Dinamik kaynaktan veri doğrulama

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21.06.2018
Merhabalar ;

Kaynak olarak kullanmak istediğim stok sekmesinde ürünler, Marka - Kategori - Alt Kategori - Alt Kategori 2 olarak kategorilerinmiş durumdadır.

Sipariş sekmesindeki ;

Marka - Kategori - Alt Kategori - Alt Kategori 2 - Ürün Adı alanlarını , Stok sekmesindeki tablomu kaynak olarak veri doğrulama yaptırmak istiyorum.

Marka alanını seçtikten sonra da, diğer alanlar için ilgili olan değerleri bulup, sadece o değerlerle veri doğrulama yaptırmamız mümkün müdür ?

Örneğin ;

Stok sayfası, satır 28 deki değere, sipariş sayfasında ulaşmak istediğimde,

Sipariş sayfasında Marka olarak Braun u seçtiğimde, Kategori sütununun veri doğrulama listesinde sadece ilgili kategoriler olan Bayan Bakım - Erkek Bakım - Mutfak - Sağlık - Ütü gelsin istiyorum

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
21.06.2018
Merhaba ;

Cevabınız için teşekkür ederim, fakat ben veri doğrulama için ayrı bir kaynağa başvurmak istemiyorum aslında. Çünkü tabloma değer ekleyip, çıkardıkça aynı işlemi veri sekmesinde de yapmam lazım. Bu hem insan hatasına açık, hem de 2 ayrı iş oluyor.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

İlk mesajınıza göre, ben daha pratik bir yol izlerdim.

Örnek ekte.

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
21.06.2018
Cevabınız için teşekkür ederim. Zannediyorum yapmak istediğimi doğru aktaramıyorum. Çözümünüz pratik filtreleme yapmak için ideal, fakat istediğim şekilde dosyayı kullanmam için uygun değil. Ben ayrı bir sekmede sipariş formu oluşturuyorum. Bu formdaki veri doğrulama sütunlarına da sorumun başında belirttiğim gibi, kaynak olarak stok dosyasındaki verileri kullanmak istiyorum. Bu şekilde bir çözüm mümkün değil midir ?

Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
21.06.2018
Sanırım bana bu konuda yardımcı olabilecek kimseye ulaşamadım :(