buton ekleyerek değerlerin her defasında sıfırlanması

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-09-2028
arkadaşlar ben basit şekilde bir veraset hesaplama tablosu yaptım, bu tabloya bir buton ekleyip her yeni dosya için bu butona tıkladığımda verilerin sıfırlanmasını, ayrıca mümkünse tabloda isim olarak yazdığım sütünların öncesi, kendisi ve sonrası örneğin c26,d26,e26 hücrelerinin word de yazdığım karar tablosunun ilgili kısmına yerleşmesini istiyorum, bu mümkün mü? ayrıca d5 sütununda belirtilen çocuk sayısına göre aşağıda 1 çocuk, 2 çocuk, 3 çocuk kısımlarının gözükmesini istemiyorum, yani d5 teki çocuk sayısı 1 olursa 2. ve 3 çocuk sütunlarının gözükmesini istemiyorum yardımcı olursanız memnun olurum, bu arada ben excel de çok acemiyim, vba hiç bilmiyorum ama öğrenmeyi çok arzu ediyorum. saygılar.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Verilerin sıfırlanması derken, hangi hücreler veya hücre aralığının temizleneceğini belirtirmisiniz. D5 hücresindeki değere göre çocuk sayısının görünmesi ile ilgili olarakta ekteki dosyanıza bazı formüller ilave ettim inceleyiniz.

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-09-2028
buton ekleyerek sıfırlanmasını istediğim hücreler derken daha doğrusu A16, A29, I16, I29 hücrelerinin sağ olarak yazılmasını istiyorum, böyle olunca hesaplanan miras oranı en küçük miktarda kalıyor, ancak bunlardan birisi ölü olarak gözüktüğü zaman hesap sonucu yine doğru çıkıyor ama bu kez OKEK' i bulmak için çok uğraşmak gerekiyor (OKEK: Ortak Katların En Küçüğü) bu nedenle bu değerlerin her yeni hesaplama işleminde otomatik olarak sağ olarak gözükmesini ve manuel olarak gerektiğinde değiştirilmesini istiyorum, ayrıca benim tasarımım çok zayıf bir türlü istediğim gibi bir tasarı yapıp anlaşılır bir düzeyde istediğim tabloyu yapamadım, bununla birlikte benim proğramımda biraz değişiklik yapmışsınız ama bu proğramı bozmuş, zira 1.çocuk ölü olursa değiştirdiğiniz D12-D19 hücrelerine gerek duyuluyor ben bu şöyle düşündüm ama bir türlü yapamadım.
D5 hücresinde çocuk sayısı 1 olursa A8-G19 arası hücreler gözüksün diğer hücreler yani I8-O19, A21-G32, I21-O32 hücrelerin gözükmesini istemiyorum, ayrıca buna paralel olarak D5 hücresi 2 olursa A21-G32, I21-O32 hücrelerinin gözükmemesini istiyorum. saygılar.