Düşeyara Formülü Birebir Aynı Değerleri Buluyor, Ufak Farkları Görmezden Gelen Formül Var mı

downsoon

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-06-2026
Merhabalar;

Hukuk servisinde çalışıyorum. Tebligatları alıp kendi belgenet sistemimize giriş yapıyoruz. Daha sonra mahkeme ismi ve mahkeme numarasını iki sistemde de döküm alarak birleştiriyorum ve tebligat kaydındaki sistemde varolan kaydın belgenet e doğru bir şekilde "mahkemeadı+mahkemeno" girilip girilmediğini düşeyara formülü ile kontrol ediyorum.

Örneğin Tebligat sisteminde Mahkeme ismi "İzmir 7. Asliye Ticaret Mahkemesi", Belgenet sisteminde ise "İzmir 7 Asliye Ticaret Mahkemesi" olarak kayıtlı. Bu ufak farktan dolayı Düşeyara ile yaptığım aramada eşleşme olmuyor.

Kullandığım yöntem şu, böyle durumlarla karşılaşınca İzmir 7. Asliye Ticaret Mahkemesi olan yeri İzmir 7 Asliye Ticaret Mahkemesi olarak gör diyorum. Ama araara karşıma geliyor ve her seferinde bunu yapmak istemiyorum. Özellikle diğer bölgelerde de arkadaşlar bunu kullansın istiyorum ama böyle uğraşmayacaklarını biliyorum.

Özetle , belki yapay zekayı beklemem lazım ama, benzer değerleri aynı kabul edebilecek bir formül var mı

++deneme.xlsm nin açıklaması:

UETS: Tebligat sisteminden aldığım veriyi buraya yapıştırıyorum ve yan hücrelerde ayrıştırıyorum.
BELGENET: Belgenet sistemine girişini yaptıktan sonra Belgenetsisteminden verileri çekerek buraya yapıştırıyorum.
Uets Kontrol:UETS çalışma sayfasındaki verileri buraya düzenlenmiş şekilde formüllerle yansıtıyorum.
Belgenet Kontrol: Belgenet çalışma sayfasındaki verileri buraya düzenlenmiş şekilde formüllerle yansıtıyorum.
düzeltmeler: UETS ve BELGENET te aslında aynı olan ama ufak farklar nedeniyle DÜŞEYARA nın eşleştirmediği verileri buraya yapıştırıyorum, bunu da ÖZET çalışma sayfasında fark çıkması durumunda yapıyorum.
ÖZET: UETS ve BELGENET arasında fark varsa buraya yansıyor.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

downsoon

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-06-2026

Joker Karakter ile biraz zorlar gibi ama deniycem, teşekkürler, sonucu yazarım