Ekders hesaplama

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-08-2025
Selam arkadaşlar,
Örneğini verdiğim belgede fonksiyonlarla yaptırmış olduğum işleri makro ile yaptırmak istiyorum.Şöyle ki;
1) Makro D7:AH31 aralığında işlem yapacak,
2) D6:AH6 aralığında hangi hücrede, =haftanıngünü>5 olursa "X" işaretlesin.(Kişilerin cumartesi ve pazar günlerine çarpı işareti koysun)
3) Sonra da, LİSTE sayfasında kişilerin ders saatlerinde, haftanın hangi gününde kaç saat belirtilmişse; çizelgede o kişinin satırında, hafta içi günleri hangi hücrelerle eşleşiyorsa o değeri yazsın.
Örneğin; Ali Akgül'ün satırında;
önce yukarıdaki tarihleri kontrol ederek,Ali Akgül'ün hafta sonuna rastgelen günlerine çarpı atsın.
Sonra LİSTE sayfasında Ali Akgül'ün pazartesi okutacağı ders saatine baksın ve çizelgede Ali Akgül'ün pazartesi günlerine rastlayan hücrelerine ilgili değeri yazsın. Salı,çarşamba,perşembe ve cuma için de aynı işlemi tekrarlasın.
Bu işlem tüm kişiler için uygulansın.
Burada önemli bir not: çizelgede ilk gün hep aynı gün değildir.Yani ayın ilk günü malumunuz, sabit değildir. Çizelgede ilk gün, bu ay çarşamba iken gelecek ay cumartesi olabiliyor...
Bir ayrıntı daha: Eğer karmaşık bir işlem gerektirmezse ricam:
1 ocak, 23 nisan, 19 mayıs, 30 ağustos, 29 ekim günlerini her zaman her kişi için 0 (sıfır) olarak işaretlesin...
Eğer listenin sonunda gelecek ayın günlerinden varsa, bunların bulunduğu sütunların değeri "X" olmalıdır...

İlgilisine not: Bu bir ödev sorusu değildir.. :D

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Arkadaşlar, belirtmeyi unutmuşum:
Makro bir düğmeyle de çalıştırılabilir, direk sayfaya da atanabilir. Her ikisi için de olabilir, farketmez... Kolay gelsin.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
10-12-2025
Sayın öğretmenim, çalışmanıza yardımcı olacak kadar bilgim yok ama, sevk ve raporlar için de ilaveler yapılsa sanırım daha kullanışlı olur.

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Acemi1' Alıntı:
sevk ve raporlar için de ilaveler yapılsa sanırım daha kullanışlı olur.
Sn.Acemi1,
Bu çalışmanın orjinalinde bahsettiğin belgeler, hatta daha fazlası( görev belgesi vb.) mevcut. Ancak, çalışmalarımız esnasında yer kaplamaması ve olası karışıklıkları önlemek amacı ile kırptım. Onlar şu an kullanılır halde... Eğer incelediysen görmüşsündür, ekders belgesi de kullanılır halde. Ancak daha kullanışlı hale getirme uğraşısı içindeyim.İnşallah yardımlarınız sayesinde en kullanışlı şeklini bulacak ve o zaman herkesin kullanımına sunacağız.
Not: Bazen bir fikir verme bile büyük katkılar oluşturur.İlginden dolayı teşekkür ederim.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
10-12-2025
Bitmiş halini büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum.
Bu arada excel bilgim sizin seviyenizden az olmasına rağmen yardımcı olmaya çalışacağım.
Kolaylıklar dilerim.

Arkadaşlar maaş işlemlerinden kurtulduk sayılır fakat ücretle ilgili herkesin işine yarayabilecek pratik ve kullanışlı bir dökümana şuanda acil ihtiyaç var,bu işle ilgili arkadaşların katkıları ile ortak bir proje hazırlanabilir. Çalışmaların sonucu sabırsızlıka bekliyorum. Selamlar.

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
tufan03' Alıntı:
Arkadaşlar maaş işlemlerinden kurtulduk sayılır
Sn. tufan03,
Eğer maaşların merkezi sistemde yapılacak olmasından bahsediyorsan; asıl sorunlar şimdi başlayacak, bilginiz olsun. Her ne kadar elektronik ortamdan bahsedilse de, personel bilgilerini yılda birkaç kere- tekrar tekrar - isteyenlerin işlettiği bir sistemin ne kadar sağlıklı çalışacağı konusunda varın siz hesap yapın. Ki, maaşlar burnumuzun dibinde hazırlanırken bile ihmal, sorumsuzluk ve beceriksizliklerden kaynaklanan bir sürü sorun yaşıyoruz...
(Tek bir örnek: İlçede yaklaşık 600 öğretmeniz.Okulda 5 öğretmeniz...Bir öğretmenimin kademe ilerlemesini 3 ayda işletemedim. Burada da pc programı kullanılıyor ve bu işlem 2 dakika sürer... :? )
SÖZÜN ÖZÜ: Çok umutlanmayın ve elinizdeki programları sakın çöpe atmayın... :hey:

Excel Vers. ve Dili
İŞ : Microsoft Office Excel 2003
EV : Microsoft Office Excel 2003
Bir Mutemet olarak sayın alü hocama katılıyorum. ayrıca şunu da unutmamak gerek, Devlet Harcama Belgeleri Yönetmeliği değişmedi. Aynen geçerli; yani her halükarda maaşlar için ödeme emri belgesi ekine Bordro ekleniyo. Hocamında dediği gibi bir sürü sorunlar var ve çıkacak. Temelde benim şahsi kanaatim, emekli sandığında olduğu gibi muhasebatında bize personel maaş bilgilerini giriş yetkisini vermesi gerekli. Kontrolmü edilecek, kontrolü yine muhasebede yapalım. ancak hem zaman kaybı olmaması hemde işlemlerin sağlıklı yürütülebilmesi için şart diye düşünüyorum. örneğin buradaki muhasebede sadece 9 pc var. buna karşılık bir sürü kurum ve mutemet var. ayın 25 inden 2 sine kadar buradaki muhasebede mevcut izdiham çok fazla. ayrıca yetkili kişilerin kontrolüde yok. sonuçta her işi mutemetler yapıyo. buna hiç gerek yok. yetkiyi versinler, kendi dairemizde bu bilgileri girelim. ödeme belgesini de götürdüğümüzde kontrolü saymanlık memuru yapsın. Düşüncelerim bunlar.

Mesela iki gün sonra Ek ders ücret bordroları yapılacak,fakat personelin süregelen toplam matrahı bildiğim kadarı ile elimizde yok,olası vergi dilimlerine geçişlerde sorun yaşanabilir.

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Arkadaşlar,
Sıkıntılarınızı anlıyorum...Ancak bizlerin üstündeki yerlerden kaynaklanan durumlar için, biliyorsunuz ki elimizden birşey gelmiyor...
Bu arada farkındamısınız bilmem ama asıl konuya hiç giremedik. :wink:
:yardim: :agla: :yardim: :agla: :yardim:

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Kod:
Sub aktar()

If Range("d8").Value = 0 Or 6 Then
    Range("d9").Value = "X"
    End If
    If Range("d8").Value = 1 Then
    Range("d9").Value = Range("liste!e2").Value
    End If
    If Range("d8").Value = 2 Then
    Range("d9").Value = Range("liste!f2").Value
    End If
    If Range("d8").Value = 3 Then
    Range("d9").Value = Range("liste!g2").Value
    End If
    If Range("d8").Value = 4 Then
    Range("d9").Value = Range("liste!h2").Value
    End If
    If Range("d8").Value = 5 Then
    Range("d9").Value = Range("liste!ı2").Value
    End If
İyi geceler arkadaşlar,
Yukardaki kodlarda döngü sağlamaya çalışıyorum.(Tabi her zamanki gibi başaramıyorum :agla: )
Sormak istediğim şu:
a)bu kodları kısaltabilirmiyiz?
b) Bu kodlarda, D8 hücresinin durumuna göre D9 hücresine değer atadı.

Aynı şekilde, E8,F8,G8..........AH8 aralığına (ilk satırla birlikte 31 tekrar) nasıl hükmettiririz? ( E8'e göre E9'u, F8'e göre F9'u........ devam edecek)

Bunları gerçekleştirebilirsek, listedeki 1.kişinin günlük ders dağılımına göre aylık ders saatlerini belirlemiş olacak.
Daha sonra bu işlemi 2.,3.,4. ve diğer kişilere göre yaptıracağız....
İlgisini esirgemeyen herkese teşekkür ederim...