E-Topla, Çok-Etopla

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2010
Merhaba,

Satırlarda yer alan 5'li dizide bulunan sayılardan en küçüş 3 tanesini tespit edip, toplamak ve karşısına yazmak istiyorum.
Başta Medyan değer bulup, bir hücreye yazdım (O1).
Ardından Medyan değer ve daha küçük değerde olan sayıları tespit edip toplaması için;
=ETOPLA(I3:M3;"<=O3";I3:M3)
formülünü denedim ancak topla mhep sıfır (0) çıkıyor.
Forumda benzer hatayı yaşayan kişiler, hücredeki değeri "sayı" olarak algılanmadığı için çözüm olarak;
değerleri başka bir hücrede yazan "1" ile çarpıp, hücreyi sayı olarak tanımlayıp formüle dahil ederek çözmüş.
O şekilde de deneyip Q sütunu oluşturdum ve formülü de "çok e topla"ya revize edip tekrar denedim.
=ÇOKETOPLA(I3:M3;I3:M3;"<=O3";I3:M3;">0")
ancak yine sorunum düzelmedi. Sonuç "sıfır" gözüküyor.
Koşullu biçimlendirme ile, Medyan değer ve altındaki sayıları renklendirip, "renklere göre topla" makrosu indirerek denemem de;
koşullu biçimlendirmenin renklendirmesi dolgu renklendirme ile aynı işlemediği için, olmadı ve yine sonuç sıfır "0" gözüküyor.
açıkcası çok basit bir sorun olmasına karşın, en küçük 3 değeri toplama işlemini excel'e yaptıracak doğru komutu bulamadım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-01-2025
Örnek dosya ekleme şansınız yok mu

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 / Türkçe
19-09-2023
Merhaba
Verilerin "A" kolonunda olduğunu var sayarak aşağıdaki formülü hazırladım. Kendi verilerinize göre revize edebilirsiniz.
=ÇOKETOPLA(A:A;A:A;"<="&KÜÇÜK(A:A;3))

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2010
Merhaba
Verilerin "A" kolonunda olduğunu var sayarak aşağıdaki formülü hazırladım. Kendi verilerinize göre revize edebilirsiniz.
=ÇOKETOPLA(A:A;A:A;"<="&KÜÇÜK(A:A;3))
Çok teşekkür ediyorum. hem hızlı dönüşünüz, hem çözümünüz için. Çalışıyor.

Edit : Yalnız veride aynı sayı/rakamdan 2 tane varsa her iksini 3. değer olarak alıp, toplama dahil ediyor sanırım. Bu hatayı nasıl aşabilirim.
Örneğin;
0 1 3 2 2 (5'li dizisinde) bahsettiğiniz formül ile toplam 5 çıkıyor. Oysa 0,1 ve 2 toplayıp 3 olması gerekir. Sıfırı hiç sıralamaya dahil etmiyor olabilir mi diye çok e toplama ikinci bir ölçüt olarak ">=0" ekledim ama sonuç değişmedi. Anladığım kadarıyla, "0,1 ve 2lerin her iksiini de toplama dahil edip" 5 buluyor, en küçük 3 diziyi toplarken"

Bunu nasıl aşabilirim Hayri bey?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 / Türkçe
19-09-2023
Rica ederim. Ozaman bu şekilde yapabiliriz.
=+TOPLA(KÜÇÜK(A:A;SATIR($A$1:$A$3)))

sizdeki sütuna göre giden veriler için aşağıdaki şekilde revize ettim.
=TOPLA(KÜÇÜK(I3:M3;SÜTUN($A$1:$C$1)))

Son düzenleme: