Soru EĞER ve VE koşullarını kullanarak Etopla

akara.88

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12.10.2026
Merhaba,
Muhasebede kullanılan mizanda düzenleme yapmak istiyorum. Hesap kodları şöyle düzenlenir. 100 ana hesap, 100-01 alt hesap, 100-01-001 işlemlerin yapıldığı ve verinin yer aldığı en alt hesap kırılımıdır. Amacım ana hesabın karşısında bir alt kırılımlarını, alt kırılımların karşısına da en son kırılımları toplamak istiyorum. Etopla ile birlikte hem UZUNLUK hem de VE formüllerini kullanabilirsem bu işi halledebilirim. Ama uzunluk formülü bir hücre seçmeden, sütun seçerek kullanılamıyor. Aklımdaki çözüme örnek; 100 hesabın karşısında, uzunluk formülü sonucu 6 olan ve sol baştan ilk 3 karakteri 100 olan satırları toplatacağım. Bu duruma söylediğim yöntemle veya alternatif çözümünüz var mı? Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Dosyanızda ListeAd isimli bir AD tanımladım. Formüller uzamasın diye.
=DOLAYLI("A4:A" &MAK((Sayfa1!$A:$A<>"")*SATIR(Sayfa1!$A:$A)))

C4 hücresine
aşağıdakini yapıştırın
=EĞER(UZUNLUK($A4)=3;TOPLA((UZUNLUK(ListeAd)>6)*(SOLDAN(ListeAd;3)*1=$A4)*(KAYDIR(ListeAd;;SÜTUN()+1;;)));EĞER(UZUNLUK($A4)=6;TOPLA((UZUNLUK(ListeAd)>6)*(SOLDAN(ListeAd;6)=$A4)*(KAYDIR(ListeAd;;SÜTUN()+1;;)));""))

D sütununa ve aşağı doğru sürükleyerek çoğaltabilirsiniz.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Alternatif.

C4:
=ETOPLA($A:$A;$A4&"*";E:E)

Eğer E sütunundaki tutar olan verilerin karışında veri görmek istemiyorsanız aşağıdaki eğer şartını ilave ederek formülü revize edersiniz.
=EĞER(E4<>"";"";ETOPLA($A:$A;$A4&"*";E:E))

.