eğer toplada birden fazla aralık sıralama

Excel Vers. ve Dili
2007 turkce
arkadaşalar eğer topla ya da aralık belirtilen diğer fonksiyonlarda(örn. düşey ara) farklı çalışma sayfalarındaki aralıkları, ya da aynı çalışma sayfasında altalta olmayan aralıkları formüle eklemek mümkün mü?

fedeal

Banned
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
sorunuzu örnek dosyayla desteklerseniz daha iyi sonuç alırsınız. benim anladıgım kadarıyla yaptım.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 turkce
tesekkurler

formulunuz istediğim sonucu veriyor. ancak anladığım kadarıyla bir eğer topla formülüne sadece bir aralık verilebiliyor. yani bir işaretle ayırmak suretiyle birden fazla aralık ve aynı şekilde toplam aralığı aynı formulde verilemiyor. bu aralık isteyen diğer formuller için de geçerli olsa gerek.
somut olarak yapmak istediğim ekteki dosyada.

Ekli dosyalar

fedeal

Banned
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
dogrulugunu kontrol etmedim bir deneyin

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
bende bi çözüm söylemek istiyorum eğer Ocaktan Aralık a kadar olan sekmelerindeki veri düzenlerin aynıysa yıllık sekmesini en sona alırsan =Topla(OCAK:ARALIK!H7) dersen (H7 yi ben uydurdum)ocak ayından aralığa kadar her sekmedeki H7 değerlerini toplar böyle bi formül iliyorum kullanıyorum

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
arkadaşalar eğer topla ya da aralık belirtilen diğer fonksiyonlarda(örn. düşey ara) farklı çalışma sayfalarındaki aralıkları, ya da aynı çalışma sayfasında altalta olmayan aralıkları formüle eklemek mümkün mü?
Merhaba,

Alternatif olsun.

Örnek dosyayı incelermisiniz..

.

Ekli dosyalar

fedeal

Banned
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
mükemmel çözüm :bravo:hocam çözümlemede ufkumuzu genişletiyorsunuz teşekkürler.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
sayın espiyonajl hocam aynı formülde dolaylıyı kullanmadan o M2:M13 aralığını seçtinizya başka bi formül yapabilirmisiniz
ben dolaylı formülünüz uygulamalarında çok bocalıyorum kullanmak istemiyorum o formülü hani hangi tip formüllerde kullanılmalı bunlarıda kavramakta zorlanıyorum sizden isteğim dolaylı formülü hariç yapılabilirmi

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
mükemmel çözüm :bravo:hocam çözümlemede ufkumuzu genişletiyorsunuz teşekkürler.
Ben teşekkür ederim..

sayın espiyonajl hocam aynı formülde dolaylıyı kullanmadan o M2:M13 aralığını seçtinizya başka bi formül yapabilirmisiniz
ben dolaylı formülünüz uygulamalarında çok bocalıyorum kullanmak istemiyorum o formülü hani hangi tip formüllerde kullanılmalı bunlarıda kavramakta zorlanıyorum sizden isteğim dolaylı formülü hariç yapılabilirmi

Linkleri incelermisiniz.

Dolaylı fonksiyonu metin olarak belirtilen aralığın başvurusunu verir.

Örnein =A1 yerine =DOLAYLI("A1") kullanmak gibi. Başka bir örnek,

=Sayfa1!A1 formülü ile sayfa1 A1 hücresindeki değeri alırız.

="Sayfa1!A1" bu şekilde formülüze ederseniz çalışmaz fakat bu formüle dolaylıyı eklerseniz çalışır..

=DOLAYLI("Sayfa1!A1") gibi..

Anlamadığınız bir noktası var ise daha fazla detaya inebilirim..

Arama & Başvuru Fonksiyon Uygulamaları

Dolaylı formülü nasıl kullanılır

.