekkür ederim.

Not: Araçlar- seçenekler- grafik menüsünden, etkin grafik altındaki "çizili değil (boşluk bırak)" sekmesini işaretlesem de veya her hangi başka sekmeyi işaretlesem de boş hücreler için grafikte "sıfır" değerinin işaretlenmesini engelleyemiyorum:kafa: .

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000, Türkçe
Yukarıdaki durum, veri serilerinin formül sonuçları olması ve formül sonuçlarının boş hücre ( "" ) olarak hesaplandığı durumda oluşuyor. (Örnek: =EĞER(C5="";"";C5) formülünün sonucu C5 boş olduğunda boş hesaplanıyor. fakat grafik, sıfır olarak işaretliyor.)

Bu durumdaki grafiklerin, boş hücreleri çizime dahil etmemesi ise araçlar - seçenekler - grafik - etkin grafik menüsü altındaki seçeneklerle sağlanamıyor. örnek dosyayı ekte gönderiyorum.

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Ben bir örnek hazırladım. Umarım işinize yarar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000, Türkçe
Sayın Hamitcan,

Siz cevaplarken ben biraz daha araştırıyordum. söz konusu grafiğin sıfır algıladığı formül sonucu "" olan hücrelerdeki formülde "" yerine YOKSAY() işlevi kullanılırsa sorun çözülüyor. yani =EĞER(C5="";"";C5) yerine =EĞER(C5="";YOKSAY();C5) gibi..
Yine de emeğiniz ve çözümünüz için teşekkürler...