Soru Düşeyara ile başka sayfadan veri çekme ortalamasını alma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Excel 2013 Türkçe

Selamün Aleyküm

Arkadaşlar, uzun süredir forumu takip ediyorum ama excelle fazla çalışmadığım için yaptığım çalışmada bir yerde takıldım.
Örnek

teki dosyada sayfa1 deki D9-D21 aralığına veri girdiğimde K14 alanına Düşeyara ile Sayfa2!B2:E7;4 hücresindeki karşılığını getirmek ve D9-D21 aralığına veri girişi yapılan satırların (yani sayfa2 E hücresinden çağırdığım verilerin ortalamasını almak istiyorum)ortalamasını almak istiyorum. Yalnız D9-D21 aralığının hepsine her zaman veri girişi olmayacağı için bazı satırlar doğal olarak boş kalıyor. Bu da K14 deki formülün "0" değerini vermesine neden oluyor. Youtube ve internette yaptığım araştırmada nasıl aranacağını da tam olarak bilemediğim içim bir şey bulamadım. Umarım derdimi doğru anlatabilmişimdir.
Değerleri yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe
Merhabalar, düşeyara formülü ile veri getirdiğinizde diğer sayfada veri olmadığı için #YOK hatası alıyorsanız Egerhata formülünü düşeyara formülünün başında kullanmanız gerekir. Düşeyara ve Egerhata formülünün kullanımını aşağıdaki videoda detaylıca öğrenebilirsiniz. Egerhata 5:30 dk dan sonra geçiyor.

Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe
Ama ortalama alırken değeri sıfır olanları dahil etmek istemiyorsanız değeri sıfır olanlar hücreleri boş bırakmanız lazım. Bunun için de düşeyara formülünüzü Eğer formülü ile aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.
=EĞER (Duseyaraformulu=0;"";Duseyaraformulu)
şeklinde yaptığınızda düşeyara ile 0 çıkan değerleri boş birakacaktir, boş olduğu için de ortalamaya dahil olmayacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Excel 2013 Türkçe
Merhabalar, düşeyara formülü ile veri getirdiğinizde diğer sayfada veri olmadığı için #YOK hatası alıyorsanız Egerhata formülünü düşeyara formülünün başında kullanmanız gerekir. Düşeyara ve Egerhata formülünün kullanımını aşağıdaki videoda detaylıca öğrenebilirsiniz. Egerhata 5:30 dk dan sonra geçiyor.
Diğer sayfada (sayfa2) veri olmaması söz konusu değil. Örneği inceleme şansınız oldu mu? Ayrıca formül =eğerhata(düşeyara ile başlıyor zaten.

Ama ortalama alırken değeri sıfır olanları dahil etmek istemiyorsanız değeri sıfır olanlar hücreleri boş bırakmanız lazım. Bunun için de düşeyara formülünüzü Eğer formülü ile aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.
=EĞER (Duseyaraformulu=0;"";Duseyaraformulu)
şeklinde yaptığınızda düşeyara ile 0 çıkan değerleri boş birakacaktir, boş olduğu için de ortalamaya dahil olmayacaktır.
Ortalama alırken sayfa2 deki sıfırların da dahil olması gerekiyor

Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe
Dosyanızı inceledim, şöyle bir hata var. Eğerhata formülünün içerisinde her bir duseyara formülünü topluyorsunuz ve bu toplam hata verirse 0 yazıyor sistem. Doğal olarak duseyaralardan herhangi bir değerin hata vermesi sonucun sıfır çıkmasına sebep oluyor. Her bir duseyara için ayrı ayrı Egerhata yapmanız lazım.
EĞERHATA(DÜŞEYARA(D9;Sayfa2!B2:E7;4;0);0)+EĞERHATA(DÜŞEYARA(D10;Sayfa2!B2:E7;4;0);0)+EĞERHATA (DÜŞEYARA(D11;Sayfa2!B2:E7;4;0);0)
şeklinde olmalı.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Excel 2013 Türkçe
Dosyanızı inceledim, şöyle bir hata var. Eğerhata formülünün içerisinde her bir duseyara formülünü topluyorsunuz ve bu toplam hata verirse 0 yazıyor sistem. Doğal olarak duseyaralardan herhangi bir değerin hata vermesi sonucun sıfır çıkmasına sebep oluyor. Her bir duseyara için ayrı ayrı Egerhata yapmanız lazım.
EĞERHATA(DÜŞEYARA(D9;Sayfa2!B2:E7;4;0);0)+EĞERHATA(DÜŞEYARA(D10;Sayfa2!B2:E7;4;0);0)+EĞERHATA (DÜŞEYARA(D11;Sayfa2!B2:E7;4;0);0)
şeklinde olmalı.
Yaptığınız düzeltme sayfa2 den veri çekme sorunumun birinci kısmını çözüyor.
Ama bir de K14 hücresine çektiğim verilerin farklı bir hücrede sadece Sayfa1 D9-D14 hücrelerinin veri girişi yapılan kısmının ortalamasını almak istiyorum. Ama C hücresindeki sayılar D hücresine veri girişi yapıldıkça otomatik olarak geldiği için D hücresinde tüm satırlara veri girişi yaptığımda sorun olmuyor. Sadece bazılarına veri girişi yaptığımda C hücresinde sıra numaralarının tamamı olmadığı zaman doğal olarak #DEĞER hatasını alıyorum. Sıra numaralarını formülsüz yazarsam da D hücresinin tamamına veri girişi yapmadığım zaman veri girişi olmayan kısımların da ortalamasını alıyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Paylaştığınız dosyaya göre ortalama kaç çıkması gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Excel 2013 Türkçe
Paylaştığınız dosyaya göre ortalama kaç çıkması gerekiyor.
D hücresinin tamamına giriş yaparsam 13,666 çıkıyor. Örnek dosyasından ortalamayı görebilirsiniz. Sıkıntı D9-D14 hücresinin tamaına veri girişi olmadığında ortaya çıkıyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sorumun cevabını alamadım ama siz bu formülü bir deneyiniz.

C++:
=EĞERHATA(K10/MAK(C9:C14);0)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Excel 2013 Türkçe

Arkadaşlar yukarıda verilen formüller işimi görmekle birlikte çalışmayı eksik yaptığımı farkettim. Örnek dosyasındaki Sayfa1 I11 hücresine çekilen verinin F hücresine girilen sayıya oranını da almak istiyorum

Yapmak istediğimi Variables sayfasında formül ile gösterdim ama bunu Sayfa1 I11 hücresindeki formüle dahil etmek istiyorum. Çünkü Variables C hücresindeki değerler yüzde üzerinden verilmiş. Doğal olarak Sayfa1 F hücresine girilen değer nisbetince sonucun da değişmesi gerekiyor.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Dosyanız erişime kapalı..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Formüle dahil etmek derken..

Şu anda hücrede bir formül var. DÜŞEYARA ile ürünlerin oranlarının toplamını alıyorsunuz. Yeni durumda nasıl bir işlem olmasını talep ediyorsunuz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Excel 2013 Türkçe
Formüle dahil etmek derken..

Şu anda hücrede bir formül var. DÜŞEYARA ile ürünlerin oranlarının toplamını alıyorsunuz. Yeni durumda nasıl bir işlem olmasını talep ediyorsunuz.
Yani Sayfa1 F hücresinde 100 değeri olduğunda formül doğru (Variables C hücresindeki veriler yüzdesel olduğu için). 100 değerini 200 yaptığımda I11 hücresindeki değer 2 kat artmalı ya da 50 yaptığımda iki kat azalmalı. Aslında bunu Variables sayfasında renkli alanda formülle göstermiştim. Ama ben bu işlemin Sayfa1 I11 hücresinde yapmak istiyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Şu ürün için örneklersek;

Abyssinian Oil

Variables sayfasında bu ürünün yüzdesi %5
Sayfa1 F9 hücresinde 200 yazıyor.

I11 hücresinde sadece bu ürün için sonuç ne çıkmalı?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
I11 hücresinin biçimi dosyanızda YÜZDE olarak ayarlı görünüyor. Sanırım sayı olarak düzenlemelisiniz.

Sonrasında ilgili hücreye sadece aşağıdaki formülü uygulayıp deneyiniz.

C++:
=TOPLA.ÇARPIM((Variables!$B$3:$B$15=$C$9:$E$21)*(Variables!$C$3:$C$15*$F$9:$F$21))
İki sayfadaki alan hücre sayılarını eşitleyerek formülü kısaltmaya çalıştım.