dizilerle aynı isimdeki veriden istediğimizi seçmek

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Korhan Bey ,duygularıma tercüman oldunuz . 2-3 saattir nerdeyse hindi gibi düşünüp veysel emrenin yazdığı kodu anlamaya ,dosyama uyarlamaya çalışıyorum baktım olmadı
Her şeyi anlamaya gerek yok. Emin olun QuickSort algoritmasını bende anlamadım, adamlar yazmış kullanıyorum.
Anlamam gereken;
QuickSort a, LBound(a), UBound(a)
bu şekilde yazdığım zaman tek boyutlu a dizisini olduğu yerde; çok hızlı algoritma ile sıraladığıdır. Dictionary'nin arka planda nasıl çalıştığını biliyor muyuz, bilmiyoruz. Bunlar birer araç, alırsın kullanırsın, o kadar. Veri sayım çok dediğiniz için bu algoritmayı ekledim. Yoksa Bubble sort algoritmasını 32 yıl önce öğrendim, halen de istediğim zaman gözü kapalı yazabilirim. Ama bu algoritma ile kıyasladığınız zaman veri sayısına ve mevcut sıralamaya göre değişiklik gösterebilir ama ; bu algoritma 20-30 kat daha hızlı çalışır. Öğrenmek istiyorsanız bodoslama dalacaksınız.
Önce öğreneyim sonra kullanırım derseniz bir çok insanın yaptığı hataya düşerseniz. Aynı yeni bir şey aldığınız zaman karşılaştığınız şeyler gibi. İlk önce korka korka kullanırsınız, orasını burasını karıştırıp, bazen bozarak kullanmayı öğrenirsiniz bir müddet sonra onu kendiniz icat etmiş gibi kullanırsınız, hangi durumlarda ne tepki vereceğini bile önceden hissedersiniz.
Öğrenmek için önce, nelerin ne işe yaradığını, ne zaman kullanılacağını bilmek lazım. Bilmekten kastım nasıl kullanılacağını değil, ne işe yaradığını bilmektir. Çünkü internet olduğu müddetçe bundan sonra kimsenin çözemeyeceği, kullanamayacağı bir kod olmaz. Ama nasıl yapıldığı, yapılabileceği hakkında bir bilginiz yoksa 0-1 geride başlarsınız, önce nasıl yapılabileceğini çözmeye çalışacaksınız demektir. O süreci başarılı bir şekilde geçemezseniz veya şansınız yaver gitmezde istediğiniz sonuca ulaşamayıp pes ederseniz komple kaybedersiniz.
Bence öncelikle nasıl yapıldığı değil, nelerin hangi işe yaradığını bilmek en büyük kazanımdır.

Son düzenleme:

şehiriçi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-03-2025
Önce öğreneyim sonra kullanırım derseniz bir çok insanın yaptığı hataya düşerseniz. Aynı yeni bir şey aldığınız zaman karşılaştığınız şeyler gibi. İlk önce korka korka kullanırsınız, orasını burasını karıştırıp, bazen bozarak kullanmayı öğrenirsiniz bir müddet sonra onu kendiniz icat etmiş gibi kullanırsınız, hangi durumlarda ne tepki vereceğini bile önceden hissedersiniz.
Öğrenmek için önce, nelerin ne işe yaradığını, ne zaman kullanılacağını bilmek lazım. Bilmekten kastım nasıl kullanılacağını değil, ne işe yaradığını bilmektir. Çünkü internet olduğu müddetçe bundan sonra kimsenin çözemeyeceği, kullanamayacağı bir kod olmaz. Ama nasıl yapıldığı, yapılabileceği hakkında bir bilginiz yoksa 0-1 geride başlarsınız, önce nasıl yapılabileceğini çözmeye çalışacaksınız demektir. O süreci başarılı bir şekilde geçemezseniz veya şansınız yaver gitmezde istediğiniz sonuca ulaşamayıp pes ederseniz komple kaybedersiniz.
Bence öncelikle nasıl yapıldığı değil, nelerin hangi işe yaradığını bilmek en büyük kazanımdır.
Sn veyselemre verdiğiniz kodu aslında çok beğendim ,çok hızlı ve pratik ,sıkıntımı sizde yukarıda özetlemişsiniz.Kod içerisinde bilmediğim ,anlamadığım veriler diyeyim , çok olunca zorlanıyorum ve hevesim kırılıyor . O zaman da Korhan Bey'in aşağıdaki sözününde haklılığını kabul ediyorum.

Öğrenme aşamasında karışık kodlar yerine daha basit yöntemleri denemenizi tavsiye ederim.
Uğraş verdiğim dosya daki çalışmam sebebiyle aslında dönüp dolaşıp sizin yazdığınız koda takılıyorum çünki istediğim bu ...onun için sizide dinleyip yazdığınız her bir kodun peşine düşeceğim.
Siz değerli Excel ustalarının her bir tavsiyesi çok kıymetlidir . Sağolun varolun , sağlıkla kalın.

şehiriçi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-03-2025
Sn veyselemre verdiğiniz kodu anlamasamda dosyama uyarladım ,comboboxtaki verileri A_Z ye sıralıyor ,emeğiniz için çok teşekkürler