Büyük harfle başlayan hücreleri bulma ???

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Arkadaşlar merhaba. D sütununda yer alan ve büyük harfle başlayan tüm hücreleri seçip pembe renkli yapmak istiyorum. Çalışma dökümanım çok uzun olduğu için tek tek bulup seçmek baya bi zaman alıyor. Bu hücreler ulaşabilmem için önerebileceğiniz bir kod var mı? Ya da nasıl yapabileceğim konusunda bir fikri olan varsa ve benimle paylaşırsa çok sevinirim. Saygılar...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki kodu deneyin.

Sub renklendir()
For a = 1 To [d65536].End(3).Row
If UCase(Left(Cells(a, "d"), 1)) = Left(Cells(a, "d"), 1) Then Cells(a, "d").Interior.ColorIndex = 38
Next
End Sub

Son düzenleme:

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
D sütununu komple seçili hale getirdikten sonra Biçim-Koşullu Biçimlendirme ve Formül kısmını seçin ve
=EĞER(EHATALIYSA(BUL(YAZIM.DÜZENİ(D1);D1;1));YANLIŞ;DOĞRU) formülünü yazıp biçimden istediğiniz biçim rengini seçip tamam deyip çıkın.

Büyük harf ile başlayan hücreleriniz renklenecektir

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Sayın levetm verdiğiniz kod için teşekkür ederim. Büyük harfle başlayan hücreleri renklendirdi ancak bununla beraber boş olan hücreleri ve * ile başlayan hücreleride renklendirdi. Yine de teşekkür ederim emeğiniz için...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Sayın fructose yazmış olduğunuz formülü denedim ancak şöyle bir ileti ile karşılaşıyorum. "Koşullu biçimlendirme ölçütü için birleşimler, arakesitler, ya da dizi sabitleri kullanmayabilirsiniz" Yani olmadı. Ben mi yanlış bişeyler yaptım acaba?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Birde aşağıdaki kodu deneyin.

Sub renklendir()
For a = 1 To [d65536].End(3).Row
If Left(Cells(a, "d"), 1) Like "[A-Z]" Then Cells(a, "d").Interior.ColorIndex = 38
Next
End Sub

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sn Tuncay Forumun yeni olması nedeni ile bazı karekterler ayrı gözüküyor formüldeki YANLI Ş olmayacak I ile Ş arası açık olmayacak YANLIŞ şeklinde olacak. Böyle bir deneyin

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Teşekkür ederim sayın levetm bu kez oldu. Emeğiniz için sağolun...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Sn Tuncay Forumun yeni olması nedeni ile bazı karekterler ayrı gözüküyor formüldeki YANLI Ş olmayacak I ile Ş arası açık olmayacak YANLIŞ şeklinde olacak. Böyle bir deneyin
Size de teşekkür ederim sayın fructose. Sn leventm'in vermiş olduğu kod işe yaradı. Sizin verdiğiniz de büyük ihtimalle işime yarar. Aradaki boşluğu farketmemişim. Teşekkürler...