ÇOKEĞERSAY/TOPLA Fonksiyonu ile ilgili yardıma ihtiyacım var

Deniz_Excel

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2016
Arkadaşlar merhaba,
Ekte koymuş olduğum excel dosyasında 1. sekmede ham veriyi 2. sekmede de formüllerle ulaşmak istediğim tabloyu oluşturdum. Tabloda yazdırılması gereken doğru sayıları manual olarak girdim. Ulaşmaya çalıştığım o sayıları istenen koşula uygun olarak saydırıp tabloyu oluşturmak.

Aslında yapamadığım 2 şey var
1- Ben dosya içerisinde bahsetmiş olduğum şartlardan onay tarihinin hedef terminden büyük olanlarına bak ölçütünü entegre edemedim.
2- Formülü istenen haftalar için şu şekilde yazmak yerine tek çokeğersay içerisinde nasıl gösteririm?
ÇOKEĞERSAY('Ham Veri'!E2:E30;Gösterge!C1;'Ham Veri'!B2:B30;"1.hafta")+
ÇOKEĞERSAY('Ham Veri'!E2:E30;Gösterge!C1;'Ham Veri'!B2:B30;"2.hafta")+
ÇOKEĞERSAY('Ham Veri'!E2:E30;Gösterge!C1;'Ham Veri'!B2:B30;"3.hafta")+
ÇOKEĞERSAY('Ham Veri'!E2:E30;Gösterge!C1;'Ham Veri'!B2:B30;"4.hafta")

bu konuda yardımınıza çok teşekkürler.

Dosyaya bu linkten ulaşabilirsiniz

muratboz06

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office365 TR
Deneyiniz.
Ham veri sayfasında N,O sütunlarına her ayın başladığı ilk hafta değerini ve ay değerini
Gösterge sayfasında J Sütununda ay değerini yazınız.
Veri girdikçede K,L sütunlarındaki formülleri aşağı doğru kopyayalınız.

Deniz_Excel

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2016
Deneyiniz.
Ham veri sayfasında N,O sütunlarına her ayın başladığı ilk hafta değerini ve ay değerini
Gösterge sayfasında J Sütununda ay değerini yazınız.
Veri girdikçede K,L sütunlarındaki formülleri aşağı doğru kopyayalınız.
Merhaba, ham veride herhangi bir oynama yapmadan, herhangi yeni kolon eklemeden bu sonuca ulaşmamız gerekiyor.

İlk mesajımda yazmış olduğum ilk sorum için
aşağıdaki gibi Yada kullanmak aklıma geldi ancak kullanımım doğru değil sanırım doğru sonucu çıkarmıyor.
=ÇOKEĞERSAY('Ham Veri'!E2:E30;Gösterge!C1;'Ham Veri'!B2:B30;YADA("1.hafta";"2.hafta";"3.hafta";"4.hafta"))

Ayrıca söylenen bir diğer şartı hesaba katmamışsınız. Onay tarihi hedef terminden ilerde olma şartını da entegre etmemiz gerekiyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

C2;
C++:
=SUMPRODUCT(('Ham Veri'!$J$2:$J$30>'Ham Veri'!$H$2:$H$30)*('Ham Veri'!$B$2:$B$30={"1.hafta"\"2.hafta"\"3.hafta"\"4.hafta"})*('Ham Veri'!$E$2:$E$30=C$1))
C3;
C++:
=SUMPRODUCT(('Ham Veri'!$J$2:$J$30>'Ham Veri'!$H$2:$H$30)*('Ham Veri'!$B$2:$B$30={"5.hafta"\"6.hafta"\"7.hafta"})*('Ham Veri'!$E$2:$E$30=C$1))
SUMPRODUCT = TOPLA.ÇARPIM

ibrahimpeng

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003-2007 dili Türkçe
Sayın Deniz_Excel : ilaveten şunu ekliyebirim kaç satır ve kaç sütun varsa en altına eğertopla fonksiyonu sorununuzu çözülebilir gibime geliyor.
eğer bu da yeterli gelmezse en altına eğersay'ı kullanabirisiniz...
Saygılarımla ibrahimpeng

Deniz_Excel

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2016
Deneyiniz.

C2;
C++:
=SUMPRODUCT(('Ham Veri'!$J$2:$J$30>'Ham Veri'!$H$2:$H$30)*('Ham Veri'!$B$2:$B$30={"1.hafta"\"2.hafta"\"3.hafta"\"4.hafta"})*('Ham Veri'!$E$2:$E$30=C$1))
C3;
C++:
=SUMPRODUCT(('Ham Veri'!$J$2:$J$30>'Ham Veri'!$H$2:$H$30)*('Ham Veri'!$B$2:$B$30={"5.hafta"\"6.hafta"\"7.hafta"})*('Ham Veri'!$E$2:$E$30=C$1))
Yardımcı olup yorum yapanlara teşekkür ederim en çok da Korhan Bey çok teşekkür ederim. Yukarıdaki formül işimi gördü.

Ek olarak attığınız formülde hafta aralarını \ ile ayırmışsınız ama ben de o şekilde çalışmadı ve ; koydum. o şekilde doğru olarak çalıştı.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Deneyiniz.

C2;
C++:
C3;
C++:
Teşekkürler üstad