Çözüldü Değişken Aralıklı Hücreler Arası Toplam Alma

Leonenengineer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 ve Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-09-2024
Merhabalar,

Örnek Dosyada "Toplam" satırında elle "Topla" formülü yapmak yerine bir formül ile "Azı" ile "Toplam" arası kaç satır olursa olsun otomatik toplasın istiyorum.

Ben bunu Ayarlardan "Yinelemeli hesaplamayı etkinleştir" seçeneğini aktif ederek ve "Çaprazeşleştir"-"Dolaylı"-"Adres" içeren bir kombinasyon ile çözüyorum ancak "Yinelemeli hesaplamayı etkinleştir" aktif olmayan bilgisayarlar ve/veya eski versiyon excellerde "Çaprazeşleştir" formülü hata veriyor. Bu da tüm dosyayı bozuyor.

Bu iki seçenek olmadan ve VBA kullanmadan sadece formülle bu sorunu çözmek istiyorum. Çünkü dosya kendi içinde çok aktif. En alta satır eklemek zorunda kalınca bazen "Topla" formülüne bu satırlar dahil olmadan kalıyor ve sonuç hatalı çıkıyor.(Aynı dosyada birden fazla kişi çalışıyor. Herkes kendi ile ilgili kısmı giriyor.) Ya da her seferinde emin olmak için elle kontrol gerekiyor. Hız ve doğruluk sağlamak adına bu sorunu çözerseniz çok sevinirim.

*Yardımcı satır-sütun kullanmaya müsait değil dosya ama sadece böyle çözülüyorsa da Orijinal dosyada nasıl durduğuna bakarak bir denemek isterim. Çözümleriniz için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

C++:
=TOPLA(DOLAYLI("F"&ARA(2;1/($F$2:$F21="Azı");SATIR($F$2:$F21))+1&":F"&SATIR()-1))

Leonenengineer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 ve Türkçe
22-09-2024
Teşekkür ederim. Mükemmel çalışıyor. Elinize sağlık. Bayadır uğraştığım bir konuyu hızlıca hallettiniz.
"F" sütunun da "Azı" yazısı nerede ise direk oraya atayan şekilde formülü güncelleme ihtimaili varsa her sayfada rahatlıkla kullanılır olur. Bu da mümkün müdür acaba? Formülü taşıdığımda "F" harfini elle yazmak yerine. Çünkü "Azı" neredeyse "F" yazısını elle girmek gerek. Benim orjinal dosyada "Azı" H sütunuda idi mesala

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Talebiniz yapılabilir. Fakat formül gereksiz yere uzayacaktır..

Kullanmak istersiniz diye aşağıda paylaşıyorum..

C++:
=TOPLA(DOLAYLI(ADRES(ARA(2;1/(DOLAYLI(ADRES(2;KAÇINCI("Azı";$12:$12;0))&":"&ADRES(SATIR()-1;KAÇINCI("Azı";$12:$12;0)))="Azı");SATIR(DOLAYLI(ADRES(2;KAÇINCI("Azı";$12:$12;0))&":"&ADRES(SATIR()-1;KAÇINCI("Azı";$12:$12;0)))))+1;KAÇINCI("Azı";$12:$12;0))&":"&ADRES(SATIR()-1;KAÇINCI("Azı";$12:$12;0))))

Leonenengineer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 ve Türkçe
22-09-2024
Teşekkür ederim. Gerçekten de çok sık kullanacağım. Elinize, emeğinize sağlık tekrardan.