Eğer formülü yardım

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
Arkadaşlar slm lar.
Bir hücrede ( EĞER ) formülü kullanmak istiyorum.
Çok amatöt olduğum için beceremedim, yardım edebilirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Detay ek li dosyada mevcut.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Arkadaşlar slm lar.
Bir hücrede ( EĞER ) formülü kullanmak istiyorum.
Çok amatöt olduğum için beceremedim, yardım edebilirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Detay ek li dosyada mevcut.
Merhaba,

Kod:
=EĞER(C1=0;"X";EĞER(VE(C1>=0,1;C1<=0,65);"?";EĞER(C1>=0,7;"O";"")))
İstediğiniz bu mu?

.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
Hocam, çok teşekkürler ilginize.
Verdiğiniz formülü aynen kopyalayıp denedim, hata vermiyor fakat çalışmıyor.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Hocam, çok teşekkürler ilginize.
Verdiğiniz formülü aynen kopyalayıp denedim, hata vermiyor fakat çalışmıyor.
Çalışmıyor derken formülü yazdığınız hücre boşmu gözüküyor. Eğer böyle ise C1 e yazılan değer bu belirttiğiniz sayıların dışında ise formül sonucu boş gözükür, bu kısımla ilgili bir açıklama yapmadığınız için formülü bu şekilde yazmıştım..

.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
Hayır, formülü girdiğim hücrede "x" mevcut, fakat data diye belirttiğim kısma herhangi bir sayı girdiğimde formül hücresinde bir değişiklik olmuyor, formülü yazdığımız hücre sürekli "x" gösteriyor.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Hayır, formülü girdiğim hücrede "x" mevcut, fakat data diye belirttiğim kısma herhangi bir sayı girdiğimde formül hücresinde bir değişiklik olmuyor, formülü yazdığımız hücre sürekli "x" gösteriyor.
Hücre başvurularını kontrol ediniz. Soruda C1 hücresi için istemişsiniz sanırım data diye girdiğiniz hücre C2 hücresi yada hangisi ise formülde C1 yazan yerleri bu şekilde değiştiriniz..

.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 türkçe
Çok özür dilerim, dediğiniz gibi hata yapmışım, şimdi çalışıyor.
Çok teşekkürler ellerinize sağlık.

İyi çalışmalar..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim, iyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Arkadaşlar banada bir yardım eder misiniz
bana;
notu 50 den düşükse kaldı,büyükse geçti yazcak yanlız devamsızsa ne kadar notu yüksek olursa olsun kaldı yazan bir kod yazar mısınız

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Arkadaşlar banada bir yardım eder misiniz
bana;
notu 50 den düşükse kaldı,büyükse geçti yazcak yanlız devamsızsa ne kadar notu yüksek olursa olsun kaldı yazan bir kod yazar mısınız
Merhaba,

Notun A1 hücresinde devam sütunun B1 hücresinde olduğunu düşünürek bir formül yazdım..

=EĞER(VE(A1>=50;B1<>"devam sorunu yok");"Geçti";"Kaldı")

Burada kullanılan devam sorunu yok ibaresi yerine siz kendi tercihinizi yazabilirsiniz..

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Merhaba arkadaşlar
Bir tabela programı yapmaya çalışıyorum.Eğer fonksiyonunu yoğun olarak kullanıyorum.Açılır pencereden yemek isimleri seçilince yemek türlerine göre malzeme listesi kendiliğinden gelecek.
Şöyle bir problemim var. Aynı malzeme birden fazla yemekte kullanıldığında o malzemenin ait olduğu satıra malzeme ismini yineleyerek yazdırıyor. Ben bir kere yazmasını istiyorum.
C37 deki formül şöyle,=EĞER(P10="FASÜLYE PİYAZ";"MAYDANOZ";"")&EĞER(P11="YEŞİL SALATA";"MAYDANOZ";"")
Sonuç;MAYDANOZMAYDANOZ
Sadece bir kere MAYDANOZ yazmasını istiyorum.Nasıl bir çözüm önerirsiniz?Bu en kısa formül çok daha uzun formüllerim var.Bu mantıkla bir malzemeyi 10 kerede yazabiliyor yan yana.YADA fonksiyonu işime yarar mı?
İlgilenirseniz çok sevinirim , çok makbule geçecek.Teşekkürler

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

=EĞER(YADA(P11="YEŞİL SALATA";P10="FASÜLYE PİYAZ");"MAYDANOZ";"")

Bu şekilde kullanabilirsiniz. Verileriniz fazla ise bir data oluşturup düşeyara fonskiyonunu kullanmanız daha doğru olacaktır..

Eğer istediğiniz bu değilse konuyla ilgili küçük bir örnek ekleyerek açıklama yaparmısınız..

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Çok teşekkür ederim espiyonajl istediğim buydu.
Exceli kullanmayı çok seviyorum.Henüz acemi sayılırım.Düşeyara fonksiyonunu kullanmayı düşündüm ancak tablom epeyce karışık ve düşeyara fonksiyonunu nasıl kullanacağımı tam olarak bilemedim.
Tablomu henüz tamamlamadım ,bitirince eklerim..Vaktinizi almayacaksa eğer ,bi bakabili misiniz.Bu haline gramajlar ve toplamları ekleyeceğim.Deneme yanılma yönteminin öğrenmede fazlaca etkili olduğunu düşünüyorum.Önerileriniz olursa çok sevinirim.
İlgilerinize teşekkür ederim.

Son düzenleme: