Çalışma Kitabını İki Türlü Şifreleme Hakkında..

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Şimdi makrolu bir çalışma kitabını açarken makroları etkinleştir yada devredışı bırak gibi bir menü çıkıyor...
Eğer çalışma kitabımızın şifre kısmını vba tarafından yaptıysak makroları devredışı bırak dediğimiz zaman sayfamız açılıyor.
Hem çalışma kitabına şifre hemde vba tarafından bir şifre verirsek iki sefer şifre soruyor bize..

Benim aklıma şöyle bir yöntem geldi....
Çalışma kitabımızı hem vba yoluyla hemde normal yolla şifre koysak...
Eğer makrolar etkinleştirilirse vba tarafından yapılan şifre ekranı çıksa
Makrolar devredışı bırakılırsa normal şifre sorsa

Yani iki çeşit şifre versek ve her iki yöntemdede bir kez şifre sorsa
böyle birşey mümkünmüdür.

Olursa bence çok arkadaşımızın işine yarayacaktır...

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
anladığım kadarıyla siz dosyanızı korumaya çalışıyorsunuz, şifreyi bilmeyen sayfaları göremesin istiyorsunuz.
söyle olabilir mi?
birtana ana sayfa yapın, her kaydedilişte tüm sayfaları gizleyin sadece ana sayfa görünür olsun.
dosya açılmak istendiğinde kullanıcı şifreyi bilen tüm sayfaları görebilir ve dosyayı kullanır, makroları etkinleştirmeden dosyayı açan sadece ana sayfayı görebilir ve dosyayı kullanamaz.

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
merhaba
anladığım kadarıyla siz dosyanızı korumaya çalışıyorsunuz, şifreyi bilmeyen sayfaları göremesin istiyorsunuz.
söyle olabilir mi?
birtana ana sayfa yapın, her kaydedilişte tüm sayfaları gizleyin sadece ana sayfa görünür olsun.
dosya açılmak istendiğinde kullanıcı şifreyi bilen tüm sayfaları görebilir ve dosyayı kullanır, makroları etkinleştirmeden dosyayı açan sadece ana sayfayı görebilir ve dosyayı kullanamaz.
Demek istediğinizi anladım.. Excel'de yeni olduğum için bazı şeylere yabancıyım.. Sayfaları gizlediğimiz zaman gizlenen sayfaları açmak için vba şifresini bilmek gerekiyor... Yani bu durumda sadece vba'ya şifre vereceğiz çalışma kitabına şifre vermeyeceğiz doğrumu anlamışım değerli üstadım ?