düşeyara ve kaçıncı kombinasyonu

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 pro. edition - TR
Merhaba arkadaşlar,

Ekli dosyada, 3 bağımsız değişkene bağlı olarak 1 sütundan en yüksek yüzde alınarak değer bulunması gerekiyor; tablo herşeyi izah ediyor aslında yapılması gereken formülasyonda belli ama aramalarda indis, kaçıncı ve büyük fonksiyonlarını kombine etmeyi öğrenemedim.

Bu yüzden affınıza sığınarak yeni bir konu açtım, paylaşımlarnızı bekler teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
arkadaşlar, lütfen yardımlarınızı esirgemeyin.

Bir de ilave açıklama yapmak isterim, Formül diziden tam bağımsız olmak zorunda değil.

Örneğin, formül, bir referansı (te yi) en yüksek 3 yüzdeye göre temin oranlarını sırasıyla değerlendirebilir.

Excel Vers. ve Dili
sadeleştirme yapılmış yeni dosyayı ilginize sunarım

arkadaşlar bu dosyayı inceleyin isterseniz, ilk dosya biraz karışıklık arz ediyor.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Syn gurkann iki tablonuzdanda istenilenin ne olduğunu, hangi kritere göre seçim yapılacağını, sayısal değerlerin ne ifade ettiğini anlıyamadım. 20 indirme sayısından tek yanıt alamamanız galiba bu nedenle.
son tablonuzu ele alırsak
1-refr. ne? (atıyorum isim) peki bunun altındaki tanımlamalar [4 adet te(2 si kırmızı),1 adet re] tanımlamaları hesaplamada kullanılacak mı?
2-stok ne? (burdaki sayılar nerde ne şekilde kullanılacak)
3-istek ne?
4-yüzde ne? (neye göre %100,aynı tanımlamalı diğerleri neden düşük?)
5-çekilmesi gereken ne? bu sayıları hangi kritere göre buldunuz.
bu 5 sütun bilgilerinizi anlıyamadım (diğerlerinde sorun yok).

Şimdi yeniden senaryonuzu düzenlerseniz örn (A2 hücresindeki tanımlamaya göre B2 hücresindeki sayısal değere bakılarak C2 deki istek sayısı kıyaslanarak b2 değerinin C2 ye % oranı bulunacak ve bu yüzde miktarı kadar stok değeri alınacak örn şu hücrelerdeki şu değerlere göre şu sayısal sonucu şu hücrede almam gerekir gibi...)
İnanın sorununuza kafa patlatacak (ben dahil) bi sürü excel dostu çıkacaktır.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
merhaba öncelikle ilginize teşekkür ederim,
değişkenleri daha açık ifade etmeye çalışayım,

a kolonu referansı ifade ediyor yani isim, ürün, eşya vb.
b kolonu referansın stok, mevcudiyet durumunu gösteriyor.
c kolonu ise, istek, stoktan karşılanması gereken talep olarak tanımlanabilir.
d kolonu yüzde ise sadece reel büyüklük olarak düşünülebilir.

e çekilmesi gereken yani asıl can alıcı kolon,
referansın karşısındaki yüzdenin büyüklüğüne göre o satırdan talebi öncelikli olarak karşılayacak; ilgili satırda stok talepten düşükse yüzde değeri 2. büyük satırdan kalan talebi karşılayacak.

Şöyle bir açıklama daha belirteyim, farzedin antrepodan çekim yapıyorsunuz, farklı paletlerde aynı cinsten ürününüz var; burada çekim yaparken önceliğiniz talebi karşılamak diğer bir ifadeyle çekim=talep. diğer yandan ikinci önceliğiniz
istenilen ürünü, talebi karşılama oranı en yüksek olan (yüzde kısmı bunu temsil ediyor) palet/lerden sağlamak.

Bir de matematiksel bir anlatım yapmaya çalışayım:
"te" referansı a2,a4,a5,a6. satırlarda ayrı stok miktarlarıyla b2,b4,b5,b6 belirtilmiş. c2,c4,c5,c6 ise talep edilen miktar, dikkat ediniz bu miktar sadece 15. Şimdi bu 15 adetlik isteği ben ilk olarak b2 ya da b5 ile karşılamalıyım çünkü yüzdesel büyüklük d2,d5 diğerlerinden yüksek. Dolayısıyla diğer referansları ellemeyeceğim.

umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba
Öncelikle tablonuzu oldukça genişledi. O nedenle başka çözüm olabilir diye göndermedim.
Eğer bu şekilde kullanımı sizi tatmin etmezse belirtin ki başka çözümler üretilsin.
Son açıklamanızdan tablodan istediğinizi anladım. Ama sormam gereken ve unuttuğum bir husus için kendim çözüm ürettim. (aynı % oranına sahip te değerlerinde sıralama ne şekilde olacaktı?, 2 den fazla refr kriteri olabilecekmiydi, tablo aşağı doğru ne kadar genişleyecekti vs.)
Not:Tabloyu inceleyip yorumlarsanız merakımı giderirsiniz. (ayrıca oldukça ilginç ve güzel bir soruydu) :)
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
sn M. Uygun,

Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim, açtığım konu tam kaybolacak derken cevabınızla beni çok mutlu ettiniz.

Cevabınıza gelince sorumun mantığını tamamen kavrayan ve karşılayan bir cevap olmuş, tabiki reel dosyam da 1000 e yakın satır ve 700 küsür ref. var.
Yüzde aynı olunca öncelik farketmez daha doğrusu eşittir.

Dolayısıyla dikey bir çözüm olması gerek, sütun sayısı hiç önemli değil 10 sütun formül olsa önemi yok :)

İnanın, gereksiz konu açan ya da işimi başkasına yaptırmayı seven birisi değilim ama problem gerçekten zor beni aşıyor açıkçası.

Excel Vers. ve Dili
arkadaşlar konuyu son bir kez excel üstatlarına sunmak amacıyla bir hatırlatmak istedim. teşekkürler.