DAX, Datesinperiod, Datesbetween ve Query

bluefalcon

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.12.2025
Arkadaşlar herkese sağlıklı günler diliyorum, konuyu nereye açacağımı tam olarak bilemedim ve sitede arama da yaptırdım ancak net bir konum bulamadım açıkçası.

Veri analizi yaptığım ekli dosya üzerinde alınan ürünler için ortalama hesaplatıyorum ancak çözemediğim bir veri modeli yapısı var. Veri modeline yüklü verilerde çok basitçe ürünün adı, tarih, depoya giriş miktarı ve depodan çıkış miktarları bulunuyor. Görmek istediğim hesaplama son 3 aylık ve 6 aylık ortalamalar. Excel ile gayet doğru hesaplama yaptırabilirken olay DAX mantalitesine gelince şaşıyor bende. Mesela ekli dosyada 2019 ve 2020 yılları Kahve Kreması alım miktarları tarihlerini içeren bir pivot tabloyu hazırladım. 2020 yılı ilk 4 ay içerisinde sadece 1. ve 3. aylarda alım var. Ben son 6 aylık alım ortalamasını hesaplarken 2020 ilk dört ayı ve 2019 yılından son iki ay olan 11 ve 12. ayların toplamını alarak 6'ya böldüğümde excel alım toplamını 165 veriyor 165/6=27,5 olarak hesaplıyor ve bence doğru. Ancak veri modeli üzerinden DAX kurarak hesaplattığım Datesinperiod fonksiyonu ile bu rakam 1,135135 olarak hesaplanıyor. Nerede mantık hatası kuruyorum bilmiyorum ama bunu konu hakkında bilgisini paylaşan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Ekli dosyalar

bluefalcon

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.12.2025
Sanırım biraz karışık anlattım, özetle 6 ay öncesine kadar olan ürün alış miktarlarının ortalamasını verimodeli ile yapılabilir diye düşünmüştüm. Excel geleneksel yapısıyla bunu kolayca çözebilirken verimodelindeki mantık nedir anlamak zor gerçekten.