Düşeyara ile Hesap Kodu

peki her yeni kodda bu işlemi yapmak zorundamıyım.kitap 1 i komple tarayıp getirse böyle bi şey yapılabilirmi ?

X

xxrt

Misafir
hocam iyide sorgulamayı nerde yapıyor birde burda formül tam olarka ne yapıyor açıklarmısın
Bu excel konusunda bu tür sorularınız ve yardımcı olan tüm arkadaşlarımızın cevapları karşısında birşeye ulaşamamanız ve akabinde,
sanırım excel.web.tr benim sorumda çaresiz kaldı.
demeniz karşısında..size sadece Kusura bakmayın demem gerekir.
Ama Ã?nce şunu söylemek istiyorum.
Bizler 4000 üyesi olan sitenin tüm sorunlarını gerek kendimiz gerekse diğer üyelerimizin çabası ile sizin gibi değerli üyelerimize cevap vermek için uğraşıyoruz..
leventm' Alıntı:
böylece yardımlaşma bireysellikten,toplumsal yardımlaşmaya dönüşecektir.
Ne güzel değilmi?.Anlayıpta anlayışla karşılayana!
Hülasa,
Bu cevabınızı kendiniz tekrar okuyun.Ve siteyi tekrar gezin.
Sanırım ne demek istediğimi anlamışınızdır..
Yok anlamadım derseniz lütfen bir cevap yazmayın.
Saygılarımla.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kitap2 deki kodu aşağıdaki ile değiştirirseniz hepsini getirecektir.

[vb:1:022c78e6e6]Sub Düğme9_Tıklat()
Workbooks.Open ("C:\kitap1.xls")
Set wb = ActiveWorkbook
Set ws = ActiveSheet
wb.Activate
ws.Activate
For i = 1 To WorksheetFunction.CountA(ActiveSheet.[b2:b65536]) + 1
Sayfa1.Cells(i, 1) = ws.Cells(i, 1)
Sayfa1.Cells(i, 2) = ws.Cells(i, 2)
Sayfa1.Cells(i, 3) = ws.Cells(i, 3)
Next
End Sub
[/vb:1:022c78e6e6]

Hocam bu da olmadı.Kitap 2 de sorgulama yapması laızm.ama senin yazdığın kodla kitap 1 deki komple listeyi alıp geliyor. sen bir tane de sorgulama yapsan senin sorguladıklarını silip kendi kafasına göre liste hazırlıyor

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kitap2 deki Hesap kodlarına yeni ilave ettiğiniz kodları yazarsanız onlara ait değerleride getirir. Makro Hesap kodu değerlerini referans alıyor.
Ben size bu cümleyi yazmıştım. Sizde cevap olarak
peki her yeni kodda bu işlemi yapmak zorundamıyım.kitap 1 i komple tarayıp getirse böyle bi şey yapılabilirmi ?
dediniz. Buna istinaden son kodu vermiştim. Elbetteki her yazdığım kodu mümkün olduğunca deneyerek buraya ekliyorum. Sanırım siz ne istediğinizi yeteri kadar ifade edemediniz. Ne istediğinizi tam açıklayıcı olarak yazarsanız ona göre inceleme yapabiliriz. Böylece siz cevap için çok fazla beklemezsiniz bizde boşyere kürek çekmemiş oluruz.

Selam konuyla ilgili olarak tekrara baştan yazıyorum.
Þimdi benim belli hesap kodlarım var bunlar kitap1 de belirli.birde kita2 varki burdada ayrı bi tablo var.ben kitap 2 de hesap kodu kısmına kodu yazınca kitap1 i tarayacak ve kodun karşılığına gelen parasal değeri kitap 2 deki parasal değer hücesine yazacak .hesap adını yazmasına gerek yok.parasal değeri yazsa yeter.
ilgili excel dosyalarını tekrar gönderiyorum.
kitap 1 ve kitap 2 dede açıklamar mevcut

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanızı tekrar inceledim. İstediğinizi formüllerle yapmakta mümkün hatta makrodan daha iyi çalışacaktır. Veri almak için kitap1 i açmanıza bile gerek kalmayacaktır. Böyle bir çözüm istermisiniz.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
kitap1'i C nin altına kopyalayın. Sonrada kitap2-sayfa1'in C2 hücresine aşağıdaki formülü yazın sonra bu hücreyi köşesinden tutarak aşağı doğru sürükleyerek çoğaltın. Son olarakta kitap1'i kapatın. Hesap koduna göre kitap1den parasal değeri getirecektir.

=EÐER(A2=0;0;DÜÞEYARA(A2;'C:\[Kitap1.xls]Sayfa1'!$A$2:$C$10000;3;0))

Not:kitap2'yi her açtığınızda güncelleştireyimmi diye soracaktır. Buna her zaman tamam derseniz kitap1 deki değişiklikleri otomatik olarak alacaktır.

hocam işte bu ya.2 haftadır kıvrandığım olay bu.helal olsun sana demekten başka bi şey diyemicem.
çok teşekürler ellerine sağlık

hocam son bişi isticem senden
kitap2 ye başkası tarafından koruma konulduğunu farzet yani içerisinde değişiklik yapamıyosun.yalnızca kitap 2 nin c stununda koruma yok.bu yaptığımız sorgulamayı kitap3 yapıp kitap2 nin c sutununa otomatik attırabilimiyiz.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kitap2 deki aynı formülü kitap3 e yazın.

sonrada kitap2 ninde aynı hücre karşılığınada aşağıdaki formülü yazın.

='C:\[Kitap3.xls]Sayfa1'!$C$2

Böylece kitap3 teki değer kitap2'ye taşınır. Burada dikkat edilecek durum kitap3 ünde C nin altında olduğu düşünülerek formülize edilmiştir.

='C:\[Kitap3.xls]Sayfa1'!$C$2

bütün sutuna eklemek için tutup sürükleyince üstteki rakamaların aynısını veriyor.bunun için ne yapmalıyım

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
$C$2 deki $ işaretlerini kaldırın sadece C2 olsun.

levent selam
bu yaptığın kitap1 kitap2 kitap3 çalışmasını asıl verilerin olduğu kitaplara atınca çalışmadı sanırım formüllerden kaynaklanıyor.bana formüllerin açıklamasını yaparmısın.belki ozaman kendi çalışma kitabıma adapte edebilirim.

tşk

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
izninle levent :hey:
formülün açıklaması;
eğer (a2 hücresi sıfıra eşitse;sıfır yaz;değilse;düşeyara(a2 yi C içindeki kitap1 isimli çalışma kitabının 1. sayfasındaki a2 ve c10000 inci satırları arasında ara. arayacağın verinin sutünları 3 adet.
demek.
değişiklik yapacaksan kitap ismi, sayfa ismi ve hücre adreslerini değiştirmelisin. :arkadas:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Değerli Birol arkadaşıma açıklamaları için teşekkür ediyorum. Yalnız bir düzeltme yapmam gerekiyor formüldeki 3 rakamı sütun sayısını değil, verinin seçilen aralıktaki kaçıncı sütundan alınacağını gösterir. buradaki aralık A-C aralığıdır. Bu aralıktaki 3.sütun C sütunudur. Ã?rneğin aralık B-D olsaydı bu durumda 3. sütun D sütunu olacaktı.

tşk

çok teşekür ederim
iyi çalışmalar