Burada Yayınlanan Programların Telifleri Hakkında

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 (12) SP2 Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,
Foruma yeni yeni alışmaya çalışıyorum. Forumu gezerken aklıma birşey geldi. Burada çoğu kişi zamanını emeğini harcayarak kullanıma belirli program veya parçaları sunuyor. Bununla birlikte burada hazırlanmış bir programın başkalarının değişimine açık olduğu kesin. Fakat bu programları birilerinin alıp,insanların bedava dağıttı şeyleri, maddi kazanç elde edebilmek için satıp düzenlenmesini engellemesinin önünde duran birşey yok. Acaba buradaki programları GNU Free Documentation License (sanırsam en doğru lisans bu olacaktır, eninde sonunda satışı destekliyor ama değiştirmeyi engellemeyi yasaklıyor) ile lisansladığımızı bildiren bir Copyright açıklaması koysak mı? Yada acaba direkt bir copyleft açıklaması mı koysak. Yada bilemiyorum başka bir telif hakkı mı koysak. Eninde sonunda Türkiye'de bilişim hukukuna, bu işin ön saflarında duran kiişiler olarak önce biz önem vermeliyiz diye düşünüyorum. Fikirleriniz nelerdir?

Excel Vers. ve Dili
Bu arada forum kuralları programları veya parçalarını koruyan bir sistem geliştiremiyor.Çünkü siteden foruma kayıt olmadanda dosya çekilebiliyor.

Bununla birlikte forumun değil yayınlanan programlarının GNU ile lisanslanması gerek. Yoksa sisteme dışarıdan girişlerde hukuki bir yaptırım uygulayamayız.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn sakincekirge

İlginç bir konuya değinmişsiniz. Forumumuzun amacının karşılıksız bilgi paylaşımı olduğunu sanıyorum tüm üyelerimiz biliyor. Burada örnek kodlar veren veya çalışmalarını yayınlayan üyelerimiz, bunu herkesin kullanımına açık olacağını bilerek ekliyorlar. Eğer tersi bir düşünce olsa ya eklemez yada örneğin kodlarını şifreleyebilirdi. Ayrıca buradan alınıp kullanılan kod veya örneklerin ticari amaç için kullanılmasını engellemeninde pek mümkün olmadığını düşünüyorum. Bu konuda iş biraz insanların vicdanlarına kalıyor.

Çünkü siteden foruma kayıt olmadanda dosya çekilebiliyor.
Böyle bir şeyin mümkün olmaması gerekir. Login olmadan dosya indirilemez.

T

TRABLUS

Misafir
Bu konuda iş biraz insanların vicdanlarına kalıyor.
İşte tam burada Levent'e katılıyorum, İnternet aleminde alıntı kuralı çok önemlidir, bu forumun kuruluş amacı tamamen yardımlaşmadır. Herhalde bu kodlar kullanılacak, kullanan kişi yeter ki "ben bu kodu şuradan aldım" desin..
Aksi takdirde emeğe saygı havada kalıyor.

Excel Vers. ve Dili
Haklısınız dosya çekimi değilde,kodların görünmesi demek daha doğru olur.

Evet bencede kesinlikle kodların ve programların nerelere gideceğini biliyorlar.Ama eninde sonunda kişilerin bu programları dağıtırken onlar üzerinde beliri bir hakları olduğunun belirtilmesi lazım. Mesela konuyu şöyle özetleyelim. Birisi basit bir memur takip dosyası yapıyor. Ve bunu örnek olarak siteye koyuyor. Ondan sonra bir bakıyor bir istede kendi yaptığı bu progralama 5 YTL gibi komik bir rakama satılıyor veya bu program ücretli üyeliği olan bir sitede ücretli üyeler tarafından görülebiliyor veya en kötüsü bu program kodları kilitlenerek dağıtılıyor. O zaman belirli bir telif belirtilmediği için karşı çıkmak manasız hale geliyor.

Benim zaten burada bir telif getirilmesi gerektiğini düşünürken ki mantığım şudur: İnsanlar buraya dosyalarını özgürce dağılması,değiştirilmesi,özgünleştirilmesi için koyuyor. O zaman bu dosyaların bu niteliğini korumak lazım. Elbette dosyların ticari amaçla kullanılmasının önüne geçmek çok zor, zaten benim önderdiğim GNU lisansı bu konu hakkında programın satılabileceğini ama kaynaklarına ulaşımın engellenemeyceğini ve serbest dağıtımının kısıtılanmayacağını getiriyor. Bununla birlikte ticari amaçla kullanılmasının önüne geçmek gibi bir amaç yok. Tabi birçok telif durumu var. Belkide daha uygunu bulunabilir.

İşin ana konusu şu:Dosyalarımız bizim istediğimiz gibi kalsın, yani kimse bizim emek harcayarak oluşturduğumuz dosyaları kitlemesin ona ulaşımı engellemesin. Yoksa insanların program üzerinde değişim yapması zaten asıl gerekli olan şey. Biz bu gerekliliği bağlamalıyız.

naciz düşüncelerim bunlardır.

Excel Vers. ve Dili
Bu arada en azından neler önerdiğimi anlatabilmek için GNU'nun Giriş bölümünü buraya kopyalamak istedim:

This is an unofficial translation of the GNU General Public License into Turkish. It was not published by the Free Software Foundation, and does not legally state the distribution terms for software that uses the GNU GPL--only the original English text of the GNU GPL does that. However, we hope that this translation will help Turkish speakers understand the GNU GPL better.

Bu, GNU Genel Kamu Lisansının (GPL) Türkçe'ye gayrıresmi çevirisidir. Bu çeviri Free Software Foundation tarafından yayınlanmamış olup GNU GPL kullanan yazılımların dağıtım şartlarını belirleme açısından hukuki bağlayıcılığı yoktur -- Hukuki açıdan yalnızca GNU GPL'in İngilizce metni bağlayıcıdır. Bu çeviri, Türkçe kullanıcılarının GNU GPL'i daha iyi anlayabilmeleri için hazırlanmıştır.

GNU Genel Kamu Lisansı (GPL)
Sürüm 2, Haziran 1991
Telif Hakkı © 1989, 1991 Free Software Foundation, Inc. 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA

Bu lisans dökümanının birebir kopyalarını yapma ve dağıtma izni herkese verilmiştir, fakat metinde değişiklik yapma izni yoktur.

GİRİÞ
Yazılım lisanslarının çoğu sizin yazılımı paylaşma ve değiştirme hakkınızın elinizden alınması için hazırlanmıştır. Buna karşılık, GNU Genel Kamu Lisansı sizin serbest yazılımları değiştirme ve paylaşma hakkınızın mahfuz tutulması ve yazılımın bütün kullanıcıları için serbest olması amacı ile yazılmıştır. Bu Genel Kamu Lisansı, Free Software Foundation'un çoğu yazılımı ve bu lisansı kullanmayı düstur edinen diğer yazılımcıların yazılımları için kullanılmaktadır. (Free Software Foundation'un bazı yazılımları GNU Kitaplık Genel Kamu Lisansı -- GNU LGPL -- altında dağıtılmaktadır.) Siz de bu lisansı yazılımlarınıza uygulayabilirsiniz.

Serbest yazılımdan bahsettiğimiz zaman fiyattan değil, özgürlükten bahsediyoruz. Bizim Genel Kamu Lisanslarımız, sizin serbest yazılımların kopyalarını dağıtma özgürlüğünüzü (ve isterseniz bu hizmet için para almanızı), yazılım kaynak kodlarının size dağıtım esnasında veya eğer isterseniz verilmesini, yazılımı değiştirebilmenizi, yazılımın parçalarını yeni yazılımlar içerisinde kullanabilmenizi ve bunları yapabileceğinizi bilmenizi sağlamaktadır.

Haklarınızı koruyabilmemiz için sizin haklarınızı kısıtlama veya sizin bu haklarınızdan feragat etmenizi isteme yollarını yasaklayıcı bazı kısıtlamalar getirmemiz gerekmektedir. Bu kısıtlamalar eğer serbest yazılım dağıtıyor veya değiştiriyorsanız size bazı yükümlülükler getirmektedir.

Ã?rneğin böyle bir programın kopyalarını, bedava veya ücret karşılığı dağıtıyorsanız alıcılara sizin sahip olduğunuz bütün hakları sağlamalısınız. Onların da kaynak kodlarına sahip olmalarını veya ulaşabilmelerini sağlamalısınız. Onlara da haklarını bilebilmeleri için bu şartları göstermelisiniz.

Haklarınızı iki koruma iki aşamada gerçekleşmektedir:

Yazılıma telif hakkı alınmaktadır.
Yazılım lisansı olarak size, hukuki olarak, yazılımı kopyalama, dağıtma ve/veya değiştirme hakkı tanıyan bu lisans sunulmaktadır.

Ayrıca, yazarların ve bizim korunmamız için bu serbest yazılımın herhangi bir garantisi olmadığını herkesin anlamasını istiyoruz. Eğer yazılım başkası tarafından değiştirilmiş ve değiştirilmiş hali ile tarafınıza ulaştırılmış ise alıcıların, ellerinde olan yazılımın orjinal olmadığını, dolayısıyla başkaları tarafından eklenen problemlerin ilk yazarların şöhretlerine olumsuz etkide bulunmaması gerektiğini bilmelerini istiyoruz.

Son olarak, bütün serbest yazılımlar yazılım patentleri tarafından sürekli tehdit altında bulunmaktadır. Serbest bir yazılımın dağıtıcılarının bireysel olarak patent lisansı almalarını ve bu yol ile yazılımı müseccel hale getirmelerine imkan vermemek istiyoruz. Bunu engellemek için, yazılım için alınacak her patentin herkesin serbest kullanımına izin vermesi veya patentlenmemesi gerektiğini açık olarak ortaya koyuyoruz.

Kopyalama, dağıtım ve değiştirme ile ilgili kesin şart ve kayıtlar aşağıda yer almaktadır.

-------
Çeviren: Deniz Akkuş Kanca, 2001
Translated by: Deniz Akkuş Kanca, 2001