eğersay

Excel Vers. ve Dili
excel-2007
Merhaba arkadaşlar,
excel 2007 kullanıyorum.
Elimde daha önce çekilmiş tarihlere ait diyelimki 100 satır sayısal loto çekiliş numaraları var..Bu sayılar A-B-C-D-E-F SÜTÜNLARINDA ALT ALTA YAZILI.

ve elimde bir satırlık (son çekilişe ait) 6 rakam daha var..
Ben bu 6 rakama benzer -yada- en yakın sayılar başka hangi SATIRDA var kaç tane merak ediyorum..Ayrıca eğer varsa söz konusu o rakamların arka planlarının sarı renkli olmasını istiyorum..(highlighted)
elimde =EĞERSAY() formülü var.. fakat arka planları da boyanmasını sağlamak istiyorum .Hem eğersay ve hem de arkaplanı boyayacak bir fonksiyon yada formül nasıl olur ..?

=TOPLA(EĞERSAY(K2:O2;{22;23;24;25;28}))...bu formül sadece her satırda kaç tane var hesapliyor fakat hücreleri renklendirmiyor(formatlamiyor)

Teşekküerler.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekteki örnek dosyayı incelermisiniz. Renklendirme işlemi koşullu biçimlendirme ile yapılmıştır.

Excel Vers. ve Dili
excel-2007
Teşekkür ettim Korhancığım..
Fakat merakım Yazdığın o güzel formülde renklendirme işlemini hangi aşamada yaptın onu açıklarsan sevinirim..
iyi çalışmalar diliyorum..

Excel Vers. ve Dili
excel-2007
Merhaba arkadaşlar..
Sevgili Korhan arkadaşımın zip dosyasındaki örnekte aşağıdaki formül güzel çalişiyor fakat aynı formülü kopyalayıp kendi yaptığım sayfaya yapıştırdığımda çalışmadı..acaba 2007 offiste çalışmiyor mu.. yada sorun ne ?
formül yapıştırdığım hücrede aynen text metin olarak görünüyor..
yardımcı olur musunuz..zira birçok işlemi tek formülle yapabilen bir kod.. teşekkürler.

{=TOPLA(EĞERSAY(C9:H9;$D$1:$I$1))}

Excel Vers. ve Dili
excel-2007
Tamam arkadaşlar..BULDUM...formülü girerken CTRL+SHİFT+ENTER a basacakmışız..deniliyor yabancı bir sitede...
ENTERING AN ARRAY FORMULA: To enter a formula as an array formula, type the formula in the cell and press the CTRL SHIFT and ENTER keys at the same time rather then just ENTER. You must do this the first time you enter the formula and whenever you edit the formula later. If you do this properly, Excel will display the formula enclosed in curly braces { }. You do not type in the braces -- Excel will display them automatically. If you neglect to enter the formula with CTRL SHIFT ENTER, the formula may return a #VALUE error or return an incorrect result.
:hihoho:
deneyelim bakalım olacak mı ?
Yine de teşekkürler,:)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Örnek dosyadaki mesela A5 hücresini seçip BİÇİM-KOŞULLU BİÇİMLENDİRME menüsünü açarsanız uygulanan formülü görebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel-2007
Sevgili Korhanciğim
Söylediğiniz tarzda BİÇİM sekmesi yok bende..excel-2007 kullanıyorum...Fakat sağ üste KOŞULLU BİÇİMLENDİRME sekmesi var..Orayı açtığımda "Yeni kural","kural temizle" ve "" kuralları yönet" var...bunlardan hangisini kulanacağımdan emin değilim..=TOPLA(EĞERSAY(F5:K5;$F$1:$K$1)) ile belirlenen hücreler nasıl renklendirilecek

iyi çalışmalar diliyoum..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Eğer benim eklediğim dosyayı 2007 excelde açabiliyorsanız bahsettiğiniz menüden "kuralları yönet" seçeneğinden uygulamış olduğum formüllere ulaşabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel-2007
Merhaba Korhan,
sonunda becerebildim eline sağlık..Güzel şeyler öğrendim
--Son merak ettiğim başka birşey daha var..
Excel sayfama "AÇILIR MENU" (dropdown menu) ekleyebilir miyim..?
Amacım daha önceki çekilişleri de listemde aratmak istiyorum..

Antalya ya selamlar.