Datadan Sonuç sayfasına Veri almak

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-09-2020
Hocalarım merhabalar ;
Benim yapmaya çalıştığım ve bir türlü başaramadığım işlem kısaca şöyle ;
Sonuç sayfasında bulunan model ( 19 farklı model ) ve Yapılacak işlem ( 4 farklı işlem) i seçtğim zaman G9 hücresinden başlayarak bilgilerin gelmesini sağlamak.
Örnek vermek gerekir ise : Model sekmesinden RBS 55 ve Yapılacak işlem sekmesinden 5 Yıllık yedek parça yı seçtiğimde Data sayfasına giderek M58 : P71 de bulunan bilgileri Sonuç sayfasında G9 ile başlayan hücreye 14X4 şeklinde göstermesi.
Kısaca model ve yapılacak işlemi seçtiğimde data sayfasından bulup G9 hücresinin altına yazmasını sağlamaya çalışıyorum.

Örnek dosyayı aşağıdaki adrese yükledim.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

https://s2.dosya.tc/server10/csdsn2/Bakim_Parcalari.xlsm.html

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Hocalarım merhabalar ;
Benim yapmaya çalıştığım ve bir türlü başaramadığım işlem kısaca şöyle ;
Sonuç sayfasında bulunan model ( 19 farklı model ) ve Yapılacak işlem ( 4 farklı işlem) i seçtğim zaman G9 hücresinden başlayarak bilgilerin gelmesini sağlamak.
Örnek vermek gerekir ise : Model sekmesinden RBS 55 ve Yapılacak işlem sekmesinden 5 Yıllık yedek parça yı seçtiğimde Data sayfasına giderek M58 : P71 de bulunan bilgileri Sonuç sayfasında G9 ile başlayan hücreye 14X4 şeklinde göstermesi.
Kısaca model ve yapılacak işlemi seçtiğimde data sayfasından bulup G9 hücresinin altına yazmasını sağlamaya çalışıyorum.

Örnek dosyayı aşağıdaki adrese yükledim.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

https://s2.dosya.tc/server10/csdsn2/Bakim_Parcalari.xlsm.html
Ekli dosyayı inceler misiniz,
Sanırım bu şekilde bir çözüm istiyordunuz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
18-09-2020
Tamer bey teşekkür ederim yardımlarınız için ancak indiremiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz ?

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
18-09-2020
hocam teşekkür ederim ancak anlatmaya çalıştığımın bir kısmı olmuş ben sonuç sayfasında seçtiğimde örneğin rbs 15 yıllık yedek parçayı seçtiğimde o bilgilerin de gelmesini istiyorum ancak YOK hatası veriyor

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
hocam teşekkür ederim ancak anlatmaya çalıştığımın bir kısmı olmuş ben sonuç sayfasında seçtiğimde örneğin rbs 15 yıllık yedek parçayı seçtiğimde o bilgilerin de gelmesini istiyorum ancak YOK hatası veriyor
Ekli resimde normal görünüyor....

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
18-09-2020
Tamer hocam merhabalar ;
Model ve Yapılacak işlemler değişken.
Yani eğer model yazan yere tıklarsanız orada farklı modeller olduğunu yapılacak işlem tarafını tıklarsanız orada da farklı işlemler olduğunu görebilirsiniz.
Benim yapmak istediğim ise model ve yapılacak işlemleri seçtiğimde Data sayfasından ilgili bölümü getirmesi.

Yani Ben model olarak herhangi birini seçip yapılacak işlemde de herhangi birini seçtiğim de o bilgileri getirmesini istedim. sizin yaptığınız formül ile sadece 5 yıllık parçalar geliyor.

Diğer yıllık 2 yıllık ve 10 yıllık parçalar maalesef gelmiyor YOK hatası veriyor

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Tamer hocam merhabalar ;
Model ve Yapılacak işlemler değişken.
Yani eğer model yazan yere tıklarsanız orada farklı modeller olduğunu yapılacak işlem tarafını tıklarsanız orada da farklı işlemler olduğunu görebilirsiniz.
Benim yapmak istediğim ise model ve yapılacak işlemleri seçtiğimde Data sayfasından ilgili bölümü getirmesi.

Yani Ben model olarak herhangi birini seçip yapılacak işlemde de herhangi birini seçtiğim de o bilgileri getirmesini istedim. sizin yaptığınız formül ile sadece 5 yıllık parçalar geliyor.

Diğer yıllık 2 yıllık ve 10 yıllık parçalar maalesef gelmiyor YOK hatası veriyor
Haklısın bu durum gözümden kaçmış;
Aşağıdaki linkteki dosyayı inceler misin,

Dosya2

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
18-09-2020
Hocam merhabalar yeniden çok uğraştırdım sizi hakkınızı helal edin lütfen ancak bu seferde az adetli olanları seçtiğim de diğer bilgiler de geliyor aşağıya doğru.

ok ile belirttim.

Ekli dosyalar

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Hocam merhabalar yeniden çok uğraştırdım sizi hakkınızı helal edin lütfen ancak bu seferde az adetli olanları seçtiğim de diğer bilgiler de geliyor aşağıya doğru.

ok ile belirttim.

Siz tamamının 14 satır olduğunu belirtmiştiniz!

P71 de bulunan bilgileri Sonuç sayfasında G9 ile başlayan hücreye 14X4 şeklinde göstermesi.

Hepsinin satır sayısı standart değil; veri olmayan satırlar boş kalacak şekilde hepsini 14 satır haline getiriseniz sorun kalmaz,

Ekli dosyalar

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce

ok ile belirttim.

bir şekilde çözmeye çalıştım.
Linkteki dosyayı inceler misiniz,

Dosya3

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
18-09-2020
Hocam ellerinize sağlık ancak Dosyadan da görebileceğiniz gibi hem fonksiyon halinde hem de makro halinde RBS 45den sonra yıllık bakımların hepsinde hata veriyor .Ben yapabilmek adına çok uğraştım ancak bir türlü beceremedim.

Ekli dosyalar

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Hocam ellerinize sağlık ancak Dosyadan da görebileceğiniz gibi hem fonksiyon halinde hem de makro halinde RBS 45den sonra yıllık bakımların hepsinde hata veriyor .Ben yapabilmek adına çok uğraştım ancak bir türlü beceremedim.
Fonksiyonda bir sorun göremedim....
ekli dosyayı inceler misiniz,

Ekli dosyalar

Ziynettin

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
office2010

adres = s1.Columns(sutun).Find(model & " " & islem, , , , xlByRows, xlNext).Address

yerine;

adres = s1.Columns(sutun).Find(model & " " & Split(islem, " ")(0), , , , xlByRows, xlNext).Address

satırını kullanın.

Not: Data sayfası D sütunu boş olmalı.

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
18-09-2020
adres = s1.Columns(sutun).Find(model & " " & islem, , , , xlByRows, xlNext).Address

yerine;

adres = s1.Columns(sutun).Find(model & " " & Split(islem, " ")(0), , , , xlByRows, xlNext).Address

satırını kullanın.

Not: Data sayfası D sütunu boş olmalı.
Ziynettin hocam ellerine sağlık tam ihtiyacım gibi oldu. Çok çok teşekkür ederim.
Ancak son bir sorum olacak.
Command Butona bastıktan sonra gelen mesaj kutusunun çıkmaması için ne yapmamız gerekli ?

Ziynettin

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
office2010
Ziynettin hocam ellerine sağlık tam ihtiyacım gibi oldu. Çok çok teşekkür ederim.
Ancak son bir sorum olacak.
Command Butona bastıktan sonra gelen mesaj kutusunun çıkmaması için ne yapmamız gerekli ?
MsgBox "İşlem tamam.", vbInformation satırını silin ya da bu satırın başına Rem yazınız.

Excel Vers. ve Dili
excel 2000
18-09-2020
Hocam Ellerinize sağlık Teşekkür ederim