Çoklu if formülü kurma

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
Merhaba arkadaşlar,

excel olmasada aynı şekilde formül yazılan notion uygulamasını kullanıyorum.

halletmem gereken konu para transferi hareketlerinin olduğu data ile o transferin bağlı olduğu kişisel açılmış hesapların datası ile ilişki kurmak.

yani hesap tablosunda o hesap için gerçekleşmiş diğer işlem tablosundaki rakamı toplayıp sunmak. Bunu yaparken çözemediğim şey;

ABC tablosunda sadece A1 de Ahmet yazanların D1 deki rakamlarını toplamak.

çok basit bir konu olabilir ama bilmediğim için tek tek anlatmaya çalıştım.

Doğru tabirini bilemediğim bu çoklu if kullanma formülünü nasıl kurarız.

buna ek olarak tabloların kurulma mantığında da bilgili kişilere şunu danışmak isterim;

İşlem tablosu kurduk.
Hesaplar tablosu kurduk.
Fatura tablosu kurduk.
Ödeme planı tablosu kurduk.
para birimlerinin kimlik tablosunu kurduk.

her para birimi için ayrı hesap mı kullanmalıyız yoksa hesaplar tablosu tüm para birimlerini içinde mi barındırmalı ?

en doğru evrensel yaklaşımın hangisi olduğunu merak ediyorum.

Bu konuyla ilgili makale yazı yada konu başlığı varsa incelemekte isterim.

bana bu iki noktada yardımcı olabilirseniz yol gösterirseniz çok sevinirim gerçekten. Sevgi ve saygılarımla cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Formül olarak tek kritere göre toplamlar alabilmeniz için ETOPLA fonksiyonu yeterli olacaktır. Eğer kriterleriniz birden fazla olma durumu varsa ÇOKETOPLA ya da TOPLA.ÇARPIM fonksiyonlarını kullanabilirsiniz. TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu verileriniz arttıkça yavaşlamaya sebep olacaktır. Bu sebeple zorda kalmadığınız sürece büyük verilerde kullanmanızı pek tavsiye etmem.

Bunun dışında anlatımınızda finansal tablolar oluşturmak istediğinizi anlıyorum.

Bu tarz tablolarda mümkünse veritabanı mantığı ile ilerlerseniz sonrasında kurgulayacağınız rapor-sonuç kısmında çok zorlanmadan ilerleyebilirsiniz.

Genelde kullanıcılar bu tarz tablolarda görselliğe çok önem veriyorlar. Fakat sonrasında kurdukları kurgu yüzünden raporlama kısmında takılıp kalıyorlar.

Her işlemi parametrik veriler üzerine kurgulamanız gayet mantıklı olacaktır. Kullanacağınız terimler için kısaltmalar tanımlayabilirsiniz.

Benim kişisel fikrime göre her para birimi için ayrı hesap kullanmanız raporlama aşamasında ve eğer yapıyorsanız kur değerleme aşamasında işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Ek olarak dediğim gibi tablolarınızı veritabanı mantığı ile hazırlarsanız excelin hızlı ve çok kullanışlı olan Pivot Table (Özet Tablo) özelliğinden faydalanarak kimseye ihtiyaç duymadan raporlar hazırlayabilirsiniz.

Burada bahsettiğim veritabanı mantığı şu şekildedir;

Tablolarınız da her sütunun başında mutlaka başlık satırı olmalıdır.
Tabloda birleştirilmiş hücreler kullanmamanız gerekir.
Her sütun için veri biçimini sabitlemeniz avantaj sağlayacaktır. Yani bir sütuna hem tarih hem de metinsel veri girişi yapmamalısınız. Ya da tutarsal veri girişi yaptığınız sütuna metinsel ifade yazmamalısınız. Bu tarz işlemler için ayrı sütunlar kullanmalısınız. Yani verilerinizi sütunlara bölerek ayrıştırmalısınız.

Bu kuralları uygulayabilirseniz işin raporlama kısmı size eziyet olmaktan çıkar ve keyifli hale gelir.

Kolaylıklar dilerim...

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
İlginiz için çok teşekkür ederim bu çok açıklayıcı bir bir cevap oldu. Düşünceleriminde sizinle aynı doğrultuda olduğunu farkettim sevindim.
Veritabanı mantıkı sistemimi ilk kuruşumdan itibaren ana odağımdı. Her veritabanı sadece o tip veri içeriyor ve bunun dışında hiç bir oynama yapmıyorum. Bu iş şekli çok bilgi gerektiren de bir konuymuş.

çoklu toplama konusunu deneyeceğim. Uygulama çoklu toplama formülüne sahip değilse formülü “if” ilede kurabilir miyiz ?

Ek olarak veritabanı konusunda bu konudan sonra kurmam gereken bir yer daha var onunda mantıkını sormak isterim;

finans bölümünde birde ürünler olacak.
Para dışında,

bu ürünleride paralardan ayrı kimlik veritabanı ile mi kurmalıyız ?

Bu ürünlerin transfer işlemlerini paralar ile aynı veritabanındamı kayda almalıyız yoksa ayrı mı ?

Son olarak bu ürünleri hesaplara tanımlamalıyız. Bunun mantıkı nasıl olmalı ?

bunlar biraz detay konular o yüzden size çok yük olmak istemem sadece kuruluş mantıkı nasıl ilerlemeli onu göstermeniz yeterli olur bizim için.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Üründen kastınız eğer stoklar ise bu çok kapsamlı bir konudur.

Stok Kartları için bir parametrik sayfa olmalı diye düşünüyorum.

Bu sayfada stok bilgileri detaylı şekilde olmalıdır.

Stok Kodu
Stok Adı
Gerekiyorsa Barkod
Birimi (Temel Birim, Alım Birimleri Koli-Paket vb. gibi)
Birim Dönüşüm tanımlamaları
Alt Grup-Ana Grup-Üst Grup
Kdv Oranı Tanımlamaları
Kullanılacaksa Muhasebe Stok Bağlantıları

Bu parametreleri ihtiyaca göre tasarlayabilirsiniz.

Stok giriş-çıkış işlemlerini tek sayfada depolayabilirsiniz. Böylece üreteceğiniz raporları kolaylıkla tasarlayabilirsiniz.

Stok tarafında en önemli parametrik bilgi ise birim fiyat konusudur. İhtiyaca göre aşağıdaki seçenekler tercih edilmektedir. Hepsinin kendine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Ben genellikle AĞIRLIKLI ORTALAMA FİYAT mantığı kullanan programları kullandım.

FİFO
FİLO
AĞIRLIKLI ORTALAMA FİYAT

Çok Önemli Not : Eğer bu çalışmaya yükleyeceğiniz veri sayısı yüksek miktarda ise excel ve türevleri ileri aşamalarda size sıkıntı çıkarabilir. Veri kayıpları yaşayabilirsiniz. Dosyanız kullanılamaz hale gelebilir. Günlük yedekleme sistemi kurmanızı tavsiye ederim. İleri seviye bir yapı kurmayı düşünüyorsanız en azından excel yerine Access programını deneyebilirsiniz. Bu program excele göre daha efektif çalışmaktadır. İncelemenizi öneririm.

Excel Vers. ve Dili
2017 türkçe
Çok teşekkürler.

Sizden anladığım kadarıyla para transferi işlemleri ile stok transferleri işlemleri ayrı database lerde tutulmalı.

Örnek:
Ahmetten 1 TL alındı
Ahmete 1 su gönderildi

bu iki veri ayrı database lerde tutulmalı. Standartları farklı. (İnşallah doğru anlamışımdır)

ayrıca ürünlerinde kimlikleri için database olmalı. Bu para, altın, demir için kullandığımız kimlik database inden ayrı olmalı galiba.

Örnek:
Dolar ve bilgileri
Altın ve bilgileri
Petrol ve bilgileri
Bilgisayar ürünü ve bilgileri

bu listede bilgisayar ürünün kimliği ayrı veritabanında olmalı. (İnşallah doğrudur)

(Her para birimleri için ayrı hesap cüzdanı, stok yönetiminde tek hesap cüzdanından bir çok ürün yönetimi)

İçereceği bilgi parametreleri için verdiğiniz bilgileri okuyacağım. Yeri gelmişken kullanım amacım “Notion” uygulaması ile kişisel hayat için kullanılacak. Biraz ilginç gelebilir ama ciddi bir kişisel kullanım için olacak. Bunun için tüm yönetim şeklinin projeler, görevler, alanlar, lokasyonlar, hedefler, etkinlikler gibi çekirdek evrensel database ler kuruldu. Bir birine bağlandı ama finans bölümü kurulmamıştı sonradan kuruldu, hazırlayan kişi çok basit bir yaklaşımla hazırlamıştı. Finans bölümünün çok daha detaylı karmaşık olduğunu gördük bu yüzden biz daha doğru şekilde kurmaya çalışıyoruz. Yoğunluğu az bir sistem ama amacımız doğru kurmak. Kişisel kullanım seviyesinde olacağı gerçeğininde dışına çıkmamak.

bunun için hesap cüzdanları, transfer işlemleri,emtianın kimlikleri,envanter hareketi ve envanter hesapları, ürün ile emtiaların değer takibi databaselerini kuralım istedik.

sizdeçok yardımcı oldunuz o yüzden amacımızı planımızıda paylaşmak istedim size.